ReklamaLegionowskiWiadomości

Jabłonna i Nieporęt na trasie nowego gazociągu. Wojewoda wydał już decyzję

Reklama

Wojewoda Mazowiecki wydał już decyzję lokalizacyjną określającą dokładny przebieg gazociągu Rembelszczyzna – Mory. Na jego trasie znalazły się dwie gminy powiatu legionowskiego: Jabłonna i Nieporęt. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Reklama

Projektowany gazociąg o długości ok. 28,5 km i średnicy 700 mm będzie zlokalizowany w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: legionowskiego, warszawskiego zachodniego i warszawskiego. Trasa będzie przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki. Do końca 2020 roku planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Same prace budowlane będą prowadzone w latach 2021 – 2023.

Zobacz mapkę przebiegu gazociągu

Jak czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez inwestora, spółkę Gaz-System, inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic oraz zapewni dostawy gazu ziemnego dla nowych odbiorców w tym rejonie. Pierścień Warszawski dotychczas umożliwiał dostawę ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie Gaz-System będzie mógł nim przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu odbiorcy indywidualni i przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, będą mogli korzystać z niskoemisyjnego źródła energii. Pozytywnym skutkiem tego przedsięwzięcia będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i gminach ościennych.

Finansowe korzyści dla gmin

Po zakończeniu budowy i przekazaniu gazociągu do eksploatacji Gaz-System będzie corocznie odprowadzał do budżetów gmin podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danego samorządu. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby lokalnych społeczności – czytamy w dalszej części komunikatu spółki Gaz-System.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close