Jabłonna: Gmina chce współpracować z włoskim miastem Vignanello

Burmistrz Vincenzo Grasselli i Wójt Jarosław Chodorski, Fot. UG Jabłonna

Kultura, edukacja i sport to tylko niektóre obszary współpracy pomiędzy gminą Jabłonna a włoską miejscowością Vignanello. Pod koniec ubiegłego tygodnia podpisano specjalny list intencyjny w tej sprawie.

Od piątku (13.11) do poniedziałku (16.11) przedstawiciele gminy Jabłonna – z wójtem Jarosławem Chodorskim na czele – przebywali we Włoszech, gdzie spotkali się z władzami Vignanello – jednej z tamtejszych gmin. Tematem roboczego spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony polskiej.

Podczas wizyty nie ograniczono się jedynie do podpisania listu oraz rozmów do przyszłej współpracy. Przedstawiciele Jabłonny zwiedzili miejscowość, spotkali się z mieszkańcami i przedstawicielami licznie działających organizacji społecznych.

– Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy etap w nawiązaniu współpracy z gminą Vignanello. W przyszłości, po przyjęciu uchwały o wyrażeniu woli nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy gminami przez Radę Gminy, możliwe będzie podpisanie umowy partnerskiej. To z kolei pozwoli na ubieganie się o fundusze europejskie, które pozwolą na realizację programów współpracy i wymiany mieszkańców – czytamy w komunikacie UG Jabłonna.

Spór o wyjazd

Przy okazji wyjazdu wójta wraz z delegacją do Włoch doszło do sporu na linii Chodorski – część Rady Gminy. Wójt zapytany przez radnych na sesji 28 października o wyjazd w celu nawiązania współpracy z gminą partnerską odpowiadał wymijająco, nie podając konkretów. Jak się okazuje w tym czasie były już zakupione bilety na samolot. Część radnych wraz z przewodniczącym Witoldem Modzelewskim ma więc do wójta pretensję, że nie informował na bieżąco Rady w kwestii wyjazdu do Włoch.

Vignanello położone jest w rejonie Viterbo, około 65 kilometrów na północ od Rzymu. Powierzchnia miasta wynosi 20 km² i mieszka w nim około 5000 mieszkańców. W mieście znajdują się trzy szkoły w tym liceum artystyczne. Zabytkowa część miasta położona jest na wulkanicznej skale peperino. Do najbardziej znanych zabytków należy średniowieczno – barokowy zamek rodu Ruspoli wraz z przylegającym do niego ogrodem. W bezpośrednim sąsiedztwie Vignanello swoją osadę założyli Etruskowie (lud zamieszkujący w starożytności północne Włochy). Do miasta dochodzi zarówno kolej jak i autobusy. Największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie jest Viterbo w którym mieszka pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Jabłonna: Gmina chce współpracować z włoskim miastem Vignanello"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *