Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Jabłonna: 10 milionów złotych na kanalizację i wodociągi

Reklama

Gmina Jabłonna otrzymała 10 mln złotych dofinansowania do budowy wodociągów i kanalizacji. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa, na mocy której pieniądze trafią do Jabłonny, została podpisana w czwartek (5.12).

Reklama

– Podpisanie umowy to wynik bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządem gminy Jabłonna a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreśla w przesłanym komunikacie rzecznik prasowy UG Jabłonna Michał Smoliński.

Kolejne dofinansowanie było potrzebne

Przypomnijmy, że gmina Jabłonna realizuje projekt „Budowa systemu gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy Jabłonna – etap I”. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i powstaje w ramach 19 zadań inwestycyjnych. W początkowym okresie realizacji koszty zaplanowanych zadań były zbliżone do szacunków przygotowanych na etapie opracowywania wniosku o dofinansowanie ze środków POIiŚ. Od drugiej połowy 2018 roku sytuacja uległa znacznej zmianie. Ceny robót budowlanych znacznie wzrosły. Ustalone w kolejnych postępowaniach przetargowych koszty były znacznie wyższe niż zaplanowano. W tej sytuacji niemożliwe okazało się wykonanie całego zakresu przedsięwzięcia za kwoty pozostające w posiadaniu gminy Jabłonna na etapie zatwierdzania projektu.

Największa inwestycja w historii gminy

Celem projektu jest zwiększenie liczby mieszkańców korzystających z ulepszonego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, zapewniającego podwyższone usuwanie biogenów. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Planowany, całkowity koszt realizacji projektu wyniesie ponad 96 milionów zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniesie ponad 45 milionów zł.

– Dla gminy realizacja projektu jest obecnie zadaniem priorytetowym pod względem organizacyjnym i finansowym. W celu sprawnego przeprowadzenia inwestycji w Urzędzie Gminy wyodrębniony został zespół pracowników kompleksowo zajmujący się realizacją projektu. W jego ramach wybudujemy blisko 52 kilometry kanalizacji i 36,7 kilometrów sieci wodociągowej w miejscowościach Jabłonna, Chotomów i Dąbrowa Chotomowska. Oprócz tego powstała już stacja uzdatniania wody w Chotomowie, a w przyszłości zakupiony zostanie specjalistyczny samochód do oczyszczania kanałów sanitarnych i pompowni – informuje rzecznik Urzędu Gminy Michał Smoliński.

W sołectwach objętych projektem do kanalizacji będzie mogło się podłączyć około 5400 mieszkańców, a do wodociągu około 3800 osób. Całość projektu została podzielona na 19 zadań inwestycyjnych, które realizowane są w latach 2017 – 2021

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. wielki projekt który obejmie ok 30% mieszkańców. w jabłonnie wzdłuż Modlińskiej sama kanalizacja bez wodociągu, w Chotomowie trochę kanalizacji i troche wodociągu i hip do Dąbrowy…paranoja. a potem zdziwienie że leją szambo po polach a woda z ujecia gorsza niż z Wisły. Co władze jabłonny robiły przez 20 lat? ano pewnie sprzedawano działeczki (jak rolne po 20 zł metr-ugory a potem hyc i budowlane po 150)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close