Zamknij

Integracja bez barier. Innowacyjny projekt mieszkańców Legionowa

10:34, 26.06.2019
Skomentuj

28 marca br. na Facebooku powstała z inicjatywy radnej Matyldy Durki grupa pn. Legionowo integruje. Jej celem jest popularyzacja idei powstania w Legionowie integracyjnego placu zabaw bez barier.

W związku z tą inicjatywą 17 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Norwida odbyło się 1 spotkanie robocze pn. Plac zabaw dla każdego. Wzięło w nim udział liczne grono osób pragnących zaangażować się w ten nowatorski w naszym mieście projekt.

Jednym z punktów tego spotkania była prezentacja możliwych lokalizacji:
1. Plac na osiedlu Jagiellońska pomiędzy blokami 8, 21, 26



2. Plac na osiedlu Jagiellońska pomiędzy blokami 44, 45, 46



3. Teren parku im. Jana Pawła II



 

4. Działka leśna przy ulicy Parkowej sąsiadująca z Przedszkolem Miejskim nr 2



W toku dyskusji pojawiły się także dwie inne propozycje dla lokalizacji tego przedsięwzięcia:
1. Plac przy ulicy Leśnej, naprzeciwko parku im. Jana Pawła II



2. Działka leśna u zbiegu ulic Sowińskiego i Chrobrego sąsiadująca z Parkiem Zdrowia.



Lokalizacja tej inwestycji ostatecznie jednak zostanie wybrana w trakcie planowanych konsultacji społecznych. W międzyczasie ma odbyć się także wyjazd studyjny do wybranego już funkcjonującego takiego obiektu. Jego zadaniem będzie możliwość naocznego zapoznania się z jego sposobem zagospodarowania, jak przebiegały prace projektowe i jakie problemy pojawiły się w trakcie realizacji, poszukania inspiracji dla naszego projektu oraz skorzystać z doświadczenia jego twórców.

Jakie są różnice pomiędzy placami zbaw?


Integracyjne, bez barier, dla niepełnosprawnych - takie nazwy stosowane są przez producentów placów zabaw oferujących urządzenia projektowane z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością ruchową. Mimo iż są one używane wymiennie, mają odmienne znaczenie. Plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych to miejsce wyposażone w specjalne urządzenia, obsługiwane najczęściej z pomocą opiekunów, często również o zastosowaniu terapeutycznym. Plac zabaw bez barier przeznaczony jest dla wszystkich, a urządzenia na nim dostosowano do potrzeb dzieci o obniżonej sprawności ruchowej, ale są też odpowiednie dla dzieci pełnosprawnych. Integracyjny plac zabaw powinna więc to być przestrzeń, w której znajdują się zarówno urządzenia dostosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami, jak i takie, które są osiągalne tylko dla dzieci zdrowych.

Dobry projekt na wagę złota


Projektowanie uniwersalne wymaga starannego rozważenia całego projektu i elementów w nim zawartych. W kreatywny sposób powinno łączyć wartości zabawowe z dostępnością. Projektując plac zabaw, przede wszystkim trzeba zaangażować wszystkie lokalne ośrodki pracujące z dziećmi z niepełnosprawnością i wspólnie z nimi sporządzić listę rzeczywistych potrzeb.
Każdy plac zabaw, a integracyjny w szczególności, powinien być częścią większego, przemyślanego systemu. Czy w pobliżu jest dostępny parking? Czy na plac zabaw można dojechać komunikacją miejską, która jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach? Czy w pobliżu znajduje się toaleta?

Nie wystarczy wstawić gotowych urządzeń. Wszystkie elementy placu zabaw powinny być sensownie połączone. Ciągi komunikacyjne muszą być tak ukształtowane, aby służyły zarówno osobom na wózkach inwalidzkich, rodzinom z małymi dziećmi, ale także osobom niewidomym i niedowidzącym. Należy pamiętać o niepełnosprawnych opiekunach, którzy również chcieliby uczestniczyć w zabawie swojego dziecka.

Nauka przez zabawę


Zabawa jest jednym z najważniejszych sposobów na to, aby dzieci pozostawały aktywne, uczyły się, nawiązywały przyjaźnie i kontakty towarzyskie. Jest ona podstawą rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci oraz szczęśliwego dzieciństwa.
Bardziej integracyjne przestrzenie zabaw umożliwiają dzieciom pozytywną interakcję, zmniejszenie stresu, stymulowanie kreatywnego myślenia, odkrywanie nowego, wzmacnianie pewności siebie oraz czerpanie przyjemności i korzyści z zabawy.

Formy zabawy, o których warto pomyśleć na placach zabaw dla wszystkich, to:


  • Zabawa odosobniona: Dziecko chce eksplorować i odkrywać swój świat i ma tendencję do samotnej zabawy.

  • Zabawa przez obserwowanie: Dziecko obserwuje oraz rozmawia z innymi bawiącymi się dziećmi bez brania aktywnego udziału w zabawie.

  • Zabawa równoległa: Dzieci bawią się wspólnie w jednym obszarze, ale są zajęte własną aktywnością równocześnie obserwując i i słuchając się nawzajem.

  • Wspólna zabawa: Dzieci będą się bawić samodzielnie naśladując innych, rozmawiać i czekać na swoją kolej, ale każde dziecko działa indywidualnie.


Same korzyści


Integracyjne place zabaw są korzystnym rozwiązaniem zarówno dla zdrowych, jak i niepełnoprawnych. Wspólne zabawy to stworzenie optymalnych szans na rozwój. Kiedy dzieci z różnymi dysfunkcjami obserwują zabawy zdrowych rówieśników, starają się im dorównać. Nie chcą być gorsze. Z każdym kolejnym, nawet małym, osiągnięciem ruchowym dzieci nabierają pewności siebie. Są znacznie bardziej zmotywowane do podejmowania kolejnych prób. Tym samym łatwej pokonują bariery i walczą ze swoimi niedoskonałościami. Z kolei zdrowe maluchy, obserwując zmagania swoich kolegów, uczą się tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka.

Wspólne zabawy, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, przynoszą wiele korzyści. Czas spędzany z rówieśnikami pomaga rozwinąć się intelektualnie i ruchowo. Maluchy mają okazję nauczyć się podstawowych zachowań społecznych. Pierwsze kontakty z rówieśnikami to bardzo ważny moment w rozwoju społecznym. Jeśli dziecko nie będzie się bawić z kolegami, to w dorosłym życiu będzie mieć problem z nawiązaniem kontaktów z innymi ludźmi.

/Janusz Baranowski/

Źródła:
1. Zabawa bez barier. Place zabaw dla niepełnosprawnych - portalkomunalny.pl
2. Integracyjne place zabaw z atestem: bezpieczna przestrzeń dla niepełnosprawnych - spil.pl
3. Przewodnik projektowania integracyjnych placów zabaw - hags.com
4. Broszura/ulotka informacyjna
5. Zdjęcia - źródło własne

===

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%