Reklama

Dobrze Wiedzieć!LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowski: Kilkaset tysięcy złotych na urzędową prasę

Reklama

Nie od dziś wiadomo, że dobra autopromocja i marketing jest źródłem sukcesu. Doskonale zdają sobie z tego sprawę samorządowcy z powiatu legionowskiego, którzy nie szczędzą grosza na wydawanie własnych gazet, proponujących „właściwy” punkt widzenia. W tym roku wszystkie gminy powiatu legionowskiego oraz Starostwo Powiatowe razem wzięte wydadzą na ten cel około 350 tys. złotych. Jak wygląda to w konkretnych urzędach?

Reklama

Starostwo Powiatowe: Duży nakład sporo kosztuje

Włodarze powiatu legionowskiego wydają miesięcznik zatytułowany „Kurier”. W 2015 roku zaplanowano 11 numerów tego dostarczanego do domów i punktów handlowych oraz usługowych czasopisma. Licząca od 12 do 16 stron gazeta drukowana jest każdorazowo w nakładzie 35 tys. egzemplarzy.

Treść czasopisma, przygotowywana przez urzędników ze starostwa jest składana do druku przez firmę zewnętrzną w cenie 100 złotych za jedną stronę. Daje to kwotę nie mniejszą niż 1476 złotych brutto za jeden numer. Wykonawcą składu jest firma Press Med Joanna Kaczmarzyk-Dziewicka z Chotomowa. Przygotowana do naniesienia na papier gazeta „Kurier” jest drukowana w drukarni Polskapresse Sp. z o.o. – Drukarnia Warszawa. Roczny koszt druku wynosi, zgodnie z wynikami przetargu około 60 tysięcy złotych.

Dystrybucją czasopisma „Kurier” zajmują się trzy podmioty. Firma “Wamis” Waldemar Snopek z Legionowa, osoba fizyczna (Legio24 wystąpiło do urzędu o podanie jej imienia i nazwiska, ale urząd do czasu publikacji tego artykułu jeszcze ich nie podał, choć jest do tego zobowiązany prawem) oraz pracownicy urzędu. Łączny koszt dystrybucji to 2820,82 zł za każdy numer.

W sumie Starostwo Powiatowe wyda w tym roku na swoją gazetę około 107 tys. złotych.

Aktualizacja, 16.06.2015

Urzędnicy ze starostwa przesłali do naszej redakcji szczegółowe zestawienie koszów dystrybucji:

Osoba fizyczna: Dariusz Ziółkowski – 1130 zł brutto za numer
“Wamis” Waldemar Snopek – 1690,82 zł brutto za numer

Urząd Miasta Legionowo postawił na współpracę z wydawcą Gazety Powiatowej

Urząd Miasta Legionowo wydaje z kolei ukazującą się co miesiąc gazetę „Moje Legionowo”. Materiały do gazety w większości przygotowują pracownicy Referatu Komunikacji Społecznej, kierowanego przez rzecznika, Tamarę Mytkowską oraz jej sekretarka.

Składem gazety „Moje Legionowo” oraz jej drukiem zajmuje się wyłoniona w przetargu firma zewnętrzna Grey Line Agencja Reklamowo-Wydawnicza – wydawca „Gazety Powiatowej”. Koszt składu 16 stronicowego czasopisma wynosi 840 złotych za numer, a druk 6 tys. nakładu to wydatek rzędu 1550 zł, również za jeden numer.

Dystrybucja gazety odbywa się na podstawie umowy zlecenia. Jednorazowy koszt to 550 zł. Do chwili pisania niniejszego artykułu UM Legionowo nie podał imienia i nazwiska tej osoby.

Całkowity koszt wydawania przedstawiającego urzędowy punkt widzenia czasopisma to w 2015 roku około 35 280 złotych.

Jabłonna – autopromocja za rozsądną cenę

Wieści z naszej gminy” to dwumiesięcznik wydawany przez Urząd Gminy w Jabłonnie. Choć treścią nie odróżnia się od swoich odpowiedników w innych gminach jego koszt jest zdecydowanie najmniejszy. 16-stronicowa gazeta jest drukowana w nakładzie 1000 egzemplarzy, a jej całkowity koszt w 2015 roku wyniesie 12 324 złote.

Na powyższą kwotę składają się: skład czasopisma do druku, wykonywany przez firmę RITF.eu – 885,60 zł za numer oraz druk wykonywany przez Poligrafię GREG, Grzegorz Sitek – 1168,50 zł za jedno wydanie. Dystrybucją zajmuje się pracownik UG Jabłonna.

Serock się nie wyróżnia

Informator Urzędu Miasta i Gminy Serock ukazuje się raz w miesiącu. Na 2015 rok przewidziano 12 wydań. Liczy sobie 24 strony i jest drukowany w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Podobnie jak w Legionowie składem i drukiem zajmuje się jedna firma. W odróżnieniu jednak od stolicy powiatu, serocki ratusz postawił na firmę spoza powiatu, a nie na współpracę z lokalną prasą. MERITUM Bożena Zimmermann z Bydgoszczy bierze od samorządowców z Serocka 4582,98 zł za jeden numer.

Na wydawanie informatora Serock wyda w tym roku 54 995 złotych.

Nieporęt: Wydają dwa razy w miesiącu

Gmina Nieporęt postanowiła uczynić ze swoich „Wieści Nieporęckich” dwutygodnik. W 2015 roku do druku przewidziano aż 20 wydań tego tworzonego przez urzędników czasopisma. Osiemnaście z nich będzie liczyć po 8 stron, a dwa12 stron. Nakład wynosi 5,5 tys. egzemplarzy.

Stawki za skład oraz druk gazety różnią się w zależności od objętości „Wieści Nieporęckich” i wynoszą:

  • skład wykonywany przez osobę zatrudnioną na umowę o dzieło (zapytaliśmy UG Nieporęt o jej imię i nazwisko, czekamy na odpowiedź) kosztuje: w przypadku gazety 8-stronicowej – 1150 zł, w przypadku gazety 12-stronicowej – 1725 zł. Ceny za jeden numer.
  • druk wykonywany przez AGORA S.A. kosztuje za każdy wydany numer: w przypadku gazety 8-stronicowej – 1722 zł, w przypadku numeru liczącego 12 stron – 2275,50 zł.

Słono kosztuje nieporęckich urzędników kolportaż gazety. W zależności od objętości czasopisma wynosi on od 1146 zł (w przypadku cieńszego wydania) do 2169 zł (w przypadku wydania 12-stronicowego). Rozwożeniem gazety zajmują się osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Choć ratusz jest obowiązany prawem do podania ich imion i nazwisk, bo stanowią one informację publiczną, nadal nie doczekaliśmy się takiej informacji.

Całkowity koszt wydawania „Wieści Nieporęckich” w 2015 roku wyniesie około 90 tys. złotych.

Aktualizacja, 9.06.2015, godz. 9:50
We wtorek (9.06) UG Nieporęt przesłał brakującą informację. Jak czytamy w nadesłanym piśmie dystrybucja gazety “Wieści Nieporęckie” wykonywana jest przez: Antoniego Brzozowskiego, Beatę Biegańską, Konrada Szostka, Wojciecha Stankiewicza, Marię Sokołowską, Beatę Wierzchoń.

„Gazeta Wieliszewska” oczkiem w głowie wójta

Wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki szczyci się wydawaną przez ratusz gazetą o tytule „Gazeta Wieliszewska”. Nie ma się mu co dziwić, bo w większości artykułów jest opisywany w samych superlatywach, a jak mówi się w kuluarach każdy tekst jest gruntownie przez niego sprawdzany.

„Gazeta Wieliszewska”, do której teksty przygotowują urzędnicy ratusza, jest wydawana w cyklu miesięcznym, w nakładzie 3000 egzemplarzy. Każdorazowo liczy 16 stron.

Tajemnicza specjalistka, zatrudniona na umowę cywilo-prawną (danych w postaci imienia i nazwiska tej Pani do tej pory nie otrzymaliśmy) za złożenie do druku każdego numeru inkasuje 2 318,56 złotych. Drukarnia AGORA S.A. z kolei za druk Gazety Wieliszewskiej bierze 2353,60 złotych. Cena dotyczy jednego numeru periodyku. Dystrybucją urzędowej gazety zajmują się pracownicy ratusza, w ramach własnych obowiązków.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez UG Wieliszew, w 2015 roku przewidzianych jest 11 numerów czasopisma. Będzie to kosztować budżet gminy około 51 tys. złotych.

Od redakcji

Rozpiętość wydatków na prasę w poszczególnych samorządach jest ogromna. O ile koszty druku zależą od formatu i jakości użytego papieru, więc mogą się one znacznie od siebie różnić, o tyle koszty składu w niektórych wypadkach są wyjątkowo wysokie. W przypadku regularnego składu na rynku nie jest trudno znaleźć oferty opiewające na 50-60 zł brutto za stronę. Tak samo wysokie w niektórych przypadkach wydają się koszty dystrybucji, które w rynkowych realiach – jeśli się o to postaramy – mogą wynieść setki, a nie tysiące złotych za numer.

/jm/

 

*wszystkie wskazywane kwoty są kwotami brutto.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

4 razy komentowano

  1. Robert dla mnie hitem było wydrukowanie wypowiedzi byłego wójta Wieliszewa, który podsumował 25 lat samorządu stwierdzeniem iż za wszystko negatywne i to co się wyrabia odpowiada Paweł Kownacki. Wydrukowali i niech ludzie ocenią. Pytań z facebooka chyba nie drukują?

  2. @Sławek jeśli masz na myśli rubrykę z pytaniami do Wójta to mylisz się. Wybierane są tylko te na które odpowiedź jest prosta i windująca statystyki poparcia. Porównaj pytania zadawane na facebooku z tymi zamieszczanymi w gazecie.

  3. W Wieliszewie można nawrzucać wójtowi w gazecie i to nawet wydrukują :), a więc nie opłacana jest tylko propaganda sukcesu.

  4. W Jabłonnie to chyba nie wszystko? Wielokrotnie były artykuły w tej gazecie i konkurencyjnej. Wydaje się że nie za darmo? Watro też o tym napisać mówiąc o kosztach promocji oraz o gadżetach reklamowych rozdawanych na różnych piknikach, filmach, piosenkach o gminie itd. Koszt w gminie Jabłonna za pewne są większe? Warto zbadać to systemowo, a nie tylko w odniesieniu do gazetki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close