Historia zwykłego żołnierza w Nowym Dworze

fot. UM Nowy Dwór Maz.

Od piątku 18 stycznia 2013 r. w galerii Łącznik Nowodworskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę prac Marka Kraussa zwanego „Nikiforem Warszawskim”, uznanego w kraju i poza jego granicami malarza  prymitywisty, tworzącego w stylu ART BRUT. Artystę wraz z żoną  poetką Natalią Pietrzak-Krauss – Don Kichotką i przedstawicieli legionowskiej kultury goszczono w Nowym Dworze Mazowieckim na otwarciu wystawy ” Historia zwykłego żołnierza”, poświęconej Józefowi Marchelowi – zwykłemu żołnierzowi, strzelcowi 32 Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy.

fot. UM Nowy Dwór Maz.

W ekspozycji oprócz prac w cyklu ” Historia zwykłego żołnierza ” znajdują się także inne prace artysty, w dużej części wypożyczone z prywatnych kolekcji. Jest to wystawa eksplodująca barwami i interesującym sposobem wypowiedzi. Intensywność kolorów  i świat widziany oczami Marka Kraussa urzeka każdego. Ciekawe są również obrazy tworzone wspólnie przez małżeństwo Kraussów, jest to malarska twórczość dopisana pędzlem  pod strofami  wierszy napisanych przez Don Kichotkę .

Częścią wystawy są prace uczniów malarza z pracowni Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek w Legionowie oraz pracowni Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Malarz Marek Krauss to człowiek wyjątkowy. Zamiast klasycznego wernisażu przeprowadził warsztaty twórcze dla dzieci . Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 pod okiem twórcy namalowała obrazy na hasło „Ameryka” , była to wolna interpretacja tego pojęcia przeniesiona na papier. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały także wierszy Don Kichotki, które zostały odtworzone z płyty pt. ” Moje ciało jest bezradne a pióro jest moją szablą”. Wykonane prace, za zgodą dzieci, zostaną opatrzone wierszem Natalii Pietrzak -Krauss i zostaną przekazane na rzecz Fundacji TVN.

Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej wystawy, która w Nowodworskim Ośrodku Kultury będzie gościła do 6 lutego 2013 roku.

Osoby zainteresowane twórczością Nikifora Warszawskiego informujemy, że miniatury z wystawy “Historia zwykłego żołnierza” można nabyć po przystępnej cenie. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne.

/UM Nowy Dwór Maz./

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Historia zwykłego żołnierza w Nowym Dworze"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *