Reklama

Dobrze Wiedzieć!LegionowskiWiadomości

Google pomaga zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Jest specjalna aplikacja dla rodziców

Reklama

Jednym z najważniejszych aspektów dbania o bezpieczeństwo dzieci w internecie jest rozmowa o zagrożeniach oraz jasne ustalenie zasad korzystania ze smartfona, tabletu i zasobów sieci przez naszą pociechę. Znana wszystkim firma Google wprowadziła właśnie specjalnie narzędzie, które pomaga rodzicom chronić najmłodszych, ale również uczyć ich jak świadomie odkrywać i samemu kształtować wirtualną rzeczywistość.

Reklama

Korzystający z aplikacji Family Link rodzice w łatwy sposób mogą zarządzać urządzeniami cyfrowymi dziecka – zatwierdzać aplikacje, ustawiać limity czasu i lokalizować je. A to wszystko w porozumieniu i za zgodą dziecka.

Bezpieczniej w sieci

By pomóc dzieciom w świadomym odkrywaniu internetu warto umacniać w nich wartości takie jak rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga, które są drogowskazem nie tylko w życiu codziennym, ale także w świecie wirtualnym. W rozmowie o bezpiecznym i mądrym korzystaniu ze smartfona oraz aktywności dziecka w sieci mogą pomóc również technologie. Google przygotował kilka rozwiązań dla rodziców, które dostarczają nie tylko dobrych przykładów, ale także argumenty do takiej dyskusji, jak również konkretne narzędzia do sprawnej kontroli urządzeń dziecka.

Family Link – ustalaj z dzieckiem zasady i reaguj, jeśli postępuje niewłaściwie

Aplikacja Google Family Link umożliwia rodzicom młodszych nastolatków i dzieci wprowadzenie reguł korzystania z urządzeń cyfrowych, obowiązujących w całej rodzinie. Narzędzie musi być zainstalowane na urządzeniu zarówno rodzica, jak i dziecka – dlatego cały etap instalacji przechodzi się wspólnie. Przed zakończeniem procesu, dziecko jest informowane, co będzie widział i do jakich informacji na jego telefonie będzie miał dostęp rodzic, i musi wyrazić na to zgodę. Family Link pozwala dorosłym na przykład sprawdzić z jakich aplikacji korzysta dziecko i ile czasu im poświęca, a także zablokować te niestosowne.

Family Link daje możliwość ustawienia limitów czasu korzystania ze smartfona, tak aby urządzenie było zablokowane w wybranych porach (np. od 21 do 7 rano), a także zdalnego blokowania go jeśli nadejdzie czas np. na naukę. Aplikacja pozwala także zlokalizować urządzenie, a tym samym sprawdzić, gdzie znajduje się dziecko (jeśli oczywiście ma urządzenie przy sobie). Google systematycznie reaguje też na komentarze i potrzeby użytkowników dlatego wprowadza nowe funkcje do aplikacji. Zmiany związane z Family Link, które zostaną wprowadzone w polskiej wersji w ciągu najbliższych tygodni to:

  • nowy wygląd aplikacji, który jeszcze bardziej ułatwi jej obsługę,
  • możliwość ustawiania różnych limitów czasowych dla poszczególnych aplikacji, dzięki temu można np. zwiększyć limit czasu dla aplikacji edukacyjnej, a zmniejszyć dla gier,
  • czas bonusowy dla dzieci, czyli kilka dodatkowych minut ponad standardowy dzienny limit.

Family Link można pobrać z Google Play lub App Store. Co ważne – urządzenie rodzica może mieć system Android lub iOS (iPhone) natomiast smartfon lub tablet dziecka musi być obsługiwane przez system Android.

YouTube Kids – udostępniaj dziecku tylko sprawdzone treści

To platforma stworzona jako alternatywa dla YouTube – wszystkie treści tam zgromadzone są przeznaczone dla dzieci, tak by w bezpieczny i prosty sposób odkrywały świat. Dzięki YouTube Kids najmłodsi mogą bez obaw oglądać odpowiednie dla swojego wieku filmy online – bez względu na to, czy jest to ich ulubiona bajka, piosenka czy film edukacyjny pokazujący, jak zrobić model wulkanu… lub glut do ugniatania. YouTube Kids, mimo że zostało stworzone z myślą o dzieciach, posiada również liczne opcje dla rodziców czy opiekunów, dzięki którym mogą oni decydować co ogląda dziecko, monitorować ile czasu korzysta z aplikacji i sprawdzać jakie treści wyszukuje.

Polską wersję aplikacji YouTube Kids można pobrać za darmo z Google Play i App Store.

Asy Internetu – rozmawiaj z dzieckiem, by wychować asa

“Udostępniaj z głową”, “nie daj się nabrać”, “chroń swoje sekrety”, “mów o swoich wątpliwościach”, a także “życzliwość jest fajna” – to kluczowe przekazy, którymi warto zachęć dzieci do podejmowania mądrych decyzji w sieci, tak by mogły w pełni korzystać z zalet internetu. I właśnie na takich wartościach bazuje program edukacyjny Asy Internetu, który Google prowadzi we współpracy z Fundacją “Szkoła z Klasą” i z którym chce dotrzeć do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. W ramach projektu została uruchomiona interaktywna gra dla dzieci – Interlandia, w której zmierzą się z wyzwaniami jakie mogą czekać na nie w cyberświecie. Dla nauczycieli przygotowano scenariusze lekcji zgodne z podstawą programową oraz szkolenia z wdrażania wiedzy, tak by teorię skutecznie przekuć w praktykę. A na dedykowanej projektowi stronie internetowej g.co/AsyInternetu materiały dla siebie znajdą rodzice. Jest to zestaw przydatnych wskazówek jak rozmawiać z dziećmi o bezpiecznym eksplorowaniu internetu.

/red., Google/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close