Zamknij

Gdzie żyje się najlepiej? Dobry wynik powiatu legionowskiego

14:51, 13.03.2013 Aktualizacja: 14:57, 13.03.2013
Skomentuj

Powiat legionowski znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej rozwijających się społecznie powiatów w Polsce. To bardzo wysoka pozycja, bo w rankingu zbadano 379 powiatów. Przy ocenie wzięto pod uwagę nie tylko poziom dochodów, ale też  edukację i zdrowie mieszkańców.

fot. sxc.hu

Optymistyczne informacje dla powiatu legionowskiego płyną z  "Krajowego Raportu o Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i lokalny" przygotowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).  Raport opracowano na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na podstawie danych zebranych ze szczebla kilkuset polskich powiatów.

Twórcy opracowania badali trzy elementy rozwoju społecznego powiatów: zdrowie, edukację i zamożność mieszkańców. Po uśrednieniu wskaźników powiat legionowski znalazł się na dziesiątym miejscu. W 2007 r. było to 13 miejsce. Najwyższy wskaźnik powiat legionowski uzyskał w dziedzinie edukacji, zdobywając 73,76  na 100 możliwych punktów. Dla przykładu w Gdańsku było to tylko 64,14 punktów, w Krakowie natomiast  88,47 punktów. Na tę ocenę w dużej mierze składa się odsetek dzieci w wieku 3-4 lata w edukacji przedszkolnej oraz średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej. We wskaźniku zamożności powiat legionowski otrzymał 67,37 punktów. Z kolei we wskaźniku zdrowia jest to 66,35 punktów. Łączny Wskaźnik Lokalnego Rozwoju Spo­łecznego - LHDI  dla powiatu legionowskiego wyniósł 69,09 punktów. Na pierwszej pozycji rankingu znalazła się Warszawa, która osiągnęła najwyższe noty w Polsce we wszystkich trzech wskaźnikach . Czym jest LHDI?  (LHDI - Local Human Development Index). LHDI to wskaźnik, który został opracowany w celu mierzenia lokalnego i regionalnego poziomu rozwoju społecznego. Opiera się on na istniejącym już wskaźniku Human Development Index (HDI), który służy do badania tego zjawiska na poziomie krajowym. Dla jak najlepszego uwzględnienia wielowymiarowego charakteru rozwoju, metodologia opracowanego wskaźnika obejmowała trzy komponenty: ZDROWIE - oczekiwana dalsza długość trwania życia noworodka i współczynnik zgonów na nowotwory i choroby serca, EDUKACJĘ - odsetek dzieci w edukacji przedszkolnej (3-4 lat) i średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego (tylko dla części matematyczno-przyrodniczej), ZAMOŻNOŚĆ - średni poziom zamożności mieszkańców. /wł, MRR/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZiutaZiuta

0 0

Żlobek podlega na szczęście pod zdrowie, bo jak by podlegał pod edukację to by padło. Z kolei gdyby edukację badano w przyszłym roku szkolnym i te dzieci na parę zmian by zobaczono i po te 300 dzieci na świetlicy, nie wszystkie z obiadami, bo kuchnie sa niewydolne to też powiat by przepadł.
Zdrowie? Wysoko stoimy? Bo co? Ile się czeka do lekarza? Czy mamy pogotowie? A może te obietnice szpitala tak polepszają te statystyki?
Znów ktos pogadał albo z UM zapłacił by zdobyć kolejny certyfikat by wytapetowac pokoje 15:27, 13.03.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%