Zamknij

Finisz projektu unijnego w PZSP na Targowej

09:52, 18.01.2016
Skomentuj

W Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie zakończył się projekt "Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu". Jego celem było zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach uczniów, podniesienie jakości procesu kształcenia, zwiększenie atrakcyjności placówki, a co najważniejsze podniesienie zdolności uczniów do aktywnego funkcjonowania na rynku pracy.

7 kwietnia 2014r. rozpoczęła się realizacja projektu dla uczniów w zawodzie technik informatyk i w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, oprócz doradztwa zawodowego i doradztwa psychologiczno-pedagogicznego, odbywały się dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego, grafiki komputerowej, matematyki i geografii. Istotnym elementem projektu była także organizacja miesięcznych staży zawodowych u lokalnych i regionalnych pracodawców, podczas których uczniowie zdobyli doświadczenie zawodowe, a na koniec uzyskali certyfikaty.

Każdy z uczniów uczestniczył również w zajęciach z doradcą zawodowym oraz z psychologiem. Te spotkania pomogły uczniom poznać swoje mocne i słabe strony, wskazały ich możliwe drogi rozwoju zawodowego. Mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania na rynku pracy, m.in. sposobów poszukiwania najlepszych ofert pracy czy poszukiwania przyszłych kontrahentów.

Uczniowie w miesiącu lipcu i sierpniu ubiegłego roku mieli możliwość odbycia miesięcznych płatnych staży u pracodawców z branży informatycznej oraz energetyki odnawialnej. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik informatyk miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat sprzętów komputerowych, diagnozowania i naprawiania komputerów, laptopów i innych urządzeń peryferyjnych, np. wymiana podzespołów. Do zadań uczniów należało również odinstalowanie wadliwie działającego oprogramowania oraz instalowanie nowego oraz konfigurowania go pod kątem wymagań użytkownika. Niektórzy mieli również okazję projektowania i montowania lokalnych sieci komputerowych w budynku.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej dużo czasu spędzili w terenie, uczestnicząc w poszczególnych etapach przygotowania, a następnie mocowania różnych instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii, m.in. badali grunt i rozpoznawali poszczególne warstwy gleby, stawiali konstrukcje naziemne instalacji solarnej. Uczestniczyli w instalowaniu monitoringu elektrowni fotowoltaicznej. Zapoznawali się z technologią klejenia plexiglassu oraz technologią lutowania oraz z podstawowymi podzespołami elektrycznymi.
Na początku września 2015 r. szkolne sale zostały wyposażone w 10 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem oraz w zestawy wspomagające nauczanie przedmiotów z energetyki odnawialnej, np. w pompę ciepła.

Ponadto pod koniec listopada szkoła, w ramach wykorzystania oszczędności przy realizacji projektu i za zgodą Agencji Rozwoju Mazowsza, wzbogaciła się o zestawy edukacyjne z odnawialnych źródeł energii. Są to między innymi panel fotowoltaiczny i kolektor słoneczny z obiegiem termo-syfonowym, pompowym i wymiennikiem ciepła. Także w pracowni informatycznej pojawiły się w komputerach nowe podzespoły: procesory AMD A10, dyski  0,5 TB, karty graficzne  oraz monitory LCD o dużej rozdzielczości.

Wszystkie działania podjęte w ramach projektu "Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu" przyczyniły się do zdobycia i poszerzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej uczniów oraz do promocji placówki w środowisku lokalnym.

/Opracowała Renata Tomaszewska/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%