ReklamaNajważniejsze

Epidemia koronawirusa: Nowe obostrzenia od soboty (24.10). Co się zmieni?

Reklama

Zamknięte restauracje, ograniczenia przemieszczania się dla seniorów, zdalna nauka dla starszych klas szkół podstawowych oraz limit osób podczas rodzinnych spotkań – to nowe obostrzenia sanitarne, które będą obowiązywać od soboty (24.10) na terenie całej Polski. O nowych restrykcjach poinformował w piątek (23.10) premier rządu Mateusz Morawiecki. Przyjrzyjmy się im dokładnie.

Reklama

W sobotę (24.10) w życie wchodzą nowe restrykcje, które mają pomóc zwalczyć trwającą epidemię koronawirusa. Do już istniejących obostrzeń takich jak:

 • obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej,
 • godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach,
 • obowiązek zachowania dystansu społecznego,
 • zdalna nauka dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów,
 • ograniczenia liczby osób na wydarzeniach, imprezach, zgromadzeniach, czy w komunikacji miejskiej,

dochodzą nowe. Od soboty wygaszona zostanie działalność sanatoriów oraz restauracji, które będą mogły sprzedawać swoje produkty wyłącznie „na wynos”. W system zdalnej nauki przejdą starsze klasy szkół podstawowych. Wejdzie w życie także ograniczenie możliwości przemieszczania się seniorów, a młodzież na ulicę wyjdzie tylko pod opieką dorosłego. Poniżej pełna lista nowych, obowiązujących od soboty (24.10) obostrzeń:

Lista nowych obostrzeń sanitarnych

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych zasadach bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Będą to:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
 • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia ostatnich turnusów rozpoczętych przed 26 października;
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
 • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału w obrzędach religijnych.

W kościołach bez zmian

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym, m. in. w zakresie wydarzeń religijnych. W kościele istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m kw. przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close