ENEMEF: Noc Kina Polskiego już 13 marca

Fot. Mutlikino

Polskie kino w ostatnich miesiącach to kilka mocnych tytułów, wiele wyróżnień oraz najważniejsza nagroda filmowa na świecie – Oskar. ENEMEF: Noc Kina Polskiego to cztery rodzime produkcje, które w ciągu ostatnich miesięcy przyciągnęły miliony widzów do kin. W repertuarze „Disco Polo”, „Ziarno Prawdy”, „Polskie Gówno” oraz „Bogowie”. ENEMEF: Noc Kina Polskiego już 13 marca między innymi w Multikinie Targówek.

ENEMEF: Noc Kina Polskiego to propozycja dla wszystkich, którzy lubią i cenią dobre, rodzime kino. Podczas maratonu zostaną zaprezentowane cztery polskie produkcje, które weszły do kin w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To kolejna noc, która udowadnia, że polskich twórców filmowych naprawdę na wiele stać. W repertuarze:
– zabawne i taneczne DISCO POLO,
– tajemnicze ZIARNO PRAWDY,
– kontrowersyjne POLSKIE GÓWNO,
– największy hit ostatnich lat – BOGOWIE.

Opisy filmów:

Disco Polo
Polska 2015, 107′
reżyseria: Maciej Bochniak
scenariusz: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Joanna Kulig, Tomasz Kot
muzyka: Paweł Lucewicz, Michał Nosowicz

Żartobliwa i barwna opowieść o młodych muzykach, którzy w czasach polskiej transformacji realizują amerykański sen zakładając discopolowy zespół.

Główni bohaterowie – Tomek i Rudy (Dawid Ogrodnik i Piotr Głowacki) to młodzi ludzie, którzy żyją w szarej rzeczywistości polskiej prowincji lat 90-tych. Postanawiają odmienić swoje życie i zrobić karierę w świecie muzyki disco polo. Muzyczną przygodę zaczynają od małych występów na wiejskich imprezach aż z czasem trafiają do wytwórni Alfa, którą prowadzi Daniel Polak (Tomasz Kot). Od tej chwili ich piękny sen zamienia się w rzeczywistość. Okazuje się jednak, że zagraża im brutalne przebudzenie.

“Disco Polo” jest solidną dawką dobrego humoru oraz pozytywnej energii w najczystszej postaci.

Ziarno prawdy
Polska 2014, 110′
reżyseria: Borys Lankosz
scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski
obsada: Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało, Krzysztof Pieczyński
muzyka: Abel Korzeniowski

“Ziarno prawdy” to filmowa adaptacja drugiej części bestsellerowej trylogii Zygmunta Miłoszewskiego będącego także współautorem scenariusza.

Akcja filmu toczy się w Sandomierzu, gdzie zostaje popełniona okrutna zbrodnia. Zabójstwo miejscowej działaczki społecznej o nieposzlakowanej reputacji przywodzi na myśl mord rytualny. Rozwikłaniem niezwykle tajemniczej i złożonej zagadki zajmuje się prokurator Teodor Szacki. Musi on stawić czoła co rusz to nowym przeszkodom oraz rozgorączkowanej opinii publicznej, aby dotrzeć do sedna sprawy i znaleźć ziarno prawdy.

To klimatyczny kryminał z wciągającą fabułą, doskonałymi obrazami i nastrojową muzyką.

Polskie gówno
Polska 2014, 93′
reżyseria: Grzegorz Jankowski
scenariusz: Tymon Tymański
obsada: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Grzegorz Halama, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Marian Dziędziel
muzyka: Tymon Tymański, Arkadiusz Kraśniewski, Robert Brylewski

To satyryczna opowieść, która demaskuje realia polskiego show-biznesu. Film ten wywołał szereg kontrowersji jeszcze na etapie realizacji, która trwała 7 lat.

Jerzy Bydgoszcz (Tymon Tymański) pod wpływem komornika wskrzesza zespół rockowy Tranzystory. Ambitni muzycy, niegdyś gwiazdy podziemnego rocka, próbują zaistnieć w muzycznym świecie i wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Okazuje się, że rzeczywistość drastycznie odbiega od idealistycznych wizji życia w blasku jupiterów. Członkowie zespołu zostają wystawieni na ciężką próbę przyjaźni i wyznawanych wartości.

Szczery i bezpośredni film, który zabiera widza na zaplecze polskiego przemysłu muzycznego.

Bogowie
Polska 2014, 122′
reżyseria: Łukasz Palkowski
scenariusz: Krzysztof Rak
obsada: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Jan Englert
muzyka: Bartosz Chajdecki

Na specjalne życzenie widzów po raz kolejny na ENEMEFie!

“Bogów” obejrzało już ponad milion widzów. Film zdobył uznanie nie tylko widzów, ale także krytyki, czego dowodem jest aż pięć Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za najlepszy film, scenariusz oraz najlepszą pierwszoplanową rolę męską dla Tomasza Kota.

Film opowiada o pierwszym udanym polskim przeszczepie serca dokonanym przez prof. Zbigniewa Religę w Zabrzu. Nieudane operacje, walka o każde uderzenie serca, wielkie ambicje i bolesne porażki, samotność geniusza, który stanął sam przeciwko swoim mentorom i rozpoczął rewolucję w polskiej medycynie.

Doskonale zrealizowany, inteligentny i wciągający film o człowieku, który odmienił nie tylko Polskę i Polaków, ale i świat. W rolę profesora Zbigniewa Religi wcielił się fenomenalnie Tomasz Kot.

ENEMEF: Noc Kina Polskiego odbędzie się 13 marca (piątek) między 22:00 a 6:00 rano jednocześnie w 28 Multikinach w Polsce, między innymi w Multikinie Targówek przy Głębockiej 15. Ceny biletów wynoszą od 25 do 33 zł za całą noc w kinie ( kliknij po szczegóły).

/red, Multikino/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "ENEMEF: Noc Kina Polskiego już 13 marca"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *