Reklama

Dobrze Wiedzieć!Zdrowie

Endometrium – norma, budowa, możliwe choroby

Reklama

Endometrium to śluzówka macicy, która zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego poprzez oddziaływanie hormonów, w szczególności gestagenów oraz estrogenów. Gdy warstwa czynnościowa endometrium się złuszcza, u kobiet występuje miesiączka.

Reklama

Czasem zdarza się, że endometrium wędruję i w efekcie znajduję się nie tam, gdzie powinno. np. w jajowodach, jajnikach, czy otrzewnej. Można wtedy mówić o endometriozie, którą diagnozuje się przez USG, badania hormonalne oraz badanie histopatologiczne. Nieleczona edometrioza może powodować niepłodność.

Objawy ciąży mogą być różne u każdej kobiety. Wiele pań nawet nie zauważa u siebie żadnych symptomów w pierwszych tygodniach, w których już pod ich sercem rozwija się nowe życie. Niektóre z nich nawet nie są tego świadome do połowy ciąży, ale na szczęście to tylko nieliczne przypadki. Większość pań orientuje się, że w ich ciele mogło dojść do poważnych zmian po tym, że nie pojawiło się krwawienie miesiączkowe w wyznaczonym terminie. Najłatwiej mogą to zauważyć kobiety, które do tej pory regularnie miesiączkowały i potrafią dość dokładnie obliczyć, kiedy powinna pojawić się kolejna miesiączka. Zdecydowanie trudniej mają panie o nieregularnych cyklach.

Do głównych objawów ciąży można zaliczyć również wahania nastrojów, które zazwyczaj nie pojawiają się stricte na samym początku. W pierwszych tygodniach może występować nadmierne zmęczenie, nawet do tego stopnia, że kobieta po powrocie z pracy pada od razu na łóżko, nie jest się w stanie podnieść, zasypia i przesypia do rana. Niektóre panie mają również objawy typowo grypowe, przez co często zamiast do ginekologa trafiają do lekarza rodzinnego.

Każda kobieta powinna w miarę możliwości pogłębiać swoją wiedzę dotyczącą zdrowia intymnego, dlatego gorąco zapraszamy wszystkie panie do przeczytania również innych ciekawych artykułów, jak np. „3 ważne objawy owulacji, które musisz znać”. Dużo przydatnych informacji znajduje się również na specjalnych portalach stworzonych z myślą o kobietach, jak kobiecosc.info.

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close