Emotikony mają już 30 lat!

foto: Telix.pl

Pojawił się pierwszy raz 30 lat temu, w dyskusji na temat granic humoru i sposobu przekazywania emocji w rozmowach on-line – dwukropek, myślnik, nawias.
Tej kombinacji znaków, po raz pierwszy użył dokładnie 19 września 1982 roku o godzinie 11.44 profesor Scott E. Fahlman wykładający na Carnegie Mellon University. Fahlman napisał ją jako odpowiedź w dyskusji na temat sposobu oznaczania żartów w informacjach wymienianych droga elektroniczną. Wysłał on e-maila o treści: “proponuję następującą sekwencję znaków dla zaznaczania żartów “:-)”. Przeczytaj ją z boku”.
Wydarzenie to miało miejsce na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Emotikonka 🙂 pojawiła się dość przypadkowo, kiedy rozgorzała dyskusja na temat ograniczenia humoru w sieci. Na swoim wynalazku nie zarobił on nawet centa.

“buźki”, zwane też emotikonami, przyjęły się i pozwoliły milionom internautów wyrażać swoje emocje w krótki, ale zrozumiały dla wszystkich sposób.

Czy wiecie, że w Rosji chciano wprowadzić opłaty za emotikona “:-)”?
Niejaki Oleg Teterin twierdził, że wykupił prawa autorskie do wyrażania emocji w wirtualnym świecie “:-)” Według niego każda firma korzystająca z tego znaczka jest winna mu pieniądze. Posiadacz praw do tego znaku zapowiedział, że nie zamierza ścigać każdego Internauty, który użył tego znaku, ale od firm telekomunikacyjnych – jak najbardziej. Na szczęście nigdy do tego nie doszło.

(źródło: Telix.pl)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Emotikony mają już 30 lat!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *