Reklama
LegionowskiWiadomości

Dziś wybory prezydenckie. Gdzie mogą głosować mieszkańcy Legionowa?

W niedzielę (10.05) wybieramy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Głowa Państwa zostanie wybrana, jeśli jeden z kandydatów zbierze więcej niż 50% wszystkich ważnych głosów. Jeśli żadnemu z nich się to nie uda, to do lokali wyborczych przyjdzie nam iść jeszcze raz i w drugiej turze wybrać pomiędzy dwoma kandydatami, którzy 10 maja zdobędą największą liczbę ważnych głosów. Gdzie mogą głosować mieszkańcy stolicy powiatu legionowskiego?

Reklama

Legionowo jest zwartą strukturą miejską o bardzo dużym zagęszczeniu. Mieszkańcy nie zawsze wiedzą, w przeciwieństwie do mniejszych miejscowości, gdzie mają głosować. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć między innymi na to pytanie.

W jakich godzinach będą czynne lokale wyborcze?

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7:00 do 21:00.

Gdzie znajduje się moja Obwodowa Komisja Wyborcza, w której mogę oddać głos?

Siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych oraz ich rejony znaleźć można w Obwieszczeniu Prezydenta Miasta Legionowo z dnia 26 marca 2015 roku. Na terenie miasta znajdują się 24 komisje. Wyszukaj swój obwód w Obwieszczeniu (kliknij, aby powiększyć).

Obwody do głosowania w Legionowie Obwody do głosowania w Legionowie Obwody do głosowania w Legionowie Obwody do głosowania w LegionowieWyszukiwarka obwodów znajduje się TUTAJ.

Jak głosować, aby głos był ważny?

Od komisji wyborczej otrzymamy kartę do głosowania z listą kandydatów. Wybieramy swojego faworyta i kratce obok jego nazwiska, z lewej strony stawiamy znak „X”. Znak musi być wyraźny, a przecięcie linii w znaku „X” musi się znajdować wewnątrz kratki.

Zobacz film PKW

Cisza wyborcza

Tradycyjnie już, w nocy z piątku na sobotę (8/9.05), punktualnie o północy na terenie kraju zostałą wprowadzona cisza wyborcza. Oznacza ona, że do zamknięcia lokali wyborczych, w niedzielę (10.05), do godz. 21:00 nie można prowadzić agitacji wyborczej pod żadną postacią. Za agitację uważa się także, co istotne, rozmowy przekonujące innych do oddania głosu na konkretnego kandydata, prowadzone w siedzibie komisji wyborczej oraz wpisy na portalach społecznościowych (np. Facebook). Za złamanie ciszy wyborczej może być uznane nawet kliknięcie z popularny znaczek „Lubię to” pod stroną lub wpisem zachęcającym na głosowanie na konkretnego kandydata.

Cisza wyborcza może być przedłużona przez Państwową Komisję Wyborczą w przypadku przedłużenia się godzin otwarcia lokali wyborczych.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button