Działka bez dojazdu? To już nie problem

Sąd Najwyższy w Warszawie. Fot. wikipedia.org

Sąd Najwyższy wydał w ostatnim czasie uchwałę, z której wynika, że uzyskanie dojazdu do własnej działki będzie prostsze. Dotyczy to takich gruntów, do których nie można dojechać z uwagi na brak drogi.

Dla działek nieposiadających bezpośredniego połączenia z drogą publiczną niezbędne jest utworzenie tak zwanej drogi koniecznej. Sąd Najwyższy orzekł, iż taka droga może przebiegać przez sąsiednie nieruchomości także w przypadku, kiedy konieczne jest dokonanie rozbiórki kolidujących z przedsięwzięciem budynków. Uchwała Sądu Najwyższego to efekt sprawy prowadzonej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Wyburzą budynek pod drogę

Poznański sąd prowadząc sprawę dwóch małżeństw posiadających grunty pozbawione dojazdu do drogi publicznej miał problem z podjęciem decyzji. Nałożyło się na to kilka okoliczności i dlatego skierowano zapytanie do Sądu Najwyższego. W pytaniu prawnym poproszono między innymi o wyjaśnienie kwestii, czy w miejscach, gdzie stoją budynki gospodarcze można wytyczyć drogę.

Uchwała Sądu Najwyższego zezwalająca na takie działania uprości sytuację osobom posiadającym działki bez dostępu do drogi publicznej. Istnieje niestety druga strona tej sprawy. W sytuacjach, gdzie konieczne będzie wyburzenie budynku z danej nieruchomości, niewątpliwie wzbudzi to sprzeciw jego właścicieli, a to już na pewno doprowadzi do pogorszenia relacji międzyludzkich.

/nk/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Działka bez dojazdu? To już nie problem"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *