Reklama

CiekawostkiDobrze Wiedzieć!Po godzinachPorady prawne

Działka bez dojazdu? To już nie problem

Reklama

Sąd Najwyższy wydał w ostatnim czasie uchwałę, z której wynika, że uzyskanie dojazdu do własnej działki będzie prostsze. Dotyczy to takich gruntów, do których nie można dojechać z uwagi na brak drogi.

Reklama

Dla działek nieposiadających bezpośredniego połączenia z drogą publiczną niezbędne jest utworzenie tak zwanej drogi koniecznej. Sąd Najwyższy orzekł, iż taka droga może przebiegać przez sąsiednie nieruchomości także w przypadku, kiedy konieczne jest dokonanie rozbiórki kolidujących z przedsięwzięciem budynków. Uchwała Sądu Najwyższego to efekt sprawy prowadzonej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Wyburzą budynek pod drogę

Poznański sąd prowadząc sprawę dwóch małżeństw posiadających grunty pozbawione dojazdu do drogi publicznej miał problem z podjęciem decyzji. Nałożyło się na to kilka okoliczności i dlatego skierowano zapytanie do Sądu Najwyższego. W pytaniu prawnym poproszono między innymi o wyjaśnienie kwestii, czy w miejscach, gdzie stoją budynki gospodarcze można wytyczyć drogę.

Uchwała Sądu Najwyższego zezwalająca na takie działania uprości sytuację osobom posiadającym działki bez dostępu do drogi publicznej. Istnieje niestety druga strona tej sprawy. W sytuacjach, gdzie konieczne będzie wyburzenie budynku z danej nieruchomości, niewątpliwie wzbudzi to sprzeciw jego właścicieli, a to już na pewno doprowadzi do pogorszenia relacji międzyludzkich.

/nk/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close