Reklama

KomunikacjaLegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuNajważniejsze

Drożeją bilety w Kolejach Mazowieckich

Reklama

Od 1 stycznia przyszłego roku średnio o 5% podrożeją bilety Kolei Mazowieckich. Podwyżkę przewoźnik tłumaczy inflacją i przypomina, że ostatnia zmiana cen biletów miała miejsce w 2011 roku. 

Reklama

fot. Kacper Mościcki, www.kolejowe.mazowsze.plfot. Kacper Mościcki, www.kolejowe.mazowsze.pl

Od sierpnia 2011 roku do listopada 2013 roku włącznie inflacja wzrosła o 5,42 proc., co oznacza, że realne wpływy z tytułu sprzedaży biletów obecnie są o ponad 5 proc. niższe niż dwa lata temu” – wskazał przewoźnik w komunikacie wyjaśniającym zmianę cennika.

Decyzja KM nie dotknie bezpośrednio posiadaczy Warszawskiej Karty Miejskiej ZTM. Osoby dysponujące kartą nadal będą mogły bez dodatkowych opłat jeździć pociągami mazowieckiego przewoźnika (w ograniczonej strefie). Wiemy jednak, że od nowego roku podrożeją także bilety ZTM. Przed podwyżkami nie da się więc uciec.

 

Nie chcą, ale muszą…?

Podniesienie cen biletów w okresie, kiedy pasażerowie szczególnie dotkliwie odczuwają utrudnienia w kursowaniu pociągów, spowodowane licznymi modernizacjami infrastruktury kolejowej, jest decyzją trudną – przyznaje Dariusz Grajda, członek zarządu i dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich. – Występujące odwołania czy opóźnienia pociągów KM spowodowane są jednakże w znacznej większości przez awarie infrastruktury kolejowej czy zamknięcia szlaków.  Są to przyczyny niezależne od Kolei Mazowieckich. Koszty dostępu do infrastruktury kolejowej, mimo fatalnych warunków panujących na remontowanych liniach, nie zostały przewoźnikowi przez zarządcę infrastruktury obniżone – tłumaczy decyzję o podwyżce Dariusz Grajda.

 

Pieniądze na dostęp do torów i inwestycje

Tymczasem wpływy z biletów są przeznaczane w dużej mierze na opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej, które w przypadku Kolei Mazowieckich są pod względem wielkości drugą pozycją  w wydatkach spółki. Ponadto, oprócz finansowania bieżącej działalności spółki, środki pozyskiwane ze sprzedaży biletów służą także na inwestycje i modernizacje taboru.

/wł, KM/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close