Zamknij

Drewniane, plastikowe czy metalowe - czym różnią się te rodzaje palet!

05:30, 28.11.2019 Aktualizacja: 17:37, 28.11.2019
Skomentuj

Palety są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pojawiają się wózki widłowe lub wózki paletowe. Dziś, już nikt nie wyobraża sobie transportowania ładunków inaczej niż za pomocą tych prostych, acz bardzo przydatnych konstrukcji. W poniższym artykule zaprezentujemy różne popularne rodzaje palet wraz z ich przeznaczeniem. Zapraszamy do lektury!



Nie każdy z przedsiębiorców, nawet tych których firmy w dużej mierze odpowiadają za transport ładunków, wie, iż istnieją różne rodzaje palet do wózków widłowych. Wynika to głównie z faktu, iż na polskim rynku występuje duża dominacja popularnych i najbardziej uniwersalnych europalet.

Jakie normy określają budowę europalet? Jakie są standardowe wymiary palet? W jakich środowiskach powinno stosować się poszczególne rodzaje palet? - na te i wiele więcej pytań odpowiedź znajdziecie poniżej.

Europalety - skąd wzięła się ich popularność?


Najbardziej rozpowszechniony rodzaj palet to palety określane poprzez umieszczony na nich skrót "EUR", nazywane potocznie europaletami. Mogą być one obsługiwane przez każdy rodzaj wózków jezdniowych unoszących - począwszy od takich jak tu - paletowych wózków ręcznych, aż po tego typu jak tutaj - ciężkie wózki spalinowe oraz terenowe.

Historia powstania europalet sięga roku 1961, kiedy to Międzynarodowy Związek Kolei (czyli grupa składająca się z przedstawicieli przedsiębiorstw zajmujących się nie tylko koleją, ale także szeroko rozumianym transportem) postanowiła ujednolicić wymiary palet, tak aby była możliwa wymiana 1 za 1, a same konstrukcje pasowały zarówno do pojazdów unoszących, jak i wielkości pociągów. Tym sposobem za standardowe wymiary palet przyjęto 1200x800cm, przy wysokości 144mm.

Normy dotyczące europalet są ściśle określone. Muszą posiadać:


  • oznakowanie "EUR" w prawym rogu;

  • kod oznaczający producenta na centralnej nodze palety;

  • klamrę kontrolną na środkowym wsporniku;

  • wagę w granicach ok.25 kg;

  • nośność pomiędzy 1000 a 1500kg;

  • znak "EPAL" w owalu w lewym rogu

  • gwóźdź naprawczy na środkowym wsporniku;

  • do ich budowy powinno zostać użytych minimalnie 78 gwoździ oznaczonych znakiem "EPAL" .



Co oznacza "EPAL"?


Skrót EPAL oznacza, iż produkt (w tym przypadku paleta) podlega najwyższym standardom Unii Europejskiej, określanych w normie europejskiej UNE-EN 13698-1 i posiada licencję Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet.

Nie oznacza to jednak, iż wszystkie palety od tego dnia posiadają jednakowe, identyczne wymiary. Na rynku znaleźć można także palety o innych rozmiarach.

Inne wymiary palet


Poza standardowym rodzajem palet o wymiarach 1200x800mm istnieje także kilka innych typów tych konstrukcji, z którymi możecie spotkać się na co dzień. Wymiary palet są o tyle ważne, o ile warunkują to, ile palet jednego typu z ładunkiem zmieści się razem podczas transportu czy jaki powinien być właściwy rozstaw wideł w wózku widłowym, tak aby pojazd radził sobie z obsługą towarów.

Do innych popularnych rodzajów palet zalicza się:


  • półpalety - o wymiarach 800mm x 600mm i wysokości 144mm;

  • palety przemysłowe (lub inaczej "angielki") - o wymiarach 1200mm x 1000 mm (i standardowej wysokości);

  • europalety powiększone - 1200mm x 1200mm x 144mm;

  • europalety przeznaczone do kontenerów - 1135mm x 1133 mm.


O dużej popularności i licznym wykorzystaniu europalet świadczy chociażby fakt, iż już trzeci rok z rzędu łączna roczna liczba wyprodukowanych i naprawionych nośników ładunków EPAL przekracza 100... milionów (!).

Jak dobierać rodzaje palet do charakteru pracy?


Drewniane palety są zdecydowanie najpowszechniejsze ze względu na swoją niską cenę oraz dużą dostępność na rynku. Są bardzo uniwersalne i wykorzystuje się je przede wszystkim:


  • w magazynach;

  • wielkopowierzchniowych sklepach;

  • hurtowniach;

  • w każdej gałęzi przemysłu, gdzie ważny jest transport i przechowywanie ładunków.


Z uwagi na typ swojej budowy, drewniane palety najlepiej sprawdzają się składowane w pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych wilgoci. Wtedy można oczekiwać długiej żywotności palet. W przypadku tego rodzaju palet nieco gorzej wygląda sytuacja z przechowywaniem ich na zewnątrz.

Plastikowe palety mogą być nawet o połowę lżejsze od nośników opisanego powyżej typu. W przypadku plastiku nie trzeba się obawiać możliwości przedostania się wody do konstrukcji (zaleca się nawet, aby plastikowe palety czyścić wodą pod ciśnieniem).

Dodatkowym atutem tego rodzaju palet jest fakt, iż w wielu przypadkach, firmy wytwarzają plastikowe palety z materiałów pochodzących z recyklingu. Niestety, plastikowe palety są mniej trwałe niż ich drewniane odpowiedniki. Znacznie łatwiej się odkształcają, mają mniejszą nośność ale ich ceny są wyższe.

Tego rodzaju palety stosowane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym.



Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są metalowe palety. Charakteryzuje je znacznie większa waga, ale także większa solidność. Ich górna część jest skonstruowana tak, że bardzo dobrze sprawdza się w transporcie wstępnie zmontowanych zespołów elementów. Wykorzystywane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym a także hutniczym.

Podsumowanie


Palety do wózków widłowych są bardzo popularne. Na rynku dostępne są różne rozmiary i rodzaje palet, tak, aby móc jeszcze lepiej dopasować je do charakteru pracy przedsiębiorstwa oraz rodzaju transportowanych ładunków.

Warto wybierać oryginalne palety, które charakteryzuje dobra jakość wykonania i długa żywotność. Dzięki temu raz poczyniona inwestycja wystarczy na dłużej.

Więcej o paletach, ich różnych rodzajach i poprawnym sposobie transportowania dowiecie się z artykułu: Rodzaje palet - wybierz najlepsze do swojego magazynu, który można znaleźć tutaj.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KalmarKalmar

0 0

My mamy plastikowe palety ze sklepu Skladuj24 i sprawdzają się idealnie. 12:04, 01.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%