Dom pod miastem, a może mieszkanie w ścisłym centrum? Jakie rozwiązanie warto wybrać kupując nieruchomość?

Fot. mat. prasowe

Zakup nowej nieruchomości to bardzo poważna decyzja, która pociąga za sobą znaczny wydatek. Przed zakupem stajemy jednak przez sporym dylematem, zdecydować się na dom poza miastem, czy mieszkanie w ścisłym centrum? Dla ułatwienia podjęcia decyzji prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Ucieczka od miejskiego zgiełku

Ostatnimi czasy możemy zaobserwować duży wzrost popularności domów na sprzedaż poza dużymi aglomeracjami. Polacy coraz chętniej uciekają od miejskiego zgiełku nabywając nowe domu w mniejszych miejscowościach lub na przedmieściach. Czy warto kupić dom? Oto zalety tego typu nieruchomości:

 • spokój – domy poza miastem to gwarancja spokoju i ciszy. Nie musimy obawiać się hałasów typowych dla miasta w ciągu dnia, ale też w nocy. Domy na sprzedaż w Mikołowie, Tarnowskich Górach, czy innych mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach to gwarancja ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku.
 • odpoczynek – kupując dom nabywamy nieruchomość z własnym ogródkiem, który idealnie sprawdzi się do rodzinnego relaksu. Spędzanie czasu na grillowaniu, czytaniu książki pod parasolem to bardzo dobra alternatywa umożliwiająca wypoczynek po długim tygodniu w pracy.
 • aranżacja – dom ze względu na swój metraż i rozkład pomieszczeń umożliwia nam dużą dowolność w urządzaniu i kreowaniu wnętrz. Nabywając dom mamy pewność, że wnętrza będą dostosowane do naszych wymagań i upodobań.
 • metraż – domy to rozwiązania polecane w dużej mierze dla rodzin z dziećmi ze względu na metraż. Spora ilość pomieszczeń sprawia, że nawet znaczna liczba domowników będzie się tutaj czuć komfortowo.
 • ceny – zakup domu kojarzony jest z ogromnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego zestawiając ceny mieszkań w ścisłym centrum z domem na obrzeżach możemy zauważyć, że za bardzo korzystną stawkę możemy nabyć dom.

Domy w mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach mają jednak pewne wady:

 • dbałość o nieruchomość – nabywcy domów muszą mieć świadomość, że będą musieli dbać o ogród, działkę i budynek. Wiąże się to z dość sporą ilością pracy fizyczne w czynności porządkowe i naprawcze.
 • dojazdy – nieruchomość poza dużymi aglomeracjami to konieczność dojazdów do pracy do dużego miasta.
 • mniejszy dostęp do atrakcji – w mniejszych miejscowościach nie mamy dostępu do tylu atrakcji i miejsc rozrywki co w dużym mieście. Dlatego fani nocnego życia lub częstych wieczornych wyjść muszą mieć tego świadomość.

Mieszkanie w centrum to dobra inwestycja

Rosnąca popularność domów pod miastem nie sprawiła, że mieszkania w dużych miastach przestały cieszyć się zainteresowaniem. Nadal wiele osób wybiera zakup niewielkiego lokalu mieszkalnego, ale w ścisłym centrum dużej aglomeracji. Oto zalety takiej nieruchomości:

 • położenie – ogromną zaletą mieszkań w miastach jest ich położenie. Świetna komunikacja miejska, dostęp do wszelkich instytucji, sklepów, czy galerii to ogromny atutu mieszkań w dużych miastach.
 • inwestycja – mieszkania w centrum to doskonała inwestycja na przyszłość. Nabywając taką nieruchomość nie będziemy mieli żadnych problemów z jej późniejszym wynajęciem, czy sprzedażą.
 • koszt – w wielu przypadkach mieszkanie to zdecydowanie mniejszy koszt, niż zakup domu o większym metrażu pod miastem.
 • utrzymanie – mieszkania są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymanie. Nie musimy martwić się o stan części wspólnych, czy działki na której położony jest budynek.

Mieszkania w dużych miastach mają jednak wiele wad:

 • parkowanie – nie nabywając miejsca parkingowego możemy mieć ogromny problem z parkowaniem samochodu. Niestety w ścisłym centrum ilość darmowych miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona, a liczba chętnych jest nadal bardzo znaczna.
 • mały metraż – niestety mieszkanie to też duże ograniczenie aranżacyjne ze względu na skromny metraż takiej nieruchomości.
 • zgiełk i hałas – duży miasta pozostają głośne nawet w nocy. Każdy nabywca mieszkania w centrum musi mieć tego świadomość, że nie zazna totalnej ciszy we własnych czterech kątach.

1 raz komentowano artykuł "Dom pod miastem, a może mieszkanie w ścisłym centrum? Jakie rozwiązanie warto wybrać kupując nieruchomość?"

 1. Dom w mieście w zielonej dzielnicy ,łączy cisze dostęp do atrakcji blisko szkoły ,żłobki , baseny , centra handlowe. Dobra komunikacja.

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *