Zamknij

Dokładny dobór urządzenia dźwignicowego do potrzeb

21:29, 12.03.2019 Aktualizacja: 21:35, 12.03.2019
Skomentuj

Istnieją takie rodzaje wykonywanych czynności, w których niezbędne jest w wsparcie pracowników odpowiedniego typu wyposażeniem technicznym. Wsparciem takim są niewątpliwie urządzenia z obszaru tzw. transportu bliskiego, obejmującego wewnątrzzakładowy transport różnego typu ładunków - materiałów, komponentów, elementów konstrukcyjnych. Od możliwości i niezawodności wykorzystywanego w tym przypadku  sprzętu zależy zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i wydajność pracy.

Podnieść każdy ciężar


Wciągarka, zwana również zamiennie wciągnikiem, to jedno z podstawowych rozwiązań dźwignicowych, stosowanych zarówno samodzielnie, jak i jako wyposażenie większych urządzeń. Rozwiązuje wiele zagadnień technicznych związanych po pierwsze z podnoszeniem, a po drugie - z przenoszeniem ładunków różnego typu. Funkcja podnoszenia ładunków spełnia się w wyposażeniu poszczególnych stanowisk produkcyjnych, gdzie konieczne jest podniesienie elementu na czas jego obróbki bądź montażu. Funkcja przenoszenia ładunku spełniana jest przez wciągarkę zamontowaną na suwnicy bądź żurawiu - wówczas pozwala przemieszczać ładunek w obrębie obszaru objętego pracą urządzenia.

Przed wyborem wciągarki warto zebrać wymagania, jakim ma sprostać to wyposażenie. W tym celu należy przeanalizować warunki pracy, częstotliwość wykorzystywania oraz typ ładunków, jakie będą obsługiwane przy zastosowaniu urządzenia. Warto zainwestować w sprzęt uznanych producentów, o parametrach wyższych niż wymagane, a także spełniający wszystkie przepisy Urzędu Dozoru Technicznego.

Oprócz parametrów technicznych przy wyborze wciągarki należy zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu. Przy zachowaniu wszystkich zasad związanych z eksploatacją oraz konserwacją sprzętu możemy zyskać gwarancję długoletniego funkcjonowania. Warto sprawdzić, czy producent urządzenia zadbał o odpowiednie zabezpieczenie przed korozją - szczególnie, jeśli wciągarka ma pracować w warunkach o wysokiej korozyjności. Zakup sprawdzonego sprzętu pozwoli uniknąć kłopotliwego serwisowania najczęściej wysoko zamontowanego urządzenia.

Dbaj o prawidłowe użytkowanie


O tym, jak szeroki jest dziś wybór tego typu urządzeń, można przekonać się przeglądając np. ofertę wrocławskiej firmy Hak, dostarczającej urządzenia dźwignicowe. Wciągarka linowa o  odpowiednim udźwigu może występować w różnych wersjach, przystosowanych do różnych warunków pracy, a wśród nich np. wciągniki do strefy zagrożonej wybuchem oraz wciągniki do niskiej zabudowy.

Pełne zadowolenie z użytkowania nawet najlepiej dobranego modelu wciągarki linowej wymaga codziennej dbałości o przestrzeganie elementarnych zaleceń bezpieczeństwa. Posługiwać się nią powinni zatem tylko pracownicy posiadający stosowne kwalifikacje, w obszarze odpowiednio przygotowanym do pracy. Wciągarki należy poddawać określonym przepisami okresowym kontrolom, pozwalającym wykryć usterki w sprzęcie, a tym samym zapobiec awariom bądź wypadkom.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%