Dodatkowe środki dla mazowieckiego NFZ, ale to wciąż za mało

Z ogłoszonego właśnie podziału środków z funduszu zapasowego NFZ wynika, że w 2013 r. świadczenia zdrowotne na Mazowszu zostaną utrzymane na podobnym poziomie co w roku bieżącym. Budżet Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok zostanie bowiem uzupełniony o dodatkowe 256 mln zł. Mazowsze nie odnotuje spadku środków w stosunku do tegorocznego finansowania, ale będzie też jedynym regionem, który nie odnotuje wzrostu na poziomie pozostałych województw. W kasie MOW NFZ będzie wciąż brakowało ok. 280 mln zł.

– Uruchomienie środków z funduszu zapasowego to oczywiście dobra wiadomość dla mazowieckiej służby zdrowia i jej pacjentów. Jednakże zaproponowane 256 mln zł jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Środki te zagwarantują jedynie świadczenie usług medycznych na minimalnym poziomie. Niestety, nie pokryją rzeczywistych potrzeb mazowieckich szpitali i przychodni, które ciągle będą większe aż o 524 mln zł. Doceniamy podjęte kroki, mające na celu uzdrowienie mazowieckiej służby zdrowia, ale apelujemy o dodatkowe środki. Tak, aby Mazowsze mogło w 2013 r. zapewnić swoim pacjentom przyzwoity standard usług medycznych – podkreśla marszałek Adam Struzik.

NFZ podał, że zwiększył plan kosztów swoich oddziałów w sumie o 416 mln zł – z podziałem na 2012 r. (160,8 mln zł) i 2013 r. (256,1 mln zł). Z tej puli do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia trafi ponad 256 mln zł. Środki te zasilą budżet mazowieckiego funduszu na 2013 r., który według zatwierdzonego w sierpniu planu wynosił ponad 8,7 mld zł. Tym samym Mazowsze jako jedyne województwo w kraju będzie mieć podobny jak w roku bieżącym poziom finansowania świadczeń, podczas gdy inne regiony będą mogły zaoferować swoim pacjentom większy zakres i szybszy dostęp do oferowanych usług. W roku bieżącym MOW NFZ dysponował budżetem wielkości 9 031 168 tys. zł. Natomiast, w 2013 r. dzięki uruchomieniu funduszu zapasowego budżet ten osiągnie 9 044 385 tys. zł, co daje wzrost względem 2012 r. o 0,15 proc. Inne województwa w tym czasie odnotują wzrost budżetu na przyszły rok o średnio 3,24 proc. Zatem Mazowszu wciąż brakuje blisko 280 mln zł.

/Urząd Marszałkowski/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Dodatkowe środki dla mazowieckiego NFZ, ale to wciąż za mało"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *