Zamknij

Dodatkowe 22 dni wolnego

11:50, 22.02.2013
Skomentuj

Palenie tytoniu, oprócz skutków zdrowotnych, ma też negatywne efekty ekonomiczne. Aby z nimi walczyć, Główny Inspektor Sanitarny "Odświeża nasze miasta". Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Zgodnie z najnowszym, ogólnopolskim badaniem Głównego Inspektora Sanitarnego z 2011 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak powyżej 15 r. ż. (23% kobiet i 39% mężczyzn).



Na bierne palenie Polacy najbardziej narażeni są na przystankach komunikacji miejskiej (średnio 31%) ale kontakt z dymem tytoniowym mają także w barach, dyskotekach i klubach, zakładach pracy oraz kawiarniach i restauracjach. Zarówno osoby palące, jak i niepalące dostrzegają istnienie miejsc, w których zakaz palenia nie jest przestrzegany. Tymczasem za palenie w miejscach objętych zakazem grozi kara w wysokości 500 zł.
Powiat Legionowski właśnie został koalicjantem ogólnopolskiego projektu "Odświeżamy nasze miasta TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Akcja ruszyła w związku z sytuacją epidemiologiczną dotyczącą palenia tytoniu. Projekt będzie realizowany w 16 miastach wojewódzkich do  30 września 2013r.  W  powiecie legionowskim jest prowadzona współpraca w ramach Koalicji Lokalnej Projektu, utworzonej w Legionowie przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną. Dotychczas odbyło się szkolenie zorganizowane przez PSSE we współpracy z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej EL-MED. W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Starostwa Powiatowego, Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz LTV Legionowo.

Ogólnym celem projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT" jest ochrona zdrowia mieszkańców Polski przed szkodliwym działaniem dymu tytoniowego poprzez wzmocnienie realizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55 z późn zm.). W tym celu przygotowane zostały materiały informacyjne, przeprowadzono szkolenia dla Strażników Miejskich oraz funkcjonariuszy Policji odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa w tym zakresie. Program realizowany będzie również poprzez zwiększenie monitoringu przestrzegania zakazu palenia oraz oznakowania stref bezdymnych. W tym celu zainicjowana została  kampania społeczna informująca o obowiązujących przepisach w zakresie miejsc wolnych od dymu tytoniowego, konsekwencjach używania tytoniu oraz korzyściach płynących z niepalenia.
Jest o co walczyć, ponieważ tylko w przypadku pracodawców wprowadzenie zakazu palenia w miejscu pracy to szereg korzyści typu:
- zwiększenie wydajności pracowników nienarażonych na dym tytoniowy oraz tych, którzy rzucili palenie,
- ograniczenie czasu spędzonego na papierosie, który może być poświęcony na pracę (palący pracownik spędza dziennie ponad 40 minut na paleniu papierosów w czasie pracy. Tygodniowo to ponad 3,5 h, a w skali roku około 22 dni).
- pracownicy niepalący oraz narażeni na dym tytoniowy są zdrowsi i krócej przebywają na zwolnieniach chorobowych.
- niższe są koszty sprzątania, utrzymania i renowacji palarni oraz odświeżania mebli i sprzętu biurowego.

Wszystkie podjęte działania finansowane są przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc, we współpracy ze Światową Fundacją ds. Walki z Chorobami Płuc. Obie organizacje są zrzeszone w ramach Inicjatywy Bloomberga, założonej przez Michaela Bloomberga, burmistrza Nowego Jorku.

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%