Zamknij

Do czego może prowadzić nieleczona próchnica?

06:04, 20.10.2015 Aktualizacja: 10:35, 25.01.2016
Skomentuj

Ważnym elementem higieny jamy ustnej, oprócz codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, są również regularne wizyty u stomatologa. Specjaliści zalecają, aby kontrolować stan uzębienia co najmniej raz w roku.

Dlaczego regularny przegląd stanu uzębienia jest tak ważny?


Najważniejszym powodem, dla którego warto udać się na przegląd jest fakt, że uchroni on nas przed rozwojem zaawansowanych zmian próchniczych. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uniknąć choćby nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, które leczone jest kanałowo. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają także na wczesne wykrycie chorób dziąseł - ich nieleczenie może prowadzić nawet do wypadania zębów. Przeglądy dentystyczne uchronią nas od zbyt długich, stresujących wizyt u stomatologa - wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte na wczesnych etapach, łatwych do leczenia.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że odpowiednio częsta kontrola jamy ustnej pozwala w dłuższej perspektywie na oszczędności. Poważne zmiany próchnicze i uszkodzenia uzębienia wymagają znacznie dłuższego i co za tym idzie kosztowniejszego leczenia. Zatem im wcześniej ubytek zostanie wykryty, tym mniej poniesiemy kosztów.

Choroby związane z próchnicą zębów


Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wiele chorób ogólnoustrojowych może mieć swoje źródło w jamie ustnej, a dokładniej w nieleczonych zębach - ich zmiany patologiczne mogą być powodem stanów zapalnych w obrębie całego organizmu.

Dopóki bakterie zasiedlają struktury zęba to powodują niszczenie wyłącznie jego tkanki i tkanek mu towarzyszących. Często dochodzi do owrzodzenia okolicy zęba i powstania ropnia. Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy mikroorganizmy przedostaną się do krwioobiegu. Wówczas ich występowanie nie ogranicza się jedynie do jamy ustnej, a mogą dostać się praktycznie do każdego narządu ciała i tam powodować zmiany patologiczne.

Nieleczona próchnica może prowadzić między innymi do chorób układu krwionośnego. Często wynikiem zaniedbania stanu zdrowia uzębienia jest miażdżyca, będąca główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca i prowadząca do jego zawałów. Infekcje występujące w jamie ustnej mogą powodować także choroby nerek - bakterie przenoszone z krwią wywołują stany zapalne, a nawet niewydolność tych narządów. Także choroby reumatyczne są często pochodną nieleczonych ubytków w uzębieniu. W skrajnych przypadkach, u osób z obniżoną odpornością lub posiadających wiele zepsutych zębów, może dojść do sepsy (posocznicy), czyli zakażenia całego organizmu. Posocznica często kończy się śmiercią, a wywoływana jest przez drobnoustroje produkujące toksyny, które działają szkodliwie na komórki organizmu.

Do chorób, których podłożem mogą być zmiany próchnicze w zębach należą także: cukrzyca, nadciśnienie czy stany zapalne oczu i uszu. Pamiętajmy zatem o właściwej higienie i kontroli stanu naszego uzębienia tak, abyśmy mogli cieszyć się jeszcze długo swoim zdrowiem oraz pięknym uśmiechem.

Centrum Medyczne DP MED Jabłonna
Ul. Modlińska 49
tel. 22 29 29 800
www.dpmed.pl

/art. sponsorowany/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%