Czym jest logistyka i jak wygląda rynek usług logistycznych w Warszawie?

Logistyka, jest to dziedzina zajmująca się planowaniem procesów. Odgrywa ona istotną rolę w każdym przedsiębiorstwie, dlatego ważne jest, by na stanowiskach logistycznych pracowały odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Logistyka – charakterystyka

W logistyce chodzi o zaplanowanie całego łańcucha dostaw i właściwe nim zarządzanie. Procesami logistycznymi mogą być objęte nie tylko towary, ale również informacje. Logistyka jest istotna zarówno dla koncernów jak i małych czy średnich firm. W całym procesie, odpowiednio planuje się, realizuje i kontroluje przepływ danego towaru. Najważniejsze jest podejmowanie decyzji, które przyniosą przedsiębiorstwu jak największą liczbę korzyści i jak najmniej strat. Przykładem firmy zajmującej się kompleksową obsługą logistyczną jest: http://pro-log.com.pl/. Przedsiębiorstwo zajmuje się planowaniem całego łańcucha dostaw towarów akcyzowych. Firma podejmuje działania zgodne ze standardami Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność głównie w Warszawie. W mieście tym działa jednak co najmniej kilka innych przedsiębiorstw oferujących podobne usługi logistyczne. Łatwo można więc zauważyć, że logistyka ma ogromne znaczenie dla firm i istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.

Cele logistyki

Logistyka przede wszystkim kojarzy się z transportem. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie pewien fragment całej gamy zadań, którymi zajmuje się ta dziedzina. Do procesów logistycznych zalicza się również realizowanie i kontrolowanie łańcucha dostaw. Osoby odpowiedzialne za czynności logistyczne w przedsiębiorstwie muszą zatroszczyć się o zaopatrzenie, monitorować zapasy towarów, przewidywać popyt i realizować zamówienia. Dodatkowo, są oni odpowiedzialni również za obsługę klienta, pakowanie towaru, przepływ informacji oraz zwroty i reklamacje produktów. Bardzo często do zadań logistycznych należy również zarządzanie odpadami. Celem działań związanych z logistyką jest zoptymalizowanie czasu dostaw, a nierzadko także przyspieszenie wykonywania każdej z czynności w całym procesie. Niezwykle ważne jest minimalizowanie kosztów transportu i optymalizowanie działań prowadzących do zrealizowania dostawy. Trzeba jednak pamiętać, że przy ograniczeniu kosztów, należy postępować z wyznaczonymi standardami.

Rodzaje logistyki

Logistykę jako dziedzinę można podzielić na kilkanaście kategorii. Mikrologistyka dotyczy tylko jednego przedsiębiorstwa. Mezologistyka dotyczy jednego działu gospodarki, a makrologistyka – całej gospodarki krajowej. Nad logistyką całej Europy czuwa eurologistyka, a logistyka globalna dotyczy całego świata. Wyróżniamy również kilka rodzajów logistyki, ze względu na jej obszar zainteresowania. Istnieją m.in.: logistyka marketingowa, zaopatrzeniowa, transportu, e-logistyka, zużytych opakowań i dystrybucji. Każda z nich specjalizuje się we własnej tematyce, a wszystkie razem dążą do optymalizacji procesów w łańcuchu dostaw.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Czym jest logistyka i jak wygląda rynek usług logistycznych w Warszawie?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *