Reklama

Dobrze Wiedzieć!LegionowskiWiadomości

Porady prawne. Czy numery rejestracyjne pojazdu stanowią dane osobowe?

Reklama

Fotografie nieprawidłowo zaparkowanych aut czy samochodów jadących niezgodnie z zasadami ruchu drogowego są bardzo często spotykane np. na internetowych portalach społecznościowych. Bardzo często publikujący, w obawie przed odpowiedzialnością prawną, zasłaniają numery rejestracyjne sfotografowanych pojazdów. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czy publikacja fotografii samochodu z widocznymi tablicami rejestracyjnymi stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych i może wywołać negatywne konsekwencje dla autora?

Reklama

Orzecznictwo w tym względzie jest niejednolite. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13.04.2017 r., VII SA/Wa 1069/16 uznał, że numer rejestracyjny pojazdu może prowadzić do identyfikacji osoby, a zatem stanowi on dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. W szczególności podkreślić należy, że Straż Miejska posiada prawo dostępu do danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ma więc możliwość prostego ustalenia tożsamości właściciela pojazdu, posiadając numer rejestracyjny pojazdu.

NSA: Numer rejestracyjny to nie dane osobowe

Z kolei w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28.06.2019 r., I OSK 2063/17 czytamy, że brak możliwości powiązania numerów rejestracyjnych pojazdów, bez nadmiernego wysiłku i kosztów, z osobami fizycznymi, które dają się zidentyfikować, sprawia, że numer rejestracyjny pojazdu nie ma statusu danych osobowych. Numer rejestracyjny pojazdu służy przede wszystkim identyfikacji pojazdu i do niego jest przypisany. Nie jest bowiem możliwe, w sposób prosty i łatwy, powiązać numer rejestracyjny pojazdu z konkretną osobą – właściciela lub użytkownika pojazdu.

 

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego – ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Joanna Regent-Cendrowska, Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button