Zamknij

Ciemieniucha u niemowląt - jak z nią walczyć?

17:27, 13.02.2019
Skomentuj

Żółte płaty pokrywające skórę głowy dziecka pojawiają się niezwykle często, nawet kilka dni po urodzeniu. Problem ten można w łatwy sposób pokonać, jednak konieczna jest szybka reakcja. Lekceważenie problemu może powodować, że płaty oddzielać się będą od skóry razem z w włoskami.


Skąd bierze się ten problem?


Po porodzie w organizmie dziecka krążą hormony mamy. To one sprawiają, że gruczoły łojowe dziecka pracują zbyt intensywnie. W wyniku tego wydzielają się duże ilości łoju, którego nadmiar łączy się ze złuszczonymi komórkami naskórka i zasycha, w efekcie czego na skórze głowy pojawiają się żółte plamy. Mogą być cienkie lub bardzo grube. Najczęściej zaobserwować można, że ciemieniucha pojawia się latem. Nie ma to jednak związku z nieodpowiednią higieną. Mamy, które codziennie myją główkę swojemu dziecku często są zdziwione, że ciemieniucha pojawiła się także u nich. Żółte płaty mogą występować również w okolicy brwi. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ ciemieniucha nie powoduje bólu ani swędzenia.

Sposoby, dzięki którym można szybko i skutecznie pozbyć się ciemieniuchy


Najczęściej stosowaną metodą jest nakładanie oliwki na miejsca, w których pojawiają płaty. Należy posmarować główkę dziecka i dodatkowo przykryć nasączoną w oliwce watą oraz nałożyć na nią czapeczkę. Czynność tą warto wykonać przed kąpielą. Po 15 minutach zdjąć wszystko z główki maluszka i delikatną szczotką wyczesywać płaty, które pod wpływem działania oliwki oddzieliły się od skóry. Ważne jest, by nie robić tego zbyt gwałtownie, silne ruchy lub szczoteczka ze sztywnym włosiem może podrażnić skórę dziecka, wyjaśnia specjalista z allecco.pl.

Kiedy ciemieniucha jest bardzo rozwinięta, a płaty są grube i trudne do usunięcia przy pomocy oliwki, zastosować należy silniejsze preparaty, które są do tego przeznaczone. Kremy i olejki zawierające wyciągi z roślin uregulują pracę gruczołów łojowych i jednocześnie natłuszczą skórę, by płaty się od niej oddzieliły. Preparaty te warto stosować na noc.

Jeśli problem nie ustępuje, a na skórze zaczynają pojawiać się zaczerwienienia należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy?


Najczęściej popełnianym błędem wśród młodych rodziców jest zakładanie czapeczki maluszkowi w domu. Nie jest to konieczne, a przyczynia się do rozwoju ciemieniuchy, ponieważ główka dziecka zaczyna się pocić. Latem, zakładana czapeczka powinna być przewiewna i najlepiej biała - barwniki mogą prowadzić do podrażnienia skóry. Istotne jest także stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy dziecka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%