Zamknij

Ciemieniucha - jak rozpoznać i się jej pozbyć u dziecka?

11:46, 06.07.2021 Aktualizacja: 11:49, 07.07.2021
Skomentuj

Ciemieniucha to częsta dolegliwość skórna u niemowląt. Zwykle samoistnie ustępuje, nie wymagając leczenia. Skóra zazwyczaj łuszczy się na główce malucha, choć zmiany mogą obejmować też inne partie ciała. W łagodzeniu objawów kluczowa okazuje się właściwa pielęgnacja. Jakie są symptomy ciemieniuchy i jak sobie z nią poradzić?


Jak wygląda ciemieniucha?


Ciemieniucha (inaczej czepiec kołyskowy) to łagodniejsza odmiana łojotokowego zapalenia skóry. Dolegliwość występuje u niemowląt około 2 miesiąca życia. Jej przyczyną jest nadmierne wydzielanie łoju i łączenie się go z łuszczącym się naskórkiem. W efekcie powstają tłuste, łuszczące się, żółtawe płatki. Zmiany skórne zazwyczaj są zlokalizowane w okolicy ciemiączka na owłosionej skórze głowy. Mogą pojawić się także za uszami, na twarzy, a nawet na tułowiu i w okolicy pieluszkowej.

Na początku na główce maluszka zauważa się białawy nalot. Następnie można zaobserwować wystąpienie żółtawych łusek stających się z czasem coraz grubsze i większe. Co więcej, nierzadko pojawia się zaczerwienienie skóry głowy. W przypadku dużego nasilenia zmian żółtawa, łuszcząca się skorupka pokrywa całą owłosioną część główki dziecka.

Za nadmierne wydzielanie łoju odpowiadają hormony matki, które przeniknęły do organizmu dziecka przez łożysko w trakcie ciąży. Ponadto stany zapalne wywołuje skolonizowanie skóry przez grzyby drożdżopodobne.

Leczenie ciemieniuchy


Zwykle ciemieniucha nie wymaga specjalistycznego leczenia. Dolegliwość ustępuje samoistnie w ciągu paru tygodni czy miesięcy. W tym czasie niezbędne jest dbanie o higienę dziecka, wykonując podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Wskazane jest ostrożne, delikatne wyczesywanie odchodzących łusek. Warto zastosować w tym celu miękkie szczotki stworzone z myślą o noworodkach. Aby rozmiękczyć żółtawą łuskę, można wykorzystać do mycia preparaty z oliwą z oliwek czy wazeliną. Do kąpieli dziecka i natłuszczania jego skóry odpowiednie będą delikatne kosmetyki o prostych, bezpiecznych składach.

A co na ciemieniuchę zastosować w przypadku nasilonych zmian skórnych? W aptekach można znaleźć specjalne preparaty w postaci kremów, szamponów, olejków czy sprayów. Tego typu środki lecznicze zostały opracowane tak, by skutecznie, a zarazem bezpiecznie zwalczały ciemieniuchę. Produkty zmiękczają łuski skóry i ułatwiają ich usunięcie. Kosmetyki przeznaczone specjalne dla dzieci działają również nawilżająco i kojąco, redukując wszelkie podrażnienia. W razie wątpliwości co do stosowania preparatów warto skonsultować się z pediatrą.

Łusek ciemieniuchy nie wolno usuwać na sucho. Nie powinno się zdrapywać ich paznokciami ani zrywać palcami. Można w ten sposób uszkodzić wrażliwą skórę dziecka. Ponadto jeśli oprócz łuszczenia się naskórka wystąpiły stany zapalne czy sączące się wykwity, koniecznie trzeba udać się do dermatologa. Specjalista dobierze właściwy sposób leczenia dolegliwości, aby udało się pozbyć nasilonych zmian skórnych.

Domowe sposoby na ciemieniuchę


Poza standardowymi zabiegami higienicznymi z użyciem łagodnych kosmetyków, na ciemieniuchę zaleca się aplikować oliwkę. Kosmetyk należy nałożyć na 30 minut na główkę dziecka przed planowaną kąpielą. Oliwka zmiękczy łuskę i zadziała natłuszczająco. Rozmiękczone łuski wyczesuje się miękką szczotką. Następnym krokiem jest umycie główki dziecka nawilżającym szamponem dla maluchów.

Co więcej, należy unikać przegrzewania dziecka. Intensywne pocenie się nasili symptomy ciemieniuchy. Ponadto skóra maluszka powinna być należycie chroniona przed promieniowaniem słonecznym.

Trudno uniknąć ciemieniuchy - to powszechna dolegliwość u niemowląt, na szczęście nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Zmiany skórne ustępują samoistnie. W celu usunięcia nieestetycznej łuski i nawilżenia naskórka warto stosować kosmetyki rozmiękczające na ciemieniuchę. Dzięki nim i delikatnemu wyczesywaniu złuszczonego naskórka uda się złagodzić przebieg dolegliwości.

Przy nasilonych zmianach skórnych najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który pomoże pozbyć się stanów zapalnych i łuszczącej się łuski.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%