Reklama

Legio EduLegionowskiWiadomości

Chotomów: W wyniku zatrucia 40 przedszkolaków trafiło do szpitali

Reklama

W miniony czwartek (30.03) w Gminnym Przedszkolu w Chotomowie dzieci zatruły się po zjedzeniu posiłku na stołówce. O sprawie zaalarmowała redakcję Legio24 Czytelniczka.

Reklama

W  gminnym przedszkolu w Chotomowie dzieci zatruły się bakterią salmonelli i coli. Kilkanaście osób przebywa w szpitalu. Zatrucie miało miejsce w czwartek (30.03). To nie jest żart. Moje dziecko też zachorowało. – zaalarmowała naszą redakcję w sobotę (1.04) jedna z Czytelniczek. Informację potwierdza Michał Smoliński, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Jabłonna. To właśnie gmina jest organem prowadzącym tę placówkę. Okazuje się jednak, że skala zatrucia jest dużo większa, niż wynikało z wiadomości naszej Czytelniczki. Do szpitali trafiło bowiem około 40 przedszkolaków.

– W czwartek w Gminnym Przedszkolu w Chotomowie doszło wśród dzieci do zatrucia pokarmowego. Choć nie znamy jeszcze wyników laboratoryjnych, wiele wskazuje na to, że zachorowania wywołała Salmonella lub bakteria E.coli. Zaraz po stwierdzeniu pierwszych przypadków zatrucia, Dyrektor i Pracownicy Przedszkola powiadomili rodziców dzieci, które w czwartek korzystały z wyżywienia o zaistniałej sytuacji i poprosili o niezwłoczne zgłaszanie do lekarza wszystkich niepokojących objawów – czytamy w komunikacie UG Jabłonna.

Dzieci w szpitalach, dezynfekcja w przedszkolu

Obecnie w szpitalach przebywa około 40 dzieci. O zachorowaniach został powiadomiony Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Zabezpieczono też próbki żywności, które pozwolą poznać źródło zatrucia.

W poniedziałek (3.04) w budynku zostanie przeprowadzona dezynfekcja, dlatego placówka będzie zamknięta. – Dla dzieci, które tego dnia nie będą mogły zostać w domu, zostanie zorganizowana opieka Pań Przedszkolanek w Szkole Podstawowej w Chotomowie. Dzieci, które w poniedziałek przyjdą do szkoły, powinny mieć ze sobą drugie śniadanie, obiad zostanie im dostarczony przez firmę kateringową – mówi Smoliński.

Jednocześnie gminni urzędnicy zwracają się z  prośbą do rodziców, którzy mogą w poniedziałek zapewnić dzieciom opiekę, by pozostawili je w domu.

Szczególnie uwrażliwiamy Państwa na wszelkie niepokojące objawy u Waszych dzieci – prosimy by w przypadku jakichkolwiek symptomów choroby nie przyprowadzać dziecka do szkoły i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

UG Jabłonna

Jak informuje gmina najprawdopodobniej przedszkole będzie czynne już we wtorek, jednak przez kilka dni posiłki będą dostarczane przez firmę kateringową.

– Podjęliśmy wszystkie możliwe kroki w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. O wszelkich ustaleniach, jak i pracy przedszkola będziemy Państwa informować na bieżąco – zapewnia Michał Smoliński z jabłonowskiego urzędu.

Aktualizacja, godz. 21.00

Urząd Gminy Jabłonna “w trosce o powstrzymanie ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby prosi rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do Przedszkola Gminnego w Chotomowie o zapewnienie im opieki w domu w poniedziałek, 3 kwietnia”. Nie będzie bowiem zorganizowanej dla nich opieki w szkole podstawowej, jak informowano wcześniej.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. jest jeszcze czwarty wniosek:
    4. Przedszkole i urząd gminy ukrywają stan faktyczny tak długo, jak to możliwe. Dlatego zero zaufania.

  2. Wnioski:
    1. W przedszkolu pracami przy żywności zajmują się brudasy.
    2. Oszczędności na żywieniu mają zwykle swój finał w szpitalu.
    3. Co na to SANEPID ? Jak wyglądały kontrole na miejscu i u dostawców ? To też wasza “zasługa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close