Chorwacja na każdą kieszeń

Dubrownik, Fot. Fotolia

Chorwacja jest chętnie odwiedzana przez turystów. Niewątpliwie do popularności przyczynia się różnorodność kultur, krajobrazów, smaków – niewiele miejsc ma tak wiele do zaoferowania turystom. Nie można również zapominać o przystępnych cenach, jakie oferują biura podróży, chcącym wybrać się do tego urokliwego zakątka.

Chorwacja to nieduży kraj, rozpościerający się od wschodnich krańców Alp na północnym zachodzie do Niziny Panońskiej oraz brzegów Dunaju na wschodzie. Pasmo górskie Dinary obejmuje centralną część Chorwacji, a południowa część kończy się na wybrzeżu Adriatyku. Kraj bogaty jest w naturalne skarby z ośmiu parków narodowych oraz jedenaście parków przyrody. Na każdym kroku zaskakuje bogactwo kulturowe tego miejsca – swoje ślady pozostawili tutaj m.in. Ilirowie, Celtowie, Rzymianie, Wenecjanie, Włosi, Węgrzy.

Chorwacja jest jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków, którzy decydują się spędzić urlop w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Wybór podyktowany jest nie tylko pięknym krajobrazem, plażami i słońcem, ale również, co bardzo ważne – atrakcyjnymi cenami (m.in. możliwość wynajęcia tanich apartamentów bądź domków w pobliżu morza). Chorwacja to przede wszystkim wspaniałe wybrzeże oraz rozsiane na morzu wyspy i wysepki. Przyciągają urozmaicone nadmorskie regiony, takie jak Dalmacja, Istria czy zatoka Kvarner. Wypoczynek w tym miejscu musi być aktywny – do zwiedzania jest wiele miast.

Dubrownik

Prawdziwa „Perła Adriatyku”. Najpiękniejszy widok na to miejsce rozpościera się ze wzgórza Srd – czerwone dachówki, białe mury oraz lazurowe wybrzeże zapierają dech w piersi. Nie można nie obejrzeć starego miasta, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie robią mury obronne, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Do Dubrownika można wybrać się własnym samochodem lub pojechać z biurem podróży (tu wycieczki: https://www.fostertravel.pl/wycieczki/chorwacja/dalmacja/dubrownik).

Wyspa Hvar

Miejsce to często nazywane jest „Królową Chorwackich Wysp” – naturalna bujna roślinność przeplata się tutaj z winnicami, gajami oliwnymi oraz polami pachnącej lawendy. Jest to ponadto najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa Adriatyku.

Rovinj

Określany „Rubinem Chorwacji”, przez wzgląd na czerwone dachówki, które wypełniają kształtny owal starówki. Wielu turystom miejsce to kojarzy się z francuskim Saint – Tropez. Na uwagę zasługuje starówka, która niemal z każdej strony oblana jest morzem. Pośrodku starego miasta rzuca się w oczy 60 metrowa wieża katedry św. Eufemii, u podnóża, której skupiona jest zabudowa mieszkalna. Pomiędzy kamieniczkami prowadzą wąskie uliczki, w większości zamknięte dla ruchu samochodowego. Przed samą katedrą znajduje się przepiękny park z soczystą zielenią. W starówce podziwiać można oprócz katedry także pozostałości murów miejskich wybudowanych w VII w. Na przedmieściach powstało wiele plaż żwirkowych. Najchętniej odwiedzane są w Valti oraz w zatoce Lone.

Split

Jest drugim, co do wielkości miastem Chorwacji. Największą atrakcją miasta są pozostałości gigantycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Bynajmniej nie są to ruiny – pałac był tak ogromny, a później tak zdewastowany, że obecnie zajmuje całą starówkę, a większości murów nie widać, gdyż zabudowane zostały przez wiele innych budynków. Dawne korytarze oraz komnaty letniej rezydencji Dioklecjana, to dzisiaj uliczki i placyki starówki. Będąc na starówce warto obejrzeć charakterystyczną katedrę św. Dujama. Początkowo było to dawne mauzoleum Dioklecjana – ośmiokątna konstrukcja otoczona przez 24 kolumny z wejściem strzeżonym przez sfinksa oraz lwy. Katedra w Splicie jest obecnie najstarszą na świecie, biorąc pod uwagę wiek budynku.

Chorwacja to również dzikie rezerwaty, w których żyją m.in. niedźwiedzie, rysie, wilki, kozice. Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w centralnej części kraju. Jego największą atrakcją jest szesnaście jezior z licznymi wodospadami. Na terenie parku żyją m.in. zagrożone wyginięciem wydry. Dla turystów przygotowano tutaj bardzo dobrze wyznaczone szlaki, zarówno dla wytrawnych, jak i dla rodzin z dziećmi.

Chcesz spędzić wspaniałe wakacje w przystępnej cenie? Wybierz Chorwację, a na pewno będziesz zadowolony.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Chorwacja na każdą kieszeń"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *