Zamknij

Ceny mieszkań w Warszawie - prognozy

12:07, 15.02.2019
Skomentuj

Rynek mieszkań wciąż się rozwija. Warto orientować się w trendach i tendencjach, szczególnie jeśli planujemy sprzedaż lub kupno nieruchomości.


Od czego zależą ceny nieruchomości


Sprawdzając ceny nieruchomości często zastanawiamy się z czego one wynikają. Czynników składających się na ogólną wartość nieruchomości jest naprawdę sporo. Ten rynek działa na zasadzie kuli śnieżnej - im bardziej prestiżowe i luksusowe są konkretne lokalizacje, tym więcej są warte - za tym z kolei idzie stałe podnoszenie standardu i prestiżu danej nieruchomości. Prestiż jest właśnie jednym z podstawowych czynników, które decydują o tym, że dana nieruchomość kosztuje więcej. Są na przykład takie dzielnice, w których za mieszkanie zapłacimy według wyższych stawek - zazwyczaj dotyczy do centrum miast i atrakcyjnych przedmieść. Kolejnym aspektem przekładającym się bezpośrednio na ceny nieruchomości jest ogólne ukształtowanie infrastruktury. Na ceny wpłynie na przykład stopień rozwinięcia komunikacji miejskiej, możliwość sprawnego dojazdu do innych części miasta, szczególnie o wczesnych porach i w godzinach popołudniowych. Istotne znaczenie będzie mieć także odległość od szkół, przedszkoli, punktów medycznych czy usługowych. Ceny nieruchomości będą także zależały od stanu samej nieruchomości. Nie ma reguły - mieszkanie z rynku wtórnego może uzyskać wyższą wartość niż nowy apartament. Nie sposób też nie wspomnieć o takich dodatkowych aspektach jak na przykład garaż, winda w budynku, ułatwienia dla niepełnosprawnych. Powyżej wymienione czynniki będą mieć wpływ na cenę mieszkania niezależnie od tego, w jakim mieście się ono znajduje. Warto przyjrzeć się trendom utrzymującym się w stolicy - chociaż wciąż odbiega ona cenowo od innych lokalizacji, powoli coraz bardziej nadaje ton.

Aktualne ceny mieszkań w Warszawie: https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa

Wzrost cen w Warszawie


Obserwując statystyki dla Warszawy, zauważyć można, że w ostatnich czasie tendencja jest jednoznacznie zwyżkowa. Na przestrzeni ostatniego roku, cena za metr wzrosła od średnio 8500 złotych do niemal 9300 złotych. Według prognoz, do marca tego roku metr ma kosztować 9500 tysiąca. Kwoty te więc powoli zbliżają się do dziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy mieszkania, co w dalszym ciągu jest kwotą wyższą niż w innych miastach Polski. Nie da się jednak ukryć, że we wszystkich większych aglomeracjach ceny rosną. Jeśli zależy nam na kupieniu nieruchomości w najbliższym czasie, nie warto już dłużej zwlekać. Natomiast jeżeli planujemy kupno, ale nie mamy wyznaczonej konkretnej daty, dobrą opcją jest wstrzymanie się z zakupem. Specjaliści twierdzą, że za jakiś czas, ceny zaczną spadać.

Sprawdź: Ceny mieszkań w Warszawie w 2019

Droższe i tańsze dzielnice


W Warszawie widać kolosalną różnicę w cenie za metraż, w zależności od tego na którą dzielnicę spojrzymy. Poważnie średnią przekracza Śródmieście - tam ceny za metr dochodzą obecnie do prawie 13 tysięcy złotych. Droższe dzielnice to także Żoliborz, Mokotów i Wola. Z kolei jeśli chcemy zapłacić mniej, powinniśmy rozejrzeć się w okolicach takich jak Rembertów, Wesoła czy Wola. Tam metr kosztuje około 6 tysięcy złotych. Jak więc widać rozpiętość pomiędzy poszczególnymi dzielnicami jest olbrzymia i w miarę wzrostu cen ta różnica pogłębia się.

Sprawdź: Ranking dzielnic w Polsce


Mieszkanie pod inwestycję


Jeśli chcemy kupić mieszkanie pod inwestycję, powinniśmy rozważyć przynajmniej kilka kwestii. Warto zastanowić się ile potencjalny najemca jest rzeczywiście w stanie zapłacić za najem. Jeśli bowiem kupimy kawalerkę w ścisłym centrum, chcąc ją później wynająć za bardzo wysokie odstępne, tak, aby zakup szybko się zwrócił, może się okazać, że nie znajdziemy chętnych. Bardziej opłacalne jest bowiem "wyniesienie się" nieco poza centrum, w miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta i płacenie znacznie niższych kwot. Inną kwestią jest to, kto jest naszą grupą docelową, gdy zamieszczamy ogłoszenie. Jeśli są to na przykład studenci, powinniśmy oferować im mieszkanie w miejscu dobrze skomunikowanym z uczelnią. W takiej sytuacji, kupno mieszkania w dzielnicy takiej jak na przykład Wawer może się nie zwrócić tak prędko, mimo znacząco niższej ceny - trudniej będzie taką nieruchomość wynająć. Kupując mieszkania pod wynajem, zwróćmy szczególną uwagę na rynek wtórny. Najemcy nie szukają raczej pustych, ledwo oddanych do użytku lokali, popularniejsze są nieruchomości urządzone, a fakt, że ktoś już przedtem je zamieszkiwał nie jest ich wadą, a raczej absolutną normą. Z kolei, jeżeli chcemy podnieść wartość lokalu, działając w duchu tzw. home staging, dobrze jest sprawdzić oferty na rynku pierwotnym. Takie mieszkanie, dodatkowo przez pierwszego właściciela wykończone, częściowo urządzone (kuchnia, łazienka, garderoba) może sporo zyskać na wartości, a jego odsprzedaż pozwoli nam szybko zarobić.



Więcej na temat trendów w cenach mieszkań w Warszawie znaleźć można na stronie https://sonarhome.pl/. Na stronie można także dokonać darmowej wyceny mieszkania online. Wśród wskazywanych czynników podaje się metraż, usytuowanie mieszkania w budynku, rok budowy, liczbę pokoi, dodatkowe przestrzenie, takie jak balkon czy taras. Bez wskazywania subiektywnych, związanych z emocjami aspektów, można uzyskać bardziej wiarygodną wycenę. Warto skorzystać z portalu, jeśli chcemy zweryfikować, czy rzeczoznawca, który zajmuje się wyceną danej nieruchomości nie zawyżył, albo, wręcz przeciwnie - nie zaniżył wartości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%