Reklama

Strefa Oriany - horoskop, lifstyle

Buduj dobrobyt i harmonię na wiosnę

Reklama

Wiosna to czas porządków, odświeżania mieszkania, zmiany wystroju. Warto, przynajmniej w małym stopniu wprowadzić kilka zmian według zasad feng shui.

Reklama

fot. sxc.hu

Ład i porządek
Nasz dom powinien być oazą spokoju, gdzie dobrze się czujemy i odpoczywamy. Ale także miejscem, gdzie się rozwijamy, uczymy i wzrastamy. A dobrze możemy czuć się tylko w czystym i uporządkowanym środowisku. Każdy ma inny gust i styl, inny pomysł na urządzenie mieszkania. Ale podstawą harmonii powinien być ład, bo nawet najlepiej urządzone mieszkanie nie będzie wyglądało dobrze ze stertą gazet na podłodze, rozrzuconymi ubraniami i zagraconym balkonem.

Jednak nie tylko zewnętrzny bałagan nie służy nam dobrze. Zawalona piwnica, przepełnione szafy, to też jest bałagan. Dobrze znamy powiedzenie “jeśli czegoś nie używasz lub nie nosisz przez dwa lata – wyrzuć to”.
Dom zagracony niepotrzebnymi przedmiotami woła o pomoc, podobnie jak my – obarczeni niepotrzebnymi wspomnieniami i problemami, o których nie umiemy zapomnieć. Zajmowana przez nas przestrzeń wyraźnie pokazuje, jak wielkie jest nasze przywiązanie do przeszłości. Warto się zastanowić, czy nadal chcemy żyć wspomnieniami, czy jednak skoncentrować się na teraźniejszości? Chińczycy, zwolennicy drogi środka, szanowali tradycję, lecz ich działania w kierunku budowania szeroko rozumianego dobrobytu „tu i teraz” były zawsze bardzo konkretne i dobrze zorganizowane.

Sztuka eliminacji
Porządki zaczynamy od usuwania wszystkiego, co powinno być na innym miejscu lub jest niepotrzebne. Każde z nas ma większą lub mniejsza skłonność do gromadzenia różnych rzeczy. Sztuka polega na tym, czy potrafimy pozbyć się już tego, co nam nie służy. Dom to nie magazyn wszystkiego. Przecież nie chcesz mieszkać w magazynie, ani składzie. Warto zastanowić się przy porządkowaniu, co nam tak naprawdę jest potrzebne i kiedy to może się przydać.

Zasada feng shui mówi – pozbądź się wszystkiego, czego nie używasz. To samo dotyczy przedmiotów, które kojarzą się nam ze złymi emocjami i przeżyciami. Należy pozbyć się bagażu przeszłości i nie dźwigać go dalej. Należy zrobić miejsce na nowe rzeczy. Nie zamykać się w przeszłości, a otworzyć na przyszłość, na nowe sprawy i nowe pasje.
Pamiątki są ważne i należy je starannie selekcjonować. Musimy ocenić, które kojarzą się z czymś dobrym, co lubimy. Otaczajmy się dobroczynnymi dla siebie rzeczami, jak też ludźmi – tylko tak osiągniemy harmonię.

Ład, ale bez przesady
Z tym selekcjonowaniem i wyrzucaniem nie można jednak przesadzać. Nie można mieć obsesji na punkcie porządku i czystości. Dom służy do mieszkania. Nie można biegać cały czas ze ściereczką lub karcić dzieci za każde zrobienie bałaganu. Każdy domownik powinien czuć się swobodnie i mieć miejsce na swoje przyjemności.
Mieszkanie nie powinno być przeładowane meblami, stosami starych gazet, poplątanymi kablami, zbyt dużą ilością kolorów.

Światło, ruch, dźwięk
Warto zadbać o kilka różnych źródeł światła. W pomieszczeniu mrocznym czujemy się przygnębieni, podatni na depresję, bez energii.

Kiedyś w chałupach wieszano pod sufitem pająki ze słomy. Wprowadzały one do domu ruch i energię. Dzisiaj możemy powiesić ruchome ozdoby – motyle, rybki, samoloty.
Dla ucha miły dźwięk jest balsamem. Dzwonki, bambusowe rurki nie tylko przyciągają wzrok, ale też pieszczą słuch.
Dobrze na nas wpływają rośliny, akwarium – pobudzają energię, ponieważ są to żywe organizmy.
Małe pomieszczenia możemy powiększyć i dodać im głębi lustrami. Będziemy też widzieć co jest za naszymi plecami co da wrażenie obfitości. Nie należy jednak umieszczać lustra w sypialni, ani na przeciwko wejścia.

Należy też regularnie wietrzyć mieszkanie. Dbać o świeżość powietrza, co związane jest z zawartością jonów ujemnych. Możemy wprowadzić jonizatory lub małą fontannę z bieżącą wodą.
Według feng shui środek mieszkania lub dużego pokoju powinien być wolny – jest to strefa zdrowia. Warto ten środek zaakcentować wzorem na dywanie, podłodze lub na suficie np. żyrandolem, rozetą.

 

Artykuł opracowała
Oriana Katarzyna Bukartek
www.wrozkaoriana.pl
Fb: Ezo Rabbit
Fb : Wróżka Oriana

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close