Zamknij

Boisz się smogu, a może sąsiad pali śmieciami? Sprawdź, czy przyda Ci się oczyszczacz powietrza

12:21, 25.10.2019
Skomentuj

Aby oczyszczacz powietrza chronił Cię przed wdychaniem kancerogennych pyłów zawieszonych, benzoapirenu i innych szkodliwych substancji, które tworzą smog, musi mieć przede wszystkim odpowiednią wydajność i skuteczne filtry. Dodatkowe funkcje oczyszczacza mogą jeszcze bardziej poprawić jakość powietrza w Twoim mieszkaniu, a wskaźniki ułatwić korzystanie z urządzenia.



Dowiedz się krok po kroku, jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza.

Jak dopasować wydajność oczyszczacza do pokoju?


Kluczowym parametrem oczyszczacza jest CADR (Clean Air Delivery Rate), który oznacza wydajność oczyszczania powietrza w metrach sześciennych na godzinę. Ten parametr musi odpowiadać wielkości jednego pomieszczenia - nie całego mieszkania. Jedno urządzenie powinno być ulokowane tak, aby oczyszczało przestrzeń, która nie jest podzielona przegrodami (ściankami gipsowymi, drzwiami, przedpokojem itp.), np. pokój dzienny z aneksem kuchennym. Warto też ustawić oczyszczacz bliżej okna, a dalej od wyjścia z pokoju.

Obliczamy wydajność oczyszczacza pod względem wielkości pomieszczenia


Jeśli mieszkasz w kawalerce, w której masz salon z kuchnią o wielkości 26 m2, sypialnię o wielkości 12 m2, kilkumetrowy przedpokój i łazienkę, idealnym rozwiązaniem byłyby dwa oczyszczacze. Jeden do salonu i jeden do sypialni - drugi byłby tańszy ze względu na dopasowanie do dwukrotnie mniejszej przestrzeni. Z jednej strony - możesz wybrać taki oczyszczacz do sypialni, który będzie pracował maksymalnie cicho w trybie nocnym, z drugiej strony - cichsza praca oczyszczacza w nocy wiąże się z jego niższą wydajnością.

Sklep z oczyszczaczami powietrza Homespot rekomenduje, aby CADR wynosił minimum 80 m³/h na 10 m² powierzchni. Im wyższa wydajność, tym lepsza, bo wtedy zanieczyszczenia zostaną szybciej wyeliminowane, zwłaszcza w dni, w których ogłasza się alarmy smogowe. Zgodnie z rekomendacją - w przypadku sypialni o wielkości 12 m2 wydajność oczyszczacza powinna wynosić minimum 96 m3/h, w przypadku salonu z kuchnią o wielkości 26 m2 - 208 m3/h.

Istnieje też drugi sposób obliczeń. Jest on bardziej precyzyjny, bo dzięki niemu poznasz dokładną kubaturę, czyli objętość pomieszczenia, która zależy od jego wysokości.

Pomnóż powierzchnię pokoju razy jego wysokość, czyli np. 12 m2 x 2,5 m = 30 m3 (to jest kubatura). Potem pomnóż wynik razy 3, bo oczyszczacz powinien przefiltrować powietrze w pokoju minimum 3 razy w ciągu godziny.

Według tej metody minimalna wydajność oczyszczacza do małej sypialni wyniosłaby 90 m3/h. Jak widać, sporo zależy od wysokości pomieszczenia. Jeśli mieszkasz w starej kamienicy, w której wysokość pomieszczeń dobiega nawet do 4 m, lepiej przyjmij drugi sposób obliczeń.

Jakie filtry w oczyszczaczu powietrza są najlepsze?


Skuteczny oczyszczacz antysmogowy powinien mieć zestaw trzech filtrów:


  • filtr wstępny - jest barierą zatrzymującą największe zanieczyszczenia, np. kurz i sierść domowych zwierząt. Filtr wstępny nie pełni funkcji antysmogowej, ale wydłuża żywotność pozostałych dwóch filtrów, bo chroni je przed nadmierną ilością zanieczyszczeń. Filtr wstępny może wyglądać jak siateczkowa nakładka, którą można odkurzać i myć pod bieżącą wodą;

  • filtr HEPA - wychwytuje najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, nawet takie, które są kilkadziesiąt razy mniejsze od ziaren piasku. Filtr HEPA wyłapuje pył zawieszony (PM10, PM2,5 i PM1), wirusy grypy i niektóre bakterie, benzoapiren, alergeny roztoczy, pyłki roślin, zarodniki pleśni. Domowe oczyszczacze antysmogowe mają filtry HEPA o klasie od E11 (95% skuteczności) do H13 (99,95% skuteczności);

  • filtr węglowy - jego działanie dokładnie opisuje ten poradnik: https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/filtry-weglowe. Filtr węglowy można nazwać uzupełnieniem filtra HEPA, bo usuwa zanieczyszczenia gazowe, np. dwutlenek azotu. Jego źródłem jest przede wszystkim transport drogowy, więc na nadmierne stężenia NO2 są narażeni mieszkający przy ruchliwych ulicach. Filtr węglowy niweluje również brzydkie zapachy i dym papierosowy. Ten filtr może mieć dodatki takie, jak żel krzemionkowy (skutecznie wchłania szkodliwe tlenki azotu i siarki), sole organiczne (pomagają eliminować bakterie i wirusy) czy zeolit (do wyłapywania metali ciężkich i cząsteczek promieniotwórczych).


Popularnym modelem, który ma rekomendowany zestaw filtrów, jest oczyszczacz powietrza Klarta Stor. Jego maksymalna wydajność wynosi 580 m³/h, dzięki czemu sprawdzi się w pomieszczeniu o wielkości do 80 m² i wysokości 2,5 m. Ma funkcję blokady rodzicielskiej, więc możesz go ustawić na stałe w niewielkim pokoju dziecięcym. Dzięki dokładnemu czujnikowi IR pyłu zawieszonego PM2,5 urządzenie zacznie pracować intensywniej, kiedy wykryje wzrost stężenia cząsteczek w powietrzu. Wszystkie oczyszczacze Klarta mają dobrze skonfigurowany tryb automatyczny - szybko reagują na zmieniający się stopień zanieczyszczenia powietrza.

Na czym polega automatyczny tryb pracy oczyszczacza?


W trybie automatycznym oczyszczacz pracuje na podstawie pomiarów rejestrowanych na bieżąco przez czujniki. Idealnie, jeśli czujnik mierzy stężenie najgroźniejszego pyłu zawieszonego PM2,5, który przenika nawet do układu krwionośnego. Dzięki takiemu czujnikowi możesz ustawić urządzenie blisko najczęściej otwieranego okna, aby oczyszczał powietrze przedostające się do wnętrza mieszkania. W przypadku tego trybu warto sprawdzić, przy jakim stężeniu PM2,5 w powietrzu urządzenie samo zwiększa obroty. Zwróć też uwagę na rodzaj czujnika PM2,5. Np. oczyszczacze powietrza Klarta: https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-klarta przechodzą na wydajniejszy tryb pracy po wykryciu w powietrzu 15 µg/m3 PM2,5.

Oprócz trybu automatycznego oczyszczacze mają tryby manualne, które różnią się wielkością CADR. Alternatywą jest wielostopniowa regulacja prędkości, np. w oczyszczaczach LIFAair.

Co wpływa na całkowity koszt używania oczyszczacza powietrza?


Zanim zdecydujesz się kupić supertani oczyszczacz powietrza, zwróć uwagę, po jakim czasie użytkowania producent rekomenduje wymianę filtrów. Im częściej, tym wyższy będzie koszt pracy oczyszczacza. Sprawdź też zużycie energii w zależności od trybu pracy urządzenia. Aby ograniczyć zbędny pobór prądu, używaj raczej trybów automatycznych.

Dodatkowe funkcje oczyszczacza powietrza



  1. Timer - dzięki niemu możesz zaplanować czas oczyszczania powietrza od 1 do 8 godzin. Jest to opcja dodatkowa, którą możesz pominąć w głównych kryteriach wyboru oczyszczacza.

  2. Wskaźniki jakości powietrza - mogą powiadamiać o konieczności wymiany filtrów i aktualnej jakości powietrza w pomieszczeniu na różne sposoby. Niektóre modele mogą mieć diodę, która zmienia kolor w zależności od poziomu zanieczyszczenia, a inne oczyszczacze - wyświetlać stężenie pyłu zawieszonego PM2,5. Oczyszczacze LIFAair mają również wskaźniki temperatury i wilgotności powietrza.

  3. Blokada rodzicielska - uniemożliwia przypadkową zmianę ustawień i wyłączenie urządzenia przez dziecko.

  4. Zdalne sterowanie - za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie możesz zdalnie sterować parametrami pracy oczyszczacza w domu. Jeśli oczyszczacz nie ma tej funkcji, w zestawie może znajdować się pilot do sterowania urządzeniem w mieszkaniu.

  5. Jonizator - odgrywa rolę wspomagającą w filtrowaniu zanieczyszczeń, sprzyja ograniczeniu rozwoju roztoczy, eliminacji wirusów i bakterii, a także alergenów. To opcja dodatkowa, jeśli nie jesteś ani alergikiem, ani astmatykiem, wystarczy Ci oczyszczacz bez jonizatora. Co prawda jonizator emituje jony ujemne, które wiążą się z cząsteczkami naładowanymi dodatnio, co powoduje opadanie krążących zanieczyszczeń i ułatwia ich wyłapywanie, ale większe znaczenie ma zestaw filtrów antysmogowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%