Zamknij

Biznes: Wpłaty podatków po nowemu. PIT, CIT i VAT od nowego roku tylko na indywidualny mikrorachunek

06:56, 12.11.2019 Aktualizacja: 09:48, 12.11.2019
Skomentuj

Od 1 stycznia 2020 roku należności podatkowe wynikające z deklaracji PIT, CIT i VAT trzeba będzie wpłacać na indywidualny mikrorachunek - przypomina Ministerstwo Finansów. W tym artykule dowiesz się jak uzyskać numer takiego rachunku i jak on będzie działał.



Od nowego roku każdy podatnik, niezależnie czy jest wielką korporacją, czy zwykłym Kowalskim będzie wpłacać swoje należności podatkowe na indywidualny numer rachunku bankowego. To spora zmiana. Dotychczas nasze podatki wysyłaliśmy na ogólne numery skarbówki.

Skąd wziąć własny indywidualny numer mikrorachunku?


Numer własnego konta do wpłaty należności podatkowych będzie można wygenerować samodzielnie za pomocą specjalnego generatora, udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. KLIKNIJ TUTAJ ABY PRZEJŚĆ DO GENERATORA

Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły lub chciały generować rachunku samodzielnie mogą go uzyskać w Urzędzie Skarbowym.
W obu przypadkach potrzebny nam będzie numer PESEL lub NIP.

Dla osób zatrudnionych nic się nie zmienia - płatnikiem ich podatków jest bowiem pracodawca i to on nadal będzie musiał pobierać i wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Od nowego roku będzie to musiał jednak robić na swój indywidualny rachunek podatkowy.


O czym należy pamiętać?



  • Podaj poprawnie swój identyfikator podatkowy, bo to ty jesteś odpowiedzialny za prawidłowe wygenerowanie numeru mikrorachunku.

  • Nie korzystaj z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub smsem, które mogą być próbą wyłudzenia. Jego wygenerowanie i prowadzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami.


Generator działa 24/7. Możesz więc sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet.

Numer twojego mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienisz adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

Jak będzie wyglądał mikrorachunek?


Mikrorachunek będzie miał podobną konstrukcję do tradycyjnych numerów rachunków bankowych. Będzie miał jednak kilka wyróżniających go cech.

Poza cyfrą kontrolną i ciągiem znaków określających jego rodzaj będzie zawierał także nasz PESEL lub NIP, w zależności od tego jaki numer podamy do jego wygenerowania.


Na jaki rachunek wpłacać należności podatkowe w przypadku braku numeru PESEL i NIP?


Każdy podatnik w Polsce powinien mieć identyfikator podatkowy - PESEL albo NIP. Jeśli jednak nadal czekasz na decyzję o jego przyznaniu, wpłać należność na mikrorachunek podatkowy twojego urzędu skarbowego, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych, które będzie opublikowane w grudniu. Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

W takim przypadku podaj w przelewie numer dokumentu, np. paszportu, dowodu osobistego, aby urząd skarbowy mógł cię zidentyfikować i prawidłowo rozliczyć wpłatę.

Co z dotychczasowymi rachunkami?


Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Na jaki rachunek wpłacisz podatki inne niż PIT, CIT i VAT?


Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych, które jak już wspomnieliśmy będzie opublikowane w grudniu. Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Zalety mikrorachunku zdaniem Ministerstwa Finansów


Dzięki mikrorachunkowi:


  • w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,

  • szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,

  • jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,

  • nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,

  • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.


/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AAAA

0 0

Pytanie A co jeśli nic nie wygeneruję i nic nie zrobię to gdzie mój pracodawca ma odprowadzić podatek?. Co jeśli rozliczam się z żoną? 08:28, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%