ReklamaArtykuł SponsorowanyDobrze Wiedzieć!Zdrowie

Bezsenność – narodowy problem Polaków. Jak pokonać zaburzenia snu?

Reklama

Co noc wielu Polaków boryka się z problemem zaburzenia snu i bezsenności. Aż połowa z nas nie przesypia tylu godzin, ile powinna. Późniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia jest bardzo utrudnione, spada nasza wydajność w pracy, trudniej się skupić. Najczęściej wynika to z dużego stresu, jaki nam codziennie towarzyszy. Szczególnie ostatnio widać to wyraźnie. Czy są naturalne i zdrowe metody na bezsenność? Podpowiadamy.

Reklama

Wpływ snu na prawidłowe funkcjonowanie

Nie bez powodu mówi się, że sen to zdrowie. Kiedy śpimy, nasz organizm odpoczywa i się regeneruje. Mózg przechodzi w tryb czuwania i ma szansę uporządkować wszystkie zebrane w ciągu dnia informacje. To właśnie podczas snu regenerują się nasze neuroprzekaźniki pozwalające na wysoką wydajność umysłu. Mięśnie rozluźniają się, regenerują się oczy, reguluje oddech i praca serca. Dlatego bardzo istotne jest prawidłowe przesypianie zalecanej dla wieku i wykonywanego zawodu części doby. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj melatonina – hormon wydzielany przez niewielki, ale bardzo istotny gruczoł – szyszynkę. To właśnie melatonina odpowiada za regulację snu, jego jakość i głębokość. Dlatego tak ważny jest odpowiedni poziom hormonu. Niestety współczesny tryb życia Polaków nie zawsze sprawia, że nasze organizmy radzą sobie z produkcją odpowiedniej ilości melatoniny. Na szczęście z powodzeniem można ją suplementować.

Naturalne sposoby na bezsenność

Poza tym, że melatonina produkowana jest przez organizm, pojawia się również w pożywieniu – mięsie, produktach zbożowych, a także niektórych warzywach i owocach. Osobom mającym problemy z bezsennością zaleca się spożywanie suszonych owoców i orzechów, są bogate w wiele zdrowych substancji odżywczych, posiadają także około 3,5 mg melatoniny na 100 g produktu. Zdrowe będą też pomidory, zboża takie jak owies czy ryż oraz warzywa liściaste – kapusta, brukselka. Warto jednak pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem na bezsenność i niedobór melatoniny jest suplementacja. Odpowiednio dobrana dawka brana na kilkadziesiąt minut przed snem pozwoli się wyciszyć i sprawi, że sen będzie głęboki i regenerujący, a jego długość odpowiednia do potrzeb organizmu.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close