Zamknij

Będzie łatwiej o pracę? Rusza ważna reforma

10:22, 28.05.2014 Aktualizacja: 22:44, 28.05.2014
Skomentuj

W życie wchodzą zmiany w organizacji urzędów pracy. Pomoc dla bezrobotnych ma być bardziej dopasowana, a struktura urzędów uproszczona. Dzięki reformie pomoc ma być kierowana do właściwych potrzebujących. Zyskają także pracodawcy.

Fot. Urząd Pracy

Refundacje składek za pracowników, bony, granty i niskooprocentowane pożyczki - to część świadczeń jakie będzie można uzyskać po reformie urzędów pracy. Zmiany weszły w życie we wtorek (27 maja). Pomoc ma być lepiej przygotowana i ukierunkowana na sukcesywne zmniejszanie bezrobocia.

Dla rodziców, młodych i starszych

Reforma przewiduje bardziej indywidualne podejście do bezrobotnych, których przyczyna pozostawania bez pracy będzie dokładnie analizowana, a problemy ze znalezieniem pracy skuteczniej rozwiązywane. - Chcemy wspierać zarówno młodych, rodziców powracających na rynek pracy, osoby w wieku 50+, jak i samych pracodawców. Dla każdej z tych grup przygotowaliśmy specjalne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb - tłumaczy minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeden doradca

Do tej pory bezrobotny był obsługiwany przez kilku pracowników urzędu pracy. Skomplikowana struktura urzędów była kłopotliwa zarówno dla bezrobotnego jak i dla pracodawcy. W tej chwili osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy podlegać będzie jednemu doradcy klienta. Znikną więc ze struktury urzędów pośrednicy, doradcy zawodowi, doradcy EURES i liderzy klubów pracy. - Upraszczamy strukturę urzędów, bo dotychczasowy podział wprowadzał tylko niepotrzebny zamęt wśród osób szukających pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz

Trzy profile bezrobocia

Aby bardziej zindywidualizować pomoc bezrobotnym, powstanie kategoryzacja zarejestrowanych do jednego z trzech profili: bezrobotnych aktywnych, bezrobotnych potrzebujących wsparcia i bezrobotnych oddalonych od rynku pracy. W przypadku bezrobotnych aktywnych, praca urzędników polegać będzie na przedstawieniu odpowiedniej oferty pracy. Osoby o drugim profilu będą mogły korzystać z pełni instrumentów i usług rynku pracy - w tym niezbędnych szkoleń i warsztatów. W grupie trzeciej znajdować się będą bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym oraz unikający legalnego zatrudnienia.

Nowe świadczenia

W urzędach pracy pojawią się nowe instrumenty wsparcia dla bezrobotnych. Będą to m.in.: granty na telepracę i świadczenia aktywizacyjne dla rodziców powracających do pracy, pożyczki na start biznesu (do 70 tys. złotych) lub utworzenie stanowiska pracy (do 20 tys złotych), szkolenia w ramach trójstronnych umów zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową.

Nowa definicja osób młodych

Reforma urzędów pracy dotyczy także definicji osoby młodej, która teraz obejmować będzie wszystkich do 30. roku życia. - To konieczna zmiana, bo wielu młodych uczy się coraz dłużej i później wchodzą na rynek pracy. Dzięki temu urzędy będą mogły pomóc większej grupie osób - mówi minister Kosiniak-Kamysz. Zmieniły się też warunki przedstawienia osobie młodej oferty pracy. Do tej pory urząd pracy musiał to zrobić w ciągu sześciu miesięcy, teraz okres ten skrócił się o dwa miesiące. Oznacza to, że w ciągu czterech miesięcy od rejestracji, młody bezrobotny ma obowiązek otrzymać ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Gwarancja zapewnienia zatrudnienia lub szkolenia rekomendowana jest przez Komisję Europejską, a Polska jest pierwszym w Europie krajem, który wprowadza ją w życie. Osoby młode mogą także liczyć na wsparcie dodatkowe w postaci bonów: szkoleniowych, zatrudnieniowych, na zasiedlenie lub stażowych.

Refundacja dla pracodawców

Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić pracowników do 30 roku życia zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Możliwa będzie także refundacja składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowanie do wynagrodzenia. W przypadku zatrudnienia bezrobotnego 50+, pracodawca może otrzymać dofinansowanie do jego wynagrodzenia, w wysokości 840 zł miesięcznie. Świadczenie takie możliwe będzie przez rok lub dwa lata (gdy bezrobotny ukończył 60 lat).

Krajowy Fundusz Szkoleniowy dla 45+

Powstać ma Krajowy Fundusz Szkoleniowy, skierowany do osób w wieku 45+. Jego celem będzie podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych i pomoc w zdobyciu niezbędnych certyfikatów. Pracodawcy kierujący swoich pracowników na takie szkolenia będą pokrywać jedynie 20% ich wartości. W przypadku mikroprzedsiębiorców - opłaty zostaną całkowicie zniesione.

Zmiany w funkcjonowaniu urzędów

Urzędy pracy mają teraz ściśle współpracować z ośrodkami pomocy społecznej i lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz prywatnymi agencjami pracy. Podmioty te będą miały możliwość wykonywania, zleconych przez urząd pracy, zadań związanych z pomocą bezrobotnym. Wynagrodzenie urzędników również ulega zmianie. Teraz ich pensja uzależniona będzie od ich skuteczności. Najlepiej zarabiać będą ci, którzy pochwalą się najlepszymi wynikami w doprowadzaniu osób bezrobotnych do zatrudnienia. /db/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%