Reklama
Biznes

Będzie łatwiej o pracę? Rusza ważna reforma

W życie wchodzą zmiany w organizacji urzędów pracy. Pomoc dla bezrobotnych ma być bardziej dopasowana, a struktura urzędów uproszczona. Dzięki reformie pomoc ma być kierowana do właściwych potrzebujących. Zyskają także pracodawcy.

Reklama

fot.: urząd pracyFot. Urząd Pracy

Refundacje składek za pracowników, bony, granty i niskooprocentowane pożyczki – to część świadczeń jakie będzie można uzyskać po reformie urzędów pracy. Zmiany weszły w życie we wtorek (27 maja). Pomoc ma być lepiej przygotowana i ukierunkowana na sukcesywne zmniejszanie bezrobocia.

Dla rodziców, młodych i starszych

Reforma przewiduje bardziej indywidualne podejście do bezrobotnych, których przyczyna pozostawania bez pracy będzie dokładnie analizowana, a problemy ze znalezieniem pracy skuteczniej rozwiązywane.

Chcemy wspierać zarówno młodych, rodziców powracających na rynek pracy, osoby w wieku 50+, jak i samych pracodawców. Dla każdej z tych grup przygotowaliśmy specjalne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb – tłumaczy minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeden doradca

Do tej pory bezrobotny był obsługiwany przez kilku pracowników urzędu pracy. Skomplikowana struktura urzędów była kłopotliwa zarówno dla bezrobotnego jak i dla pracodawcy. W tej chwili osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy podlegać będzie jednemu doradcy klienta. Znikną więc ze struktury urzędów pośrednicy, doradcy zawodowi, doradcy EURES i liderzy klubów pracy.

Upraszczamy strukturę urzędów, bo dotychczasowy podział wprowadzał tylko niepotrzebny zamęt wśród osób szukających pracy – mówi minister Kosiniak-Kamysz

Trzy profile bezrobocia

Aby bardziej zindywidualizować pomoc bezrobotnym, powstanie kategoryzacja zarejestrowanych do jednego z trzech profili: bezrobotnych aktywnych, bezrobotnych potrzebujących wsparcia i bezrobotnych oddalonych od rynku pracy.
W przypadku bezrobotnych aktywnych, praca urzędników polegać będzie na przedstawieniu odpowiedniej oferty pracy. Osoby o drugim profilu będą mogły korzystać z pełni instrumentów i usług rynku pracy – w tym niezbędnych szkoleń i warsztatów. W grupie trzeciej znajdować się będą bezrobotni zagrożeni wykluczeniem społecznym oraz unikający legalnego zatrudnienia.

Nowe świadczenia

W urzędach pracy pojawią się nowe instrumenty wsparcia dla bezrobotnych. Będą to m.in.: granty na telepracę i świadczenia aktywizacyjne dla rodziców powracających do pracy, pożyczki na start biznesu (do 70 tys. złotych) lub utworzenie stanowiska pracy (do 20 tys złotych), szkolenia w ramach trójstronnych umów zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową.

Nowa definicja osób młodych

Reforma urzędów pracy dotyczy także definicji osoby młodej, która teraz obejmować będzie wszystkich do 30. roku życia.

To konieczna zmiana, bo wielu młodych uczy się coraz dłużej i później wchodzą na rynek pracy. Dzięki temu urzędy będą mogły pomóc większej grupie osób – mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Zmieniły się też warunki przedstawienia osobie młodej oferty pracy. Do tej pory urząd pracy musiał to zrobić w ciągu sześciu miesięcy, teraz okres ten skrócił się o dwa miesiące. Oznacza to, że w ciągu czterech miesięcy od rejestracji, młody bezrobotny ma obowiązek otrzymać ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Gwarancja zapewnienia zatrudnienia lub szkolenia rekomendowana jest przez Komisję Europejską, a Polska jest pierwszym w Europie krajem, który wprowadza ją w życie.

Osoby młode mogą także liczyć na wsparcie dodatkowe w postaci bonów: szkoleniowych, zatrudnieniowych, na zasiedlenie lub stażowych.

Refundacja dla pracodawców

Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić pracowników do 30 roku życia zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Możliwa będzie także refundacja składki na ubezpieczenia społeczne i dofinansowanie do wynagrodzenia.

W przypadku zatrudnienia bezrobotnego 50+, pracodawca może otrzymać dofinansowanie do jego wynagrodzenia, w wysokości 840 zł miesięcznie. Świadczenie takie możliwe będzie przez rok lub dwa lata (gdy bezrobotny ukończył 60 lat).

Krajowy Fundusz Szkoleniowy dla 45+

Powstać ma Krajowy Fundusz Szkoleniowy, skierowany do osób w wieku 45+. Jego celem będzie podnoszenie kwalifikacji bezrobotnych i pomoc w zdobyciu niezbędnych certyfikatów. Pracodawcy kierujący swoich pracowników na takie szkolenia będą pokrywać jedynie 20% ich wartości. W przypadku mikroprzedsiębiorców – opłaty zostaną całkowicie zniesione.

Zmiany w funkcjonowaniu urzędów

Urzędy pracy mają teraz ściśle współpracować z ośrodkami pomocy społecznej i lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz prywatnymi agencjami pracy. Podmioty te będą miały możliwość wykonywania, zleconych przez urząd pracy, zadań związanych z pomocą bezrobotnym.

Wynagrodzenie urzędników również ulega zmianie. Teraz ich pensja uzależniona będzie od ich skuteczności. Najlepiej zarabiać będą ci, którzy pochwalą się najlepszymi wynikami w doprowadzaniu osób bezrobotnych do zatrudnienia.

/db/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button