Zamknij

Automatyka przemysłowa. Co to jest?

12:35, 30.11.2020
Skomentuj

Wykorzystanie automatyki w przemyśle jest coraz bardziej powszechne. Zautomatyzowane linie montażowe pozwalają produkować szybciej, więcej i taniej. Dzięki temu firmy mogą powiększać swoje zyski. W tym tekście wyjaśniamy, czym dokładnie jest automatyka przemysłowa i jakie ma zalety.



Maszyny w przemyśle odgrywają bardzo ważną rolę w XXI wieku. Dzięki nim firmy są w stanie zwiększać wydajność produkcji, a jednocześnie zachowywać bardzo wysokie standardy jakościowe. Zaawansowana elektronika nie tylko zawiaduje liniami produkcyjnymi, ale także zbiera i przesyła dane o usterkach oraz odciąża człowieka w najcięższych pracach. Bez maszyn współczesny przemysł nie mógłby funkcjonować tak dobrze, a wszystko to nosi nazwę automatyki przemysłowej.

Czym jest automatyka przemysłowa?


Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii skupiająca się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Odpowiada za sterowanie wieloma procesami w fabryce z minimalną rolą człowieka lub zupełnie z jego pominięciem. Pozwala wytwarzać dużo identycznych produktów w bardzo krótkim czasie i z zachowaniem wysokiej jakości. Dzięki temu w automatykę inwestuje coraz więcej zakładów produkcyjnych na całym świecie.

Na automatykę przemysłową składają się tak zwane systemy automatyki, czyli różne urządzenia służące do wykonywania wielu prac. Co istotne, muszą one ze sobą ściśle współpracować i tworzyć zwarty system. Wszystkim steruje zaś komputer za pomocą specjalnego oprogramowania. Rola człowieka ogranicza się w zasadzie do wprowadzania projektów do komputera.

Czym są systemy automatyki przemysłowej?


Teraz nieco więcej na temat wspomnianych systemów automatyki. Jak już wiemy są to urządzenia pracujące na liniach produkcyjnych połączone wspólnym oprogramowaniem. Za system automatyki można uznać przykładowo:


  • maszyny do montażu,

  • maszyny do transportu,

  • maszyny do magazynowania produktów,

  • całą linię montażową.


Ale to nie wszystko. Systemem automatyki mogą być także rejestratory i kamery monitoringu, które na hali produkcyjnej sprawdzają przed montażem czy komponent nie jest uszkodzony. System automatyki to także czujniki na liniach produkcyjnych kontrolujące stan innych urządzeń takie jak czujniki zbliżeniowo-indukcyjne - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/159-automatyka/czujniki/czujniki-zblizeniowe-indukcyjne. W ten sposób operator może szybko zareagować na ewentualną usterkę.

Co więcej? Do systemów automatyki przemysłowej zaliczamy też specjalne urządzenia do sterowania innymi maszynami. Na przykład panele operatorskie, na które składa się monitor, klawiatura, mysz oraz interfejs oprogramowania sterującego. Systemem automatyki są także sterowniki PLC, a nawet urządzenia takie jak pompy, silniki i zawory.

Nad wszystkim czuwa oprogramowanie


Oprogramowanie w automatyce przemysłowej jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Odpowiada za:


  • kontrolowanie procesów produkcyjnych,

  • dostarczanie danych do rozliczania operatorów,

  • optymalizowanie procesów produkcyjnych,

  • szybkie reagowanie na awarie,

  • sterowanie procesem produkcji.


Oprogramowania dla automatyki to albo SCADA (z ang. Supervisory Control And Data Aquisition), albo DCS (z ang. Distributed Control System). System DSC jest systemem rozproszonym. Jego rolą jest sterowanie procesem produkcji oraz dostarczanie interfejsu graficznego. Co istotne system DSC ma jedną bazę z danymi dla procesu produkcji i interfejsu.

Więcej porad z automatyki przemysłowej przeczytasz na: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%