Afrykańskie rytmy w ratuszu

W pierwszy dzień wiosny (21.03), w legionowskim ratuszu odbył się II Powiatowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych składa się z trzech konkursów: literackiego, plastycznego i muzycznego. W tym roku w konkursach wzięło udział blisko 150 osób. W trakcie Gali nagrodzono, wyróżniono i uhonorowano wszystkich artystów.

fot. Jerzy Jastrzębski / Starostwo Powiatowe w Legionowie

W konkursie Literackim „Jesteśmy razem” wzięło  udział 27 osób. Tematyka prac, zgodnie z regulaminem konkursu, dotyczyła problemów osób niepełnosprawnych, postrzegania ich przez otoczenie, tolerancji i integracji, włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego. Nadesłane teksty oceniało jury w składzie: Anna Czachorowska – przewodnicząca jury, dyrektor Biblioteki Publicznej w Jabłonnie, poetka, Agnieszka Łuniewicz-Stępniak, – magister polonistyki, nauczycielka, Pani Marta Berowska, pisarka

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I nagrodę Urszuli Chatys za utwór ,,Milczenie”, II nagrodę Karolinie Nieradzik za utwór ,,Sikorki w kapeluszach”, III nagrodę Wiktorii Sobolewskiej za utwór ,,W cieniu”, III nagrodę Dagmarze Sochali za utwór ,,Spełnione marzenia”.

Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Mateusz Żebrowski za tekst ,,Osoby niepełnosprawne we współczesnym świecie”, Mateusz Rodak za utwór ,,Cień nadziei”, Olga Celska za tekst ,,Dosięgnąć marzeń”. Wyróżnienia II stopnia otrzymali: Michał Dzięcioł za tekst ,,Dzień niepełnosprawnego”, Patryk Wiereszka  za tekst ,,Coś o Michale”, Artur Snopek za tekst ,,Niepełnosprawni moimi oczami”.
Kolejnym wydarzeniem Przeglądu Sztuki Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział aż 62 uczestników, nad pracami obradowało jury w składzie: Andrzej Sobierajski – dyrektor MOK w Legionowie, Zofia Piotrowska – artysta plastyk, Barbara Retmaniak – artysta plastyk.

Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną Agnieszce Kalinowskiej za trzy prace: „Tulipany”, „Bratki”, „Zachód Słońca i ich dwoje” oraz 19 nagród równorzędnych. Prace laureatów zostały wyeksponowane na wystawie w Galerii Sztuki Ratusz. Od 11 kwietnia wystawa ta zaistnieje w Pułtusku, a w naszej galerii zagości wystawa z Pułtuska.

Po raz pierwszy w tym roku na Przeglądzie Sztuki Osób Niepełnosprawnych odbył się konkurs muzyczny. Wzięło w nim udział 51 osób, zarówno soliści, jak i zespoły wokalno -instrumentalne i teatralne. Występy oceniało Jury w składzie: Paulina Żmijewska, Karolina Kwiatek, Justyna Górska – Guzik, Robert Szymański – muzyk, lider zespołu Sexbomba.

Na scenie podczas gali wystąpili laureaci konkursu. Jako pierwszy wystąpił chór z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z piosenką „Moje Miasto”. Po nich uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie Krzysztof Duda – zaśpiewał piosenkę ”Gdzie jest Ola”, zaś Paweł Waśniewski „Bo ja gram na saksofonie”. Warsztaty Terapii Zajęciowej OPS reprezentował Paweł Łączkowski utworem „Hej Sokoły”.

Na zakończenie zespół wokalno-teatralny „Mobilni” z Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka przedstawił fragment „Małego Księcia”. Jury Przyznało cztery indywidualne nagrody za „osobowość sceniczną” następującym osobom: Krzysztofowi Dudzie z SP 2 za żywiołowe wykonanie połączone ze spontanicznością i znakomitym kontaktem z widownią, Piotrowi Łątce – tamburyno WZT za świetne poczucie rytmu i porywającą osobowość estradową – występ wraz z zespołem, Dominice Kosińskiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI występ rola Żmii, Justynie Bulwickiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI- występ rola Lisa.

Jury postanowiło wyróżnić za „Największe przedsięwzięcie artystyczne konkursu” grupę teatralną MOBILNI z Serocka za spektakl „Mały Książe”. Na koniec prowadzący Andrzej Sobierajski i Paulina Żmijewska zapowiedzieli zespół „Jeden Rytm – Jeden świat” z Warszawy. Zespół ten to podopieczni Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Grupa pod kierownictwem Wojciecha i Piotra Bartosiaków podbiła serca publiczności muzyką opartą o bogate instrumentarium perkusyjne z towarzyszeniem gitary i keyboardu. Na sali zapanował tropik, a zebrani poczuli się jak w Afryce. A to wszystko dzięki tworzonej przez członków zespołu oryginalnej muzyce opartej na brzmieniach z tego kontynentu.

Na zakończenie w imieniu podopiecznych Fundacji „Promień Słońca” podziękowano wszystkim darczyńcom, szczególnie społeczności Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Społeczności Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Przedszkolu „Chatka Puchatka”, wszystkim którzy rozumieją, co to znaczy być niepełnosprawnym i starają się nieść pomoc.

/Jerzy Jastrzębski, Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Afrykańskie rytmy w ratuszu"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *