Zamknij

A to zaczęło się w Ogrójcu - Droga Krzyżowa w wykonaniu uczniów PZSiPS

11:09, 25.03.2016 Aktualizacja: 06:55, 20.05.2016
Skomentuj

W środę (23.03) aktorzy z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie przedstawili sceny z biblijnej drogi krzyżowej. Ta pantomima wsparta wierszami wybitnych poetów oraz wspaniałymi pieśniami dobranymi na tą okazję poruszyła serca wszystkich widzów.



- W naszej działalności teatralnej- mówiła Danuta Zalewska , nauczycielka religii-stosujemy wiele środków wyrazu artystycznego, aby przybliżać naukę naszego Zbawiciela. Te zabiegi są między innymi po to aby pamiętać jak żyć, aby być Jego naśladowcą. Dzisiaj pragniemy kontynuować ten wątek i przedstawiamy Jego życie, śmierć i Zmartwychwstanie w człowieku. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu jest początkiem wydarzeń związanych z niesłusznym , niesprawiedliwym oskarżeniem, torturami, męczeńską śmiercią i cudownym zmartwychwstaniem Jezusa. To był początek historii odkupienia i trwa ona do dziś -dodała.

Wybór takiej formy przedstawienia dostarczył uczestnikom nowych środków wyrażania emocji i nastroju. Musieli oni zaprezentować całą gamę uczuć od gniewu i szyderstwa, poprzez strach, aż do wyrażenia uczucia radości i szczęścia bez używania słów. Szczera, spontaniczna gra młodych aktorów nadała każdej przedstawionej scenie charakter autentyzmu i świeżości. W oczach niektórych widzów pojawiły się łzy. Scenografia, w której odgrywany był spektakl została dostosowana do treści i przesłania.

"A to zaczęło się w Ogrójcu" to pasja na wskroś nowoczesna z użyciem wielu symboli. Droga krzyżowa usłana białym materiałem przedstawiała czystość duchową Jezusa i była oskarżeniem jego niesprawiedliwych sędziów i wołających na "Krzyż z Nim". Kamienie pod krzyżami to oznaki naszych grzechów, które prowadziły do takich wydarzeń. Tłum symbolizujący wszystkich ludzi prezentuje różne postawy wobec Boga. Od miłości do zawierzenia poprzez obojętność. Łaskawego zaciekawienia do nienawiści pełnej furii. Te postawy są również charakterystyczne dla współczesnych społeczeństw. Judasz odrzucający srebrniki jest przykładem człowieka , który zbłądził, ale zrozumiał i żałuje.

Akcja Drogi Krzyżowej była pełna zaskakujących momentów. Zaskakiwało nie tylko zmieniające się tempo, gra świateł dostosowana do scen przedstawianych przez aktorów w pantomimie ale i utwory. Autorzy scenariusza Danuta Zalewska i Jerzy Jastrzębski zaprosili do udziału w spektaklu uczniów placówki, członków koła teatralnego . Wiersze recytowały panie: Barbara Dylewska mama jednego z uczniów i nauczycielki Anna Drwęcka, Joanna Czech oraz Anna Marchlewska. Scenografię przygotowała panie Kamila Świerkowska i Dorota Wójcik, a efekty muzyczne i świetlne pani Iwona Kondraciuk.

Spektakl kończy się wzniosłą sceną Zmartwychwstania. Aktorzy wyrazili swoją radość gestami i bukietami kwiatów uniesionymi do góry i poruszanymi w rytm melodii do pieśni" Alleluja, Chrystus zmartwychwstał".

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PP

0 0

w szkole publicznej takie szopki??? 10:38, 29.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%