Zamknij

70% Polaków uważa, że zarabia za mało. Jak walczyć z "niskopłacyzmem"?

10:54, 21.05.2016 Aktualizacja: 14:36, 28.08.2016
Skomentuj

Zarabiam za mało - kto z nas nie słyszał takiego zdania od swojego kolegi lub koleżanki, a może sami je wypowiadamy? Jeśli tak jest, to znaczy, że należysz do większości zatrudnionych Polaków. Według badań portalu Pracuj.pl, aż 70% naszych rodaków uważa, że pieniądze, które każdego miesiąca wpływają na ich konta są nieadekwatnie niskie wobec pracy, jaką wykonali. Jest jednak kilka sposobów na to, by taki stan rzeczy zmienić.

Wielu pracowników, do których dotarli dziennikarze Portalu Pracuj.pl przyznało, że o lepszą pensję i przy okazji awans jest łatwiej zmieniając miejsce zatrudnienia, niż negocjując z obecnym pracodawcą. Być może tak jest, jednak czy warto narażać się na stres w postaci kolejnych rozmów kwalifikacyjnych już na starcie? Może warto po prostu trochę ponegocjować?

Aby nasze prośby o wzrost wynagrodzenia "na dzień dobry" nie były skazane na odrzucenie przez szefa, warto się do rozmowy na ten temat dobrze przygotować. Od razu odradzamy powoływanie się na to, że podwyżkę otrzymał kolega z sąsiedniego biurka, albo że potrzebujemy większej gotówki na ślub, chrzciny, czy inną ważną dla nas uroczystość. Powinniśmy skupić się na własnych osiągnięciach i wartości, jaką wnosimy do firmy. Dobrymi argumentami będzie większa liczba projektów, które obsługujemy, czy większa odpowiedzialność, jaka na nas spoczywa. Możemy także powołać się na ukończone kursy, szkolenia lub studia, które poprawiły naszą efektywność. Reasumując - postaraj się pokazać szefowi, że inwestycja w Ciebie się opłaci i zwiększone wynagrodzenie tylko poprawi twoją motywację do pracy w przyszłości.

Szef odmówił! Co robić?


Podejdź do tematu jak wytrawny dyplomata. Pamiętaj, że negocjacje im dłużej trwają, tym lepszy efekt przynoszą. Umówi się na kolejną rozmowę na ten temat - np. za miesiąc lub dwa. Ustal kryteria jakie musisz spełnić, aby podwyżkę otrzymać i postaraj się je w tym czasie spełnić.

Jeśli jednak wszystkie próby negocjacji finansowych zawiodą, to tutaj również nie należy popadać w panikę. Przynajmniej masz jasny obraz sytuacji, w której się znajdujesz. W takim wypadku, jeśli nie czujesz się spełniony, możesz po prostu poszukać innej pracy, w której twoje doświadczenie i chęć do pracy zostaną lepiej docenione.

Co jeszcze możesz zrobić, aby podnieść swoje wynagrodzenie? Przeczytaj w Portalu Pracuj.pl

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%