Wyłączą analogową TV. Został tydzień!

Już 19 marca może się okazać, że część mieszkańców naszego regionu może zostać pozbawionych odbioru naziemnej telewizji. Stanie się tak dlatego, że tego dnia zostaną wyłączone wszystkie analogowe nadajniki TV znajdujące się na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz w Centrum Nadawczym w Raszynie. Od tego dnia w naszym regionie będzie dostępna wyłącznie telewizja cyfrowa.

fot. sxc.hu

Przejście z systemu nadawania analogowego na cyfrowe odbywa się w całej Europie, także w Polsce. Dzięki zmianie będzie istniała możliwość nadawania na danym terenie większej liczby programów w lepszej, cyfrowej jakości. W końcu naziemnie będą dostępne także kanały w jakości HD.

Przejście z nadawania analogowego na cyfrowe to także minusy. Część osób, które nie wymieniły telewizora lub nie zakupiły specjalnego tunera MPEG4 zostaną pozbawione odbioru telewizji.  W naszym województwie stanie się to już 19 marca 2013 roku. Tego dnia około godziny 5:00 zostaną wyłączone analogowe nadajniki. Do tej daty został tylko tydzień!

O ile nowy telewizor to spory wydatek, o tyle tuner naziemnej telewizji cyfrowej obsługujący obowiązujący w Polsce standard MPEG4 to już koszt zaledwie 100 – 200 złotych. Taki tuner wystarczy podłączyć do telewizora starego typu i już można się cieszyć naziemną telewizją w cyfrowej jakości. Anten nie trzeba wymieniać. Nowa TV będzie odbierała za pomocą tych starych.

Sprzęt do odbioru nowej, cyfrowej telewizji najlepiej zakupić w dobrze znanych sklepach z elektroniką. Należy bowiem pamiętać o oszustach, którzy towar wart 100 – 200 zł próbują nam sprzedać za cenę nawet około 1000 zł. Spotykane były także przypadki, kiedy bazując na niewiedzy ludzi były podpisywane umowy na płatną telewizję satelitarną.

W żadnym wypadku nie należy kupować sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej od domokrążców. Narażamy się wtedy na dodatkowe, niepotrzebne wydatki.

Obecnie polska naziemna telewizja cyfrowa to 18 bezpłatnych kanałów. Wśród nich, obok znanych obecnie TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, także inne dotychczas dostępne wyłącznie przez satelitę. Wśród nowości mamy : Eska TV, Polo TV, TV6, Puls 2, TVN7, TTV, ATM Rozrywka, TVP Historia, TVP Kultura, czy Polsat Sport News.

/wł/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Wyłączą analogową TV. Został tydzień!"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *