Zamknij

Zwierzęcy magiel: Od serca dla serca...

10:33, 06.11.2014 Aktualizacja: 10:34, 06.11.2014
Skomentuj

Każdy chciałby, aby jego czworonożny podopieczny w dobrym zdrowiu dożył sędziwego wieku. Niestety istnieje wiele poważnych chorób, które niewykryte i nieleczone mogą nagle doprowadzić do dramatycznego pogorszenia stanu ogólnego czy nawet zgonu zwierzęcia. Mowa tu m.in. tu o chorobach serca, które dotykają znacznego odsetka czworonożnych pacjentów.

Serce dzięki swojej pracy dostarcza krew i zawarte w niej substancje odżywcze oraz tlen do poszczególnych obszarów ciała. Każde nieprawidłowości w jego pracy czy wady budowy mogą utrudniać transport tych składników, co w efekcie zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Specyficzna budowa tego narządu sprawia, że wiele jego elementów może pracować nieprawidłowo. Serce składa się z 4 jam (2 przedsionków i 2 komór) utworzonych przez wyjątkowy w skali organizmu mięsień sercowy. Między przedsionkami i komorami oraz w tętnicach wychodzących z komór są obecne zastawki umożliwiające jednokierunkowy przepływ krwi (z przedsionka do komory, a następnie do tętnic).

U zwierząt może dochodzić do ścieńczenia (kardiomiopatii rozstrzeniowej) lub pogrubienia (kardiomiopatii przerostowej) ścian serca. Problemy te powodują np. zastój krwi w jamach serca czy nieefektywne tłoczenie krwi. Często występują też problemy z poszczególnym zastawkami (niedomykalność, endokardioza). Do rzadszych schorzeń należą gromadzenie się płynu w osierdziu (włóknistym worku otaczającym serce), nowotwory usytuowane w ścianie serca czy wady wrodzone jak np. zwężenie poszczególnych tętnic lub otwory w przegrodach oddzielających poszczególne jamy. Oddzielnym problemem są zaburzenia rytmu serca, które powodują nadmierne obciążenie tego narządu, mogące prowadzić np. do przerostu poszczególnych ścian.

Aby ocenić stan serca podstawą jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Znając gatunek zwierzęcia, jego wiek i rasę można ocenić ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń. Dodatkowo podczas rozmowy z właścicielem można dowiedzieć się o pewnych objawach, które mogą być mało spektakularne jak. np. spadek kondycji, kaszel czy utrata wagi. Następnie po dokładnym zbadaniu zwierzęcia można podjąć decyzję co do dalszej diagnostyki. Kluczowym badaniem jest echokardiografia, czyli echo serca (pozwalające obejrzeć dokładnie każdy element tego narządu), w pewnych przypadkach badanie EKG, jeśli istnieje podejrzenie zaburzeń rytmu pracy serca. Badania te są potrzebne, aby ustalić, co jest przyczyną choroby, a to pozwala dopasować leczenie. Dzięki temu można poprawić komfort życia psa czy kota, zahamować rozwój wtórnych schorzeń np. zwyrodnienie wątroby czy zatorowość naczyń.

Jak widać profilaktyczne badanie serca ma naprawdę duże znaczenie dla zdrowia naszego podopiecznego. Postawa w stylu "lepiej nie wiedzieć" odnośnie chorób kardiologicznych nie jest dobrym podejściem, gdyż ich następstwa m.in. obrzęk płuc pojawiają się nagle i mogą mieć tragiczny finał. Postawienie rozpoznania daje nam często możliwości leczenia, a jeśli są to zmiany nieodwracalne to wiedza o tym pozwala właścicielom przygotować się zawczasu na odejście podopiecznego.

/Lek. wet Kamil Sarnacki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%