Zamknij

Zwierzęcy magiel, czyli na miękko o weterynarii i okolicach

08:00, 02.08.2014
Skomentuj

Morza szum, ptaków śpiew, słońce praży aż miło... czasem jednak nie. Niby wszystko pięknie jak z pocztówki, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że wysokie temperatury stanowią wyzwanie dla naszych zwierząt. W ekstremalnych sytuacjach może dojść u nich do przegrzania organizmu i rozwoju udaru cieplnego, który jest stanem zagrażającym życiu. Objawy udaru cieplnego to: osowiałość lub pobudzenie, zalegiwanie na ziemi, szybkie oddechy, ślinienie się, czasem mogą wystąpić biegunka lub wymioty. Aby uniknąć takiej sytuacji trzeba wiedzieć, jak chronić psa przed przegrzaniem i jak ułatwić mu funkcjonowanie w okresie wysokich temperatur.


Pies nie poci się, tak jak ludzie


Jedynym skutecznym sposobem psa na ochładzanie się, jest zianie. Pies nie poci się, tak jak ludzie. Ciepło oddawane jest przez błonę śluzową jamy ustnej i języka podczas szybkich oddechów. W związku z tym, jeśli pies ma krótki pysk, to ten mechanizm chłodzenia jest mniej wydajny. Powinni o tym pamiętać opiekunowie bokserów, buldogów, pekińczyków, mopsów i shih-tsu.

Potrzebny cień i woda


Kiedy pies żyje na zewnątrz, musimy zadbać, aby miał dostęp do zacienionego miejsca, gdzie temperatura będzie choć o kilka stopni niższa, a pies nie będzie wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne. Poza tym niezależnie od tego, czy pies mieszka na podwórku czy w domu, musi mieć on zapewniony stały dostęp do wody.

Idziemy na spacer


Udając się na spacer warto zabierać ze sobą butelkę wody. W czasie spaceru będzie mógł on uzupełnić część utraconej wody. Możemy wziąć ze sobą małą miskę lub poić psa z ręki. Poza tym dobrze jest skrócić czas spacerów lub unikać zostawiania psa samego na zewnątrz, w czasie najwyższych temperatur.

Kiedy chodnik parzy w łapy


Poza przegrzaniem u psów również może dochodzić do oparzeń słonecznych. Długiej ekspozycji na promienie słoneczne powinny unikać psy, które z natury mają mało sierści (np. grzywacze chińskie) lub te, które w przebiegu chorób mają ogniska utraty włosa, jak chociażby przy niewydolności tarczycy. Z drugiej strony psy mogą podrażniać sobie opuszki, jeśli będą zbyt długo spacerować po rozgrzanym chodniku. W takim wypadku dopilnujmy, aby większość czasu spędzały na trawiastym podłożu. Zdarzali nam się pacjenci z poważnym poparzeniem opuszek po wcale niewyczerpującym spacerze po rozgrzanym asfalcie.

Seniorzy pod obserwacją


Wysokie temperatury stanowią także duże wyzwanie dla starszych psów, które mają zdiagnozowane (lub nie) problemy z sercem. Długa ekspozycja na promienie słoneczne powoduje, że więcej krwi krąży w skórze, co w połączeniu z nie do końca sprawnym sercem może doprowadzić do niedokrwienia kluczowych narządów, jak mózg czy nerki. Dlatego psy - seniorzy, powinny być po dokładniejszą obserwacją właściciela.

Taki mamy klimat


Mamy piękną wiosnę i powodzie z nią związane, prześliczne lato z upałem, burzami, prześlicznymi plażami nad trochę zimnym północnym morzem, złotą polską jesień z grypą i męczącymi opadami oraz siarczystą zimę ze śniegiem po pachy, kiedy możemy ponarzekać na ospałość drogowców. Wszystko pięknie się nadaje do zdjęć do kalendarza, ale w zderzeniu z możliwościami kompensacyjnymi żywych organizmów czasami stanowi poważne wyzwanie.

/Lek. wet. Kamil Sarnacki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%