Za nami ostatnie zajęcia w ramach projektu „Sztuka Serock jednoczy”

Ostatnie zajęcia plastyczne w ramach projektu ,,Sztuka Serock jednoczy’’ współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyły się w sobotę 20.11.2010 r.  w Woli Kiełpińskiej w sali OSP.
Chociaż do  rozpoczęcia karnawału zostało jeszcze trochę czasu, mali i duzi mieszkańcy naszej gminy rozpoczęli przygotowania do tworzenia karnawałowych strojów. Przybyli na warsztaty bardzo  licznie.  Remiza  strażacka w Woli Kiełpińskiej można powiedzieć, że „pękała w szwach”, choć przestrzeń do tego typu zajęć jest tam jak najbardziej odpowiednia i pomieściła bez problemu uczestników. Zainteresowanie ostatnimi zajęciami było największe ze wszystkich dotychczasowych.
Tym razem  pani Paulina Nowaczyk – Pisarska zaproponowała przybyłym uczestnikom wykonanie masek rodem z Wenecji – miasta, gdzie odbywają się najsłynniejsze karnawały na świecie. Maski w Wenecji były od zawsze, a w Woli Kiełpińskiej być może zakrólują podczas tegorocznego karnawału. W średniowiecznych weneckich dokumentach wyszczególniono ponad sto różnych typów kostiumów i masek. Wśród nich były m. in. tarocchi, czyli strój i maska, za pomocą którego upodobniano się do którejś z kart tarota. Po dziś dzień najbardziej popularna jest biała i ponura maska o bardzo starym rodowodzie zwana – volto. Kiedy  w Wenecji narodziła się commedia della’arte – rodzaj spektaklu teatralnego, występujące w niej postacie kryły się pod maskami,które odzwierciedlały zróżnicowanie społeczeństwa.
Maski wykonane w Woli Kiełpińskiej nie odstają zbyt wiele od oryginalnych weneckich, nie zawiodła kreatywność uczestników, a materiały do ozdoby przyprawiały o zawrót głowy.

foto: UG Serock

Uczestnicy otrzymali najpierw  formę z plastiku lub masy papierowej, potem formę malowano połyskowymi farbami, a po wyschnięciu maski ozdabiano  cekinami, piórkami, bibułkami, sznureczkami, włosami, brokatem i nie sposób wyliczyć czym jeszcze.
Dzięki szaleństwom plastycznym na pewno listopadowa smutna sobota, stała  się barwna i wesoła.
Zdjęcia i prace z całego projektu będzie można oglądać już od 6 grudnia 2010 r. na otwarciu wystawy w serockim ratuszu. Więcej zdjęć z zajęć na stronie internetowej serockiego ratusza.

(źródło: UG Serock)

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Za nami ostatnie zajęcia w ramach projektu „Sztuka Serock jednoczy”"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *