Zamknij

Windykacja bankowa to bat na niepłacących rat. Jakie działania może podjąć bank wobec dłużnika?

07:09, 02.12.2016 Aktualizacja: 18:13, 04.12.2016
Skomentuj

Pożyczki i kredyty na dobre wpisały się w rzeczywistość finansową wielu dorosłych Polaków. Klienci banków zobowiązani są do regularnego płacenia określonych w zawartej umowie rat. Co dzieje się, gdy przestają płacić zaciągnięte pożyczki? Bank posiada szeroki katalog działań, które wdraża w ramach windykacji bankowej. Czego musi obawiać się dłużnik? Jakie czynności mogą podjąć profesjonalni windykatorzy? O tym wszystkim powiemy w dalszej części artykułu.


Kroki windykacyjne, które uderzą skutecznie w dłużnika


Każdy kredytobiorca otrzymujący środki pieniężne od banku, podpisując stosowne dokumenty zobowiązuje się do regulowania ustalonego harmonogramu spłat. Niestety wielu klientów staje się z różnych przyczyn dłużnikami. Nie regulując comiesięcznych rat uruchamiają maszynę egzekwowania należności, wdrożoną w procedury danego banku. Należy podkreślić, że każda czynność podejmowana przez banki w obrębie windykacji jest płatna. Dłużnik będzie zobowiązany do uregulowania kosztów m. in. pracy windykatorów, wysyłanych pism. Bardzo często bank zleca windykację kancelariom zewnętrznym, które odpłatnie świadczą usługi zmierzające do uregulowania powstałego zobowiązania. W zależności od podmiotu podejmowane działania mogą nieco różnić się między sobą, jednak typowa skuteczna windykacja bankowa  obejmuje:


  • windykacja polubowna - obejmuje nawiązanie pierwszego kontaktu z kredytobiorcą po odnotowaniu opóźnień w spłacie kredytu. Mowa tutaj o łagodnych działaniach polegających na wysyłaniu wiadomości SMS z informacją o zaistniałym opóźnieniu. Dłużnik otrzymuje również oficjalne monity pisemne wysyłane pocztą tradycyjną. Bardzo często pierwsze próby kontaktu telefonicznego mogą podjąć windykatorzy i negocjatorzy pracujący w centrali banku. To dobry czas, by dłużnik w sposób polubowny, bezkonfliktowy dogadał się co do regulowania zobowiązania z bankiem.

  • windykacja terenowa - kiedy dłużnik nie reaguje na próby kontaktu lub pomimo prowadzonych rozmów nie reguluje rat bank podejmuje bardziej stanowcze kroki. Mowa o windykacji terenowej. Pracownik banku odwiedza dłużnika, by nakłonić go jeszcze raz do porozumienia w kwestii płatności.

  • wypowiedzenie umowy - to bardzo ważny krok w windykacji bankowej, który jest wdrażany, gdy inne próby porozumienia spłynęły na niczym. Bank ma prawo do wypowiedzenia zawartej umowy z dłużnikiem w części lub w całości. Ostatnim momentem do podjęcia rozmów z przedstawicielami banku jest okres wypowiedzenia. Po jego upływie bank występuje do sądu o nadanie klauzuli wykonalności dla bankowego tytułu egzekucyjnego. Z prawomocnym dokumentem ma prawo zwrócić się do komornika sądowego, który przymusowo wyegzekwuje należność od dłużnika.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%