Zamknij

Wieliszew: Wył z bólu na środku drogi. Ciąg dalszy

10:44, 21.11.2014 Aktualizacja: 09:58, 06.12.2015
Skomentuj

12 listopada Redakcja Legio24 opublikowała artykuł pt. "Wył z bólu na środku drogi", który wywołał niemałą burzę wśród urzędników gminnych oraz dyskusje czytelników. Jak zakończyła się ta historia? Jak swoje zachowanie tłumaczą służby porządkowe?

- W piątek 7 listopada na ulicy Nowodworskiej w miejscowości Góra gmina Wieliszew na środku ulicy leżał potrącony pies wielkości ok 20 kg podobny do owczarka niemieckiego. Pani z telefonu alarmowego 112 właściwie nie miała pojęcia, co się robi w takich sytuacjach, policja odmówiła przyjazdu na miejsce zdarzenia. Wybrany numer 986 skierował mnie do najbliższej komendy straży miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Mój rozmówca był bardzo przemiły i w równym stopniu niekompetentny przyznając się, że nie ma pojęcia co robić, nadmieniając jedynie, że to nie jest teren objęty jurysdykcją straży miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Zaproponował, żebym wziął psa i zawiózł do jakiegoś weterynarza - tak opowiadał wówczas jeden ze świadków zdarzenia. Publikacja dotycząca historii o bezsilności i współczuciu oraz informacja o niedziałającym systemie pomocy dla zwierząt, wzbudziła wiele emocji. Do Redakcji Legio24 odezwali się też inni świadkowie, którzy relacjonowali przebieg wydarzeń, urzędnicy gminni i obrońcy zwierząt.

Wadliwy 112? Telefony alarmowe


Potwierdziło się jeszcze raz, że numer alarmowy 112 nie zawsze spełnia swoje zadanie. Straż, policja i straż miejska niejednokrotnie w rozmowach nieoficjalnych proszą o to, by informować mieszkańców o korzystaniu z numerów 999, 998, 997, 986 lub zapisać sobie w komórce numer bezpośrednio kierujący do lokalnego komisariatu lub Komendy Powiatowej Policji w Legionowie (22) 774-27-77. Czynność ta, która trwa niecałą minutę, może nam w przyszłości uratować życie.

Akcja informacyjna gminy


Jaki efekt uzyskał ten artykuł? Jak komentują to urzędnicy? Kiedy opadły pierwsze emocje, z Urzędu Gminy Wieliszew otrzymaliśmy zapewnienie, że każdy sołtys, radny i mieszkaniec gminy otrzyma wraz z harmonogramem odbioru śmieci zestawienie telefonów alarmowych.

Szanowni Państwo,

Jestem głęboko poruszony opisaną w Legio24 sytuacją. Mieszkańcy, znając mój nr telefonu komórkowego, wielokrotnie w takich przypadkach dzwonią bezpośrednio do mnie. Nie raz zdarzało się, że odwoziłem poszkodowane zwierzęta do weterynarza, czy chorego łabędzia do ptasiego azylu, którego nie zdecydowały się odwieźć powiadomione o tym inne służby. Dlatego, mimo stałych procedur odnośnie podobnych sytuacji, znanych w gminie wszystkim służbom, po przeczytaniu artykułu w lokalnej prasie, poprosiłem swoich pracowników o wnikliwe zbadanie tej sytuacji.

Dowiedzieliśmy się, że zgłoszenie z 7 listopada zostało przyjęte przez centralę 112 w Nowym Dworze Mazowieckim i przekierowane do tamtejszej Straży Miejskiej. Wielokrotnie obserwowaliśmy w Polsce trudne sytuacje wywołane przypadkami decyzji o przekierowaniach z telefonu 112.

Przykro mi, że zgłaszający w tym wypadku nie był od razu skierowany do służb z terenu Gminy Wieliszew, a zamiast tego trafił do najbliższych geograficznie służb porządkowych. Przypomnijmy, że zdarzenie miało miejsce w Górze, w przypadku której geograficznie najbliższe służby mieszczą się w Nowym Dworze Mazowieckim.

Gmina Wieliszew, od kilku lat, na opiekę weterynaryjną nad bezdomnymi zwierzętami ma podpisaną umowę z Lecznicą Weterynaryjną doktora Mirosława Kado w Łajskach przy ul. Nowodworskiej 93A, która pełni również rolę pogotowia weterynaryjnego. Wypadki z udziałem zwierząt należy zgłaszać do Urzędu Gminy Wieliszew, w godzinach pracy Urzędu, pod numerem telefonu (022) 782 22 32, poza godzinami pracy Urzędu pod numerem telefonu 0 797 004 903 lub na Komisariat Policji w Wieliszewie pod nr telefonu (022) 782 30 77 lub w kryzysowych sytuacjach bezpośrednio kontaktować się z doktorem Mirosławem Kado pod nr telefonu 0 602 237 021. Pomoc weterynaryjna zwierzętom bezdomnym udzielana jest poza godzinami pracy urzędu oraz w niedzielę i święta. Jeżeli o wypadku z udziałem zwierząt zostaną poinformowane właściwe służby na terenie naszej gminy, reakcja jest natychmiastowa.

Aby uniknąć sytuacji jaka miała miejsce 7 listopada, ww. informacje zostaną przesłane do Urzędów oraz służb porządkowych gmin sąsiadujących bezpośrednio z Gminą Wieliszew. Mieszkańcy naszej gminy w większości mają świadomość, jak należy postępować w przypadku wypadków z udziałem zwierząt jednak, w celu przypomnienia procedur postępowania w takich przypadkach zostaną raz jeszcze przygotowane specjalne informacje, które będą przekazane do Sołtysów oraz Radnych. Referat Ochrony Środowiska przygotuje zestawienie telefonów alarmowych z terenu naszej Gminy i dołączy je do harmonogramu odbioru śmieci, tak by dotarło do każdego gospodarstwa domowego na terenie naszej gminy.

Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki

/Zachowano oryginalną pisownię wójta P. Kownackiego/

Pies został przewieziony do lecznicy weterynaryjnej Fot. Czytelnik

Jak to tłumaczą służby?


By rozwiązać zagadkę, kto jest odpowiedzialny za nieudzielenie właściwej informacji w opisywanym wyżej zdarzeniu, wysłaliśmy następujące zapytania do KPP Legionowo i SM w Nowym Dworze Mazowieckim: Dlaczego odmówiono pomocy? Dlaczego nie wezwano na miejsce weterynarza, z którym gmina ma podpisaną umowę? Sytuacja stwarzała zagrożenie dla kierujących i dla świadków (zagrożenie na ulicy, duży, być może agresywny pies). Dlaczego policja odmówiła przyjazdu na miejsce? Ponieważ jest to już kolejna taka sytuacja, proszę o szczegółowe wyjaśnienia. Poniżej publikujemy odpowiedzi. Komentarz w tej sprawie, pozostawiamy czytelnikom.

KPP w Legionowie


- W odpowiedzi na maila informuję, iż numer alarmowy 112 nie jest obsługiwany przez policjanta, a przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, którego pracownicy przekazują połączenia właściwym służbom. Nie sposób z Pani maila wywnioskować o jakiej Policji jest mowa. Tak jak informowałam przy poprzednim podobnym temacie policjanci z powiatu legionowskiego wiedzą z kim kontaktować się w przypadkach poruszonych w mailu to jest dotyczących  zwierząt. Jeżeli osoba pisząca maila ma zastrzeżenia do pracy policjantów pełniących służbę na terenie powiatu legionowskiego może złożyć skargę do Komendanta Powiatowego Policji - wyjaśnia oficer prasowy KPP Legionowo asp. Emilia Kuligowska.

/Zachowano oryginalną pisownię Pani asp. Emilii Kuligowskiej/

Straż Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim


- Witam i uprzejmie informuję, że do nas nie wpłynęło takie zgłoszenie. Prawdą jest natomiast, iż Góra nie jest terenem naszego działania. My jako miasto mamy podpisaną umowę z weterynarzem, który pomaga w takich sytuacjach oraz w przypadku, gdy lekarz już nie może pomóc, z firmą która utylizuje ścierwa (!?! - red.) . Pozdrawiam. Piotr Rogiński Komendant Straży Miejskiej - informuje przedstawiciel nowodworskiej straży.


/Zachowano oryginalną pisownię i słownictwo Komendanta SM w Nowym Dworze Maz., Pana Piotra Rogińskiego/

/Iwona Wymazał/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BartekBartek

0 0

W celu wyjaśnienia Komendant SM, nie użył słowa "ścierwa" jako pogarda .Jest to po prostu określenie na rozkładające się ciało zwierzęcia.
Pani redaktor jeśli nie zna Pani jakiegoś słowa sugeruję korzystać ze słownika a nie interpretować nieznane słowo samemu.
Jak zauważyłem nie jest to Pani pierwszy artykuł w którym szuka Pani sensacji na siłę(nie chodzi mi tu o to biedne zwierze) albo wprost obraża ludzi. Proszę zajrzeć do słownika i zmienić przypis od redakcji na prawidłowy. 14:04, 21.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ZłyczłowiekZłyczłowiek

0 0

Kutas - (1.1) daw. pompon, frędzel, coś, co może się huśtać, dyndać, zwisać[1]; zob. też kutas (element ozdobny) w Wikipedii
(2.3) daw. przen. sługa, lokaj trzymający się kutasów (1.2) za pojazdem[1]

Służba straży miejskiej to bycie takim trzymającym się pojazdu?
ze słownika Panie Bartku. 16:23, 21.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rvrv

0 0

Panowie komentujący skupcie się na sednie sprawy, proszę.
Nr 112 jest rzeczywiście obsługiwany przez wojewódzkie CPRy. Dla mazowieckiego jest zlokalizowany w Radomiu, co nie jest problemem. Dyspozytor oprócz połączenia fonicznego otrzymuje koordynaty i dane personalne dzwoniącego ustalone ze stacji bazowych i baz operatora. Nie wnikając w teorię w gm. Wieliszew jest ich za mało by w miarę dokładnie określić pozycję. Kto korzystał z aplikacji Współrzędne serwisu Google w środkowej części gminy ten wie, że pozycja często wskazywana jest w okolicsch NDM lub Orzechów. Stąd decyzje dyspozytora przekierowania.
Ubolewać należy nad spóźnioną decyzją Wójta o poinformowaniu gmin sąsiednich ponieważ stan nr 112 jest znany nie od dziś i był opisywany.
Redakcjo, fajnym tematem było by opisanie, jak działa 112. 00:35, 22.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klaudiaklaudia

0 0

Czy ścierwo może wyć z bólu?
Cierpiał okaleczony pies a nie ścierwo!
Nieudolność naszych służb ( wszystkich !) jest zatrważająca. Zniechęca do postawy obywatelskiej i wrażliwości społecznej! Wszyscy mają wszystkich w dupie i tak nam się żyje..jak widać.. 22:23, 22.11.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%