Zamknij

Wieliszew: Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

11:08, 27.02.2015
Skomentuj

Już w najbliższą niedzielę (1.03) w Wieliszewie odbędzie się bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, czyli bojowników Polskiego Państwa Podziemnego. Start i meta przewidziane są pod halą sportową. Początek wydarzenia o 10:00.



Trasa biegu liczy 1963 metry i prowadzi od hali sportowej do krzyża i z powrotem. Jak pisze wieliszewski magistrat na swojej stronie internetowej długość trasy nie jest przypadkowa i odwołuje się do roku, w którym zginął, zamordowany przez służby bezpieczeństwa PRL, Józef Franczak, ostatni z Żołnierzy Wyklętych.

Po biegu, w hali sportowej będzie można zobaczyć tematyczną wystawę historyczną.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Proponuje zorganizować bieg dla uczczenia ofiar żołnierzy wykletych, którzy nie mogąc zmienić porządku ustalonego w Jalcie mścli się na bezbronnych chlopach przyjmujących ziemię z parcelacji i nauczycielach uczących chlopskie dzieci. Oczywiscie z braku zaopatrzenia grabili wszystkich dookoła z pobudek podobno patriotycznych. Dzięki ich nie zlomnosci zginęło wielu zwykłych obywateli, a oni z czasem wysrali się na swoje idee i do tej pory oni sami i ich rodziny korzystają ze zrabowanych wczesniej dóbr. Często wyręczali upowcow na poludniowym wschodzie kraju, mordujac żołnierzy walczących z bandami UPA. Im dalej od wojny ich ilość wzrasta i do wykletych dołącza pospolite lotrostwo, ktore w tamtym czasie miało konflikty z prawem z innych pobudek. Wiec.....CISZEJ NAD TYMI TRUMNAMI 07:15, 02.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BEZSENSOWNA WALKA, BBEZSENSOWNA WALKA, B

0 0

http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=3104&id=8

Andrzej Romanowski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego („Przegląd” 11-17.03.2013): „Nie można na grobach niewinnych ofiar budować mitu „żołnierzy wyklętych”, ale trzeba pamiętać, że niewinne ofiary były po obu stronach. Po pierwsze – „żołnierze wyklęci” niejedno mieli imię. Między ideowością a bandytyzmem rozciąga się szeroka przestrzeń postaw i działań niemożliwych do jednolitego zdefiniowania”.
Według niektórych obliczeń, wśród ofiar zbrojnego podziemia było 5043 bezbronnych cywili, w tym 265 rolników i 691 gospodyń domowych oraz 187 dzieci do lat 14. Po stronie organów władzy ludowej zginęło 9857 osób oraz 1980 wojskowych radzieckich. Po stronie „wyklętych” zginęły 7672 osoby. 09:13, 02.03.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%