Wieliszew będzie miał własne zbiory historyczne

Bogata historia terenów, na których położona jest Gmina Wieliszew, aż prosi się o jej prezentację w postaci ekspozycji eksponatów, archiwalnych fotografii i dokumentów. Z inicjatywy Urzędu powstają Zbiory Historyczne Gminy Wieliszew.

fot. UG Wieliszew

Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Gminy Wieliszew wczoraj (20.02), prowadzący je redaktor naczelny „Gazety Wieliszewskiej” Mariusz Kraszewski przedstawił zaproszonym ekspertom koncepcję utworzenia Zbiorów Historycznych Gminy Wieliszew. W konsultacjach wzięli udział: proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie ks. Grzegorz Kucharski, Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie Jacek Szczepański, architekt wnętrz Elżbieta Leszczyńska, projektant wnętrz Stanisław Leszczyński oraz pasjonat historii Gminy Wieliszew Grzegorz Biernat. Zebrani podzielili się swoim doświadczeniem, wymienili uwagi i ustalili porządek prac, które należy wykonać w pierwszym etapie tworzenia projektu. Bardzo istotne będzie zgromadzenie niezbędnej dokumentacji dotyczącej m.in. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

W trakcie spotkania omówione zostały wstępne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni. Przedstawiony został wykonany przez architekta projekt oświetlenia i mebli użytkowych.

Zbiory Historyczne Gminy Wieliszew, wystawa eksponatów, punkt widokowy, włączenie tej atrakcji w sieć dobrze oznaczonych, wyposażonych w miejsca do odpoczynku ścieżek rowerowych to pomysł na zagospodarowanie  wieliszewskiej wieży kościelnej. W ciągu ostatnich dwóch lat Gmina we współpracy z Parafią wykonała generalny remont, położyła schody, wzmocniła stropy, założyła instalację elektryczną oraz wstawiła nowe okna. Kościelna wieża, jako niezwykłe miejsce, zyskuje wyjątkowa oprawę. Z chwilą utworzenia w niej Zbiorów Historycznych Gminy Wieliszew będzie ona jedną z największych atrakcji turystycznych.

/UG Wieliszew/

1 raz komentowano artykuł "Wieliszew będzie miał własne zbiory historyczne"

  1. PROPONUJĘ NAZWĘ DLA TEJ NOWEJ INSTYTUCJI „MUZEUM KOŁCHOZU W WIELISZEWIE”. POZDRAWIAM ZBIERACZY-KOŁCHOŹNIKÓW

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *