Zamknij

Wakacyjny MINI-PRZEWODNIK po Powiecie Legionowskim (cz.3)

10:15, 08.07.2014
Skomentuj

Powiat Legionowski jest jednym z 42. powiatów w województwie mazowieckim. W jego skład wchodzą: miasto Legionowo, gmina miejsko-wiejska Serock, oraz gminy - Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt. Z ponad 100 tysięcy mieszkańców połowa zamieszkuje Legionowo. Od zachodu graniczy z powiatem nowodworskim, od wschodu z wyszkowskim i wołomińskim, od północy z pułtuskim, a od południa bezpośrednio z Warszawą. Położony jest w centralnej części Niziny Mazowieckiej, w Kotlinie Warszawskiej. W dużej części terytorium powiatu znajduje się w sidłach rzek Wisły i Narwi oraz Narwi i Bugu, a część terenu położona jest w okolicach znanego dobrze Jeziora Zegrzyńskiego. Dużą część powiatu zajmują lasy i rezerwaty przyrody. Dzięki temu powiat charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Jakie atrakcje czekają turystów na naszym terenie? Czym możemy pochwalić się gościom odwiedzającym Powiat Legionowski? W części pierwszej i drugiej poznaliśmy atrakcje Legionowa oraz gmin Jabłonna i Wieliszew. W trzeciej odsłonie Wakacyjnego MINI-PRZEWODNIKA po Powiecie Legionowskim poznamy miasto i gminę Serock oraz gminę Nieporęt.

Grodzisko Barbarka  w Serocku, Fot. Legio24.pl

Miasto i gmina SEROCK

Wąwóz Szaniawskiego - ruiny bramy wjazdowej do dworku, Fot. Legio24.pl

W skład gminy Serock wchodzą następujące miejscowości oraz jedno osiedle: Bolesławowo, Borowa Góra, Cupel, Dębe, Dębinki, Dosin, Gąsiorowo, Guty, Izbica, Jachranka, Jadwisin, Kania Nowa, Kania Polska, Karolino, Ludwinowo Dębskie, Ludwinowo Zegrzyńskie, Łacha, Marynino, Nowa Wieś, Skubianka, Stanisławowo, Stasi Las, Szadki, Wola Kiełpińska, Święcienica, Wierzbica, Wola Smolana, Zabłocie, Zalesie Borowe, Zegrze, Zegrzynek i Osiedle Zegrze oraz miasto Serock. Pierwszą wzmiankę o tym, jakże pięknym i jednym z najstarszych miast Mazowsza, można znaleźć w tzw. falsyfikacie mogileńskim z 1065 roku. Z niniejszej wzmianki można dowiedzieć się o dochodach, które uzyskiwano z komory celnej na rzece Bug i z grodu książęcego w Serocku (ówcześnie Syrozchu). Od 1417 roku Serock posiada prawa miejskie nadane przez księcia Janusza I. Do Serocka z Warszawy jest około 40km. Można tu dojechać prywatną komunikacją, samochodem, czy nawet rowerem. Co czyni Serock i okolice pięknym miejscem do wypoczynku? Na pewno położenie miasta i gminy nad rzeką Narew, do której wpada Bug i Rządza oraz bliskość Zalewu Zegrzyńskiego czyni ją atrakcyjną dla odwiedzających. Miasto Serock warto zacząć zwiedzać zaczynając od wybrukowanego w latach 1846-1848 rynku, najładniejszego w Powiecie Legionowskim. W jego centralnej części mieści się ratusz. Po prawej stronie od rynku można dojść do Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który jest najstarszym zabytkiem architektury w powiecie, zbudowanym w stylu późnogotyckim. Po lewej stronie rynku koniecznie trzeba zejść stromą ulicą na plażę, z której rozciąga się widok na Narew i okolicę. Następnie wrócić na rynek (wymaga trochę kondycji, bo podejście jest dosyć strome) i udać się w okolice ulicy Radzymińskiej. Tutaj znajdziemy grodzisko zwane Barbarką, które jest położone na prawym tarasie doliny Narwi, kilkaset metrów od ujścia Bugu do Narwi. W parku znajdziemy makietę grodu oraz głaz z tablicą opisującą to interesujące miejsce. Radzymińską warto zejść w dół do ulicy Rybaki. Przy jednej z posesji gościł i malował Pablo Piccasso o czym informuje tabliczka przy wejściu. Gdy odwrócimy się zobaczymy Narew i ujście Bugu do tej rzeki. Warto przespacerować się ulicą Rybaki do jej końca. Gdy skończy się asfalt można udać się dalej ścieżką dydaktyczną Serock - Jadwisin. Tędy też prowadzą inne szlaki turystyczne.

Kościół parafialny w Woli Kiełpińskiej, Fot. Legio24.pl

Gmina Serock to istny raj dla tych, którzy lubią zwiedzać, podróżując rowerem bądź pieszo. Dlatego też warty polecenia jest rowerowy Szlak Serocki oznaczony żółtymi znakami. 36km. szlak zatacza pętlę po niezwykłych atrakcjach gminy. Są to przepiękne Lasy Serockie z Rezerwatem Zegrze i Rezerwat Jadwisin, przydrożne, zadbane kapliczki, wspomniany rynek, czy Wąwóz Szaniawskiego, w którym to znajdują się ruiny dworku, w którym tworzył znany dramaturg Jerzy Szaniawski. Drugim wartym polecania szlakiem rowerowym jest Szlak Wschodni oznaczony kolorem niebieskim. Jest jednym z ciekawszych w naszym powiecie. Jest szlakiem obwodowym, więc start można sobie wybrać w dogodnym dla siebie miejscu. Początek umowny to przystanek PKS za mostem w Wierzbicy. Szlak charakteryzuje się pięknymi widokami na Narew i Bug, dodatkowo trasa wiedzie przez urocze łąki, które po obfitych deszczach mogą stać się trudną przeszkodą do pokonania. Jest stosunkowo niedługi, bo 18km, jednak przez wspomniane przeszkody może utrudnić podróżowanie. Koniecznie trzeba zobaczyć Kościół parafialny pw. św. Antoniego z Padwy w Woli Kiełpińskiej. Jest on interesującym przykładem XIX-wiecznej architektury sakralnej w okolicy. Znajduje się on na czerwonym Turystycznym Szlaku patriotycznym "Polski Walczącej", który swój początek ma w Wierzbicy, a koniec za zaporą w Dębe w Komornicy. Niedawno wybudowano obwodnicę Serocka, co czyni to miasto jeszcze bardziej przytulne i cichsze.

GMINA NIEPORĘT

Dzika Plaża w Nieporęcie, Fot. Legio24.pl

W skład gminy Nieporęt wchodzą następujące miejscowości: Białobrzegi, Stanisławów Pierwszy, Kąty Węgierskie, Józefów, Wólka Radzymińska, Zegrze Południowe, Izabelin, Rembelszczyzna, Aleksandrów, Rynia, Michałów-Grabina, Stanisławów Drugi, Wola Aleksandra, Beniaminów i Nieporęt, który położony jest we wschodniej części Powiatu Legionowskiego. W 1387 roku miejscowość jest wzmiankowana przy erygowaniu parafii wieliszewskiej. Wtedy to Nieporęt został przydzielony właśnie do tej parafii.

Kościół w Nieporęcie, Fot. Legio24.pl

Gmina Nieporęt to również atrakcyjne miejsce do odpoczynku. Szczególnie okolice nad Zalewem Zegrzyńskim, które upodobali sobie nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale również Warszawy. W upalne dni ciężko znaleźć miejsce na Dzikiej Plaży w Nieporęcie, czy plażach w Ryni i Białobrzegach. Z uroków zalewu korzystają w dużej mierze amatorzy sportów wodnych - żeglarstwa, windsurfingu, wioślarstwa, kajakarstwa i sportów motorowodnych. Zimą odbywają się tu zawody bojerowe. Rajem dla wędkarzy będzie Kanał Żerański, przy którym prowadzi Trasa Narwiańska - szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym. Warto wybrać się rowerem do Puszczy Słupeckiej. Prowadzi tam Szlak Południowy - kolory zielone, który w sporej części przechodzi przez gminę Nieporęt: Lasy Nieporęckie, fragment Lasów Drewnickich i okolice Kanału Żerańskiego. Na pewno warto wybrać się na wycieczkę pieszą Turystycznym Szlakiem patriotycznym "Polski Walczącej" oznaczonym kolorem zielonym. 1/3 tego szlaku przechodzi przez gminę. Ważnym fragmentem szlaku jest miejsce bitwy, która odbyła się 14-15 sierpnia 1920 roku, a związana była z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką. Innym polem bitwy jest okolica Nieporętu od strony wschodniej, gdzie 1831 roku walczono w przeddzień znanej z historii bitwy pod Olszynką Grochowską. Na szlaku można zobaczyć też fort carski z początku XX wieku znajdujący się w Beniaminowie. Nie sposób nie odwiedzić barokowego Kościoła parafialnego znajdującego się w Nieporęcie. To jeden z najcenniejszych zabytków naszego powiatu. Wzniesiono go w latach 1661 a 1667. Na Placu Wolności przed kościołem znajduje się "Dąb Wolności", który wedle przekazu mieszkańców, został posadzony w listopadzie 1918 roku na pamiątkę odzyskania nieodległości przez Polskę. Niestety dąb ten nie przyjął się, ale w 1936 roku posadzono kolejny, który do tej pory rośnie na wymienionym placu. Tędy przechodzi drugi z Turystycznych Szlaków patriotycznych "Polski Walczącej" - kolory czarne. Przez gminę, jak i cały Powiat Legionowski, prowadzi Warszawska Obwodnica Turystyczna, szlak pieszy oznaczony kolorem czerwonym. Na tym szlaku wokół Warszawy odbywają się co roku ciekawe zawody biegowo-rowerowe, zwane Krwawą Pętlą. Czteroosobowe zespoły mają trzy rowery i do pokonania 250km w ciągu doby. W tym roku padł rekord trasy i wynosi 20:46. Dokonał tego zespół ERGO Vege Niezła Korba.

Kanał Żerański, Fot. Legio24.pl

W dwóch częściach Wakacyjnego MINI-PRZEWODNIKA po Powiecie Legionowskim przedstawiliśmy Państwu tylko wybrane atrakcje na terenie powiatu. Żeby dotrzeć do wszystkich atrakcji naszego, jakże atrakcyjnego pod względem krajoznawczo-turystycznym terenu zachęcamy do zajrzenia na strony internetowe poszczególnych gmin, miasta Legionowo, czy powiatu oraz Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Na pewno dużą podpowiedzią będą prywatne strony związane z Powiatem Legionowskim, blogi rowerowe czy też piesze. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić szanownych turystów do odwiedzania naszego wspaniałego Powiatu Legionowskiego i korzystania z wszelkich atrakcji, jakie na was czekają na naszym terenie. /Michał Machnacki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PrzemysławPrzemysław

0 0

Wszystko pięknie - fajny artykuł oby takich więcej może bardzie szczegółowych, a tak przy okazji nazwa Kanał Żerański jest nieaktualna, zmieniono ją na Kanał Królewski.
pozdrawiam
Przemek 11:40, 26.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%