Zamknij

W Legionowie mamy coraz gorsze powietrze. Jak walczyć ze smogiem?

15:05, 30.11.2015 Aktualizacja: 06:56, 20.05.2016
Skomentuj

Smog unoszący się nad Legionowem utrudniał w ubiegłym tygodniu oddychanie mieszkańcom miasta. W czwartek (26.11) poziom stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5 wyniósł 310 µg/m3 przy dopuszczalnej normie wynoszącej zaledwie 25 jednostek. Problemy z prawidłowym oddychaniem w takiej sytuacji mogą mieć przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku oraz chorzy na astmę. Wykresy stężenia najgroźniejszeg ze względu na zdrowie pyłu PM 2,5 pokazują jasno - jest go więcej kiedy cichnie wiatr, a na zewnątrz robi się chłodniej.



Nie pomagają kontrole przydomowych kotłowni, które od kilku tygodni prowadzi legionowska Straż Miejska. Niektórzy mieszkańcy w dalszym ciągu palą w piecach czym popadnie, nie zważając na zdrowie swoich sąsiadów. Ale to niejedyny problem - do pogorszenia się jakości powietrza doprowadza także to, że legionowianie używają bardzo często starych pieców na drewno, czy węgiel. Mniej jest tych bardziej ekologicznych - na przykład na gaz. Do tej pory gmina nie robiła wiele, aby poprawić sytuację. Teraz na szczęście powoli się to zaczyna zmieniać.

Alarmujące dane


W ubiegłym tygodniu, przy niesprzyjającej pogodzie (brak wiatru, lekki mróz oraz niemal całkowite zachmurzenie) wartość najdrobniejszego z pyłów zawieszonych w powietrzu, oznaczonego symbolem PM 2,5 poszybowała w górę osiągając poziom momentami nawet 310 µg/m3 (mikrograma/metr sześcienny). A to już bardzo poważny problem. Oddychanie takim powietrzem negatywnie wpływa na pracę układu oddechowego. Warto przy tym dodać, że norma dla PM 2,5 wynosi obecnie 25 µg/m3.

Widać to doskonale na wykresie, który publikujemy poniżej:

Poziom pyłu PM 2,5 w legionowskim powietrzu w ciągu ostatnich dwóch tygodni/ Fot. WIOŚ Warszawa

Z wykresu wyłania się jeszcze jedna prawidłowość. Zawartość szkodliwego pyłu PM 2,5 jest ściśle uzależniona od panującej pogody. Wartości PM 2,5 wzrastają zawsze, kiedy nad Legionowem panuje bezwietrzna pogoda lub wiatr jest niewielki, a swoje maksimum osiągają w chwili, gdy takiej pogodzie towarzyszy ochłodzenie - dokładnie tak, jak miało to miejsce w ubiegłym tygodniu.

Od poniedziałku lepiej


Poniedziałek przyniósł nam zmianę panującej aury. Niże wędrujące z zachodu na wschód spowodowały nasilenie się wiatru. Pył, który unosił się nad Legionowem w ostatnim tygodniu został przewiany, a powietrze ponownie zyskało wartości dobre, a nawet bardzo dobre. W poniedziałek (30.11) wartość dla PM 2,5 wynosiła 10,4 µg/m3, była więc niegroźna dla zdrowia i prawie połowę niższa niż przewiduje to dopuszczalna norma.

Sprawdź zawartość pyłu PM 2,5 w powietrzu. Kliknij link

Jak pył szkodzi człowiekowi?


Pył zawieszony jest mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm (mikrometrów). Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Ponadto posiadają zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio z takich źródeł jak paleniska (piece, kominki) czy silniki aut. Unoszą się także z palców budów czy z dróg niepokrytych asfaltem.

Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.

Szacuje się, że każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce prawie 48 tys. osób.

Metody ograniczania emisji pyłów


  • nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów, przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,

  • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości, ograniczaj zużycie ciepła - ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,

  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru - nie wszędzie musisz dojechać samochodem,

  • przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.


Zobacz tablicę norm dla zanieczyszczeń - kliknij w link

O smogu podczas piątkowych konsultacji


W piątek (27.11) w Urzędzie Miasta Legionowo odbyły się konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Legionowo. Rozmowa o samym planie szybko jednak zeszła na temat smogu. Widać więc, że jest to sprawa ważna dla mieszkańców.

Ponieważ duża część smogu powstaje w samym Legionowie już jakiś czas temu z inicjatywy społecznika Marcina Mizgalskiego powstała internetowa mapa trucicieli. Jest ona tworzona przez samych mieszkańców, a odnotowywane są na niej przypadki wyjątkowo kopcących kominów w mieście. Mapa dostępna jest pod adresem www.smogorzewski.pl .

/red/

Przeczytaj także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

andrzejandrzej

0 0

brak kultury u wielu mieszkańców Legionowa, brak szacunku do obowiązującego prawa, brak umiejętności współżycia wśród sąsiadów, mieszkańców 22:57, 30.11.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

czytelnikczytelnik

0 0

Strona smogorzewski.pl nie działa poprawnie. Wpisujesz adres budynku który zatruwa otoczenie a na mapie ukazuje się znaczek z legendy całkiem na innym budynku. W ten sposób można oznaczyć domy, które ogrzewa się gazem a truciciel będzie nie widoczny.
Poprawcie to administratorzy ! 00:42, 03.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kwiatkowski z LegionKwiatkowski z Legion

0 0

Straż miejska zaczęła wlepiac mandaty za zatruwanie powietrza i co, przeszło im??? Może wysłać ich na piechotę niech powąchają powietrze w dzielnicach domków jednorodzinnych, bo w radiowozie jest to trudne. Podobnie trudno im z pojazdu zauwazyc auto, zaparkowane od kilku miesięcy, blokujące chodnik przy posesji Łowicka 22A (bez tablicy rejestracyjnej z przodu). Może patrol pieszy zauważy, że nie da się przejść chodnikiem bo właściciel tak ładnie zaparkowal. 12:13, 06.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to jato ja

0 0

Pan Kwiatkowski jest bardzo aktywny na portalu. Ciekawe co dobrego zrobił fizycznie dla tego miasta oprócz krytykowania. Pachnie mi to ORMO. 10:02, 08.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%