Zamknij

Upalny weekend nad Zalewem? Jaka jakość wody w kąpieliskach?

11:03, 24.06.2016
Skomentuj

Przed nami pierwszy wakacyjny weekend, który na dodatek ma być prawdziwie tropikalny. Przy bezchmurnym niebie termometry mają pokazać nawet 35 stopni w cieniu. W taką pogodę część mieszkańców powiatu legionowskiego na pewno wybierze się nad Zalew Zegrzyński, aby skorzystać z pierwszych w tym sezonie kąpieli na świeżym powietrzu. Czy woda w kąpieliskach nadaje się do pływania? Kilka dni temu legionowski SANEPID opublikował wyniki badań jej czystości. W poniedziałek (20.06) SANEPID w Legionowie dopuścił do użytkowania kąpielisko przy ul. 600-lecia w Wieliszewie. Oznaczając wodę jako przydatną do kąpieli. Podobnie jest w Serocku, przy ul. Retmańskiej - w tym przypadku orzeczenie było wydane w piątek (24.06). Na badania wody czeka jeszcze kąpielisko "Dzika Plaża" w Nieporęcie. Będą one jednak przeprowadzone w ostatnich dniach czerwca. Wszystko dlatego, że oficjalny sezon rozpoczyna się tam dopiero 1 lipca.

Nieoficjalne miejsca kąpieli

Należy pamiętać, że wielu mieszkańców nie korzysta z oficjalnych miejsc kąpieli. Ludzie wypoczywają na piasku wzdłuż całej linii brzegowej Jeziora Zegrzyńskiego. Skorzystaliśmy z doświadczenia ratowników Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i opisaliśmy najbardziej oblegane dzikie plaże oraz zagrożenia, jakie na nas tam czyhają.

Legio24 na podstawie mapy udostępnionej przez Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Mapę w rozmiarze "do druku" można pobrać klikając TUTAJ

Kąpieliska strzeżone

Nieporęt - "Dzika Plaża" Kąpielisko strzeżone. Akwen wygrodzony bojami dla dzieci i dorosłych. Dno jest nierówne, poza wyznaczonym kąpieliskiem gwałtownie opada. Ratownicy proszą, by nie wypływać poza żółte boje, ze względu na duży ruch skuterów i łodzi motorowodnych. Wieliszew - Plaża przy osiedlu 600-lecia Strzeżone przez ratowników miejsce dla kąpieli. Łagodne zejście do wody. Drewniany pomost. Ratownicy przestrzegają przed skokami do wody. Serock - Plaża miejska Duże molo. Ograniczone miejsce do leżakowania. Wygrodzone kąpielisko pod nadzorem ratowników. LWOPR przestrzega przed skokami do wody oraz dużym ruchem motorówek i skuterów wodnych.

Dzikie plaże: Zakaz kąpieli - brak ratowników

Wieliszew-Zegrze Południowe Zarośnięty brzeg na odcinku od plaży przy osiedlu 600-lecia, aż do Zegrza Południowego. Trasa spacerowa wzdłuż wału. Niewielkie i zarośnięte roślinnością wodną zejścia do wody, wykorzystywane przez wędkarzy. Dosin-Skubianka Parking dla samochodów. Strome zejście do wody przy ulicy Jachtowej. Miejsce niebezpieczne ze względu na silny nurt. 4-5 metrów od brzegu głębokość wody 2 metry. Trochę dalej, dno opada do 6 metrów. Dębe i Orzechowo Dzikie plaże oblegane przez wypoczywających. Uwaga na silny nurt, nierówne dno oraz dużą głębokość. Zegrze Południowe-Nieporęt Plaże rozciągają się od Ośrodka Sportów Wodnych AZS, wzdłuż ulicy Zegrzyńskiej, aż do "Dzikiej Plaży" w Nieporęcie. Miejsce niebezpieczne ze względu na przepływające łodzie motorowe i sporty wodne. Plaża przy Hotelu Parasol, Port Jachtowy Nieporęt oraz Port Pilawa Na terenie całej linii brzegowej obowiązuje zakaz kąpieli. Nie ma tu silnego nurtu wody, ale obecność portów wyklucza korzystanie z dzikich plaż. Mimo to, bardzo często kąpiący się ryzykują zderzenie z łodziami motorowodnymi, które cumują w tych okolicach. Warto podkreślić, że dno na tym terenie jest nierówne. Mazowsze, Marina Diana Zakaz kąpieli ze względu na sporty wodne uprawiane w tej części akwenu. Przy Mazowszu nierówne, kamieniste dno. Przy Marinie łagodne piaszczyste dno, ale duży ruch żaglówek i motorówek. Rynia Na rozległym terenie koło ujścia Rządzy zakaz kąpieli ze względu na silny nurt wody i bliskość portów. Plaża wykorzystywana przez amatorów kąpieli słonecznych bez ubrania. W okolicy Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Promenada i Ośrodka Szkoleniowego Allianz, dzikie plaże. Uwaga na silny nurt wody, żaglówki, skutery i motorówki. Cupel Plaża niestrzeżona wzdłuż ulicy Nadbużańskiej. Dużo kąpiących się, ze względu na możliwość dojechania na miejsce samochodem. Uwaga na silny nurt oraz nierówne dno. Hotel Narvil, Yacht Klub Polski, WSK Zegrze, Geowita Zejścia do wody wzdłuż linii brzegowej. Zakaz kąpieli. Silny nurt wody. Gęsta roślinność. Miejsca wykorzystywane przez wędkarzy. Zegrze Port jachtowy przy ulicy im. Profesora Janusza Groszkowskiego. Warszawska Akademia Żeglarska. Teren wykorzystywany przez miłośników szaleństw motorowodnych.

Zbiorniki wodne

Na terenie powiatu istnieje wiele zbiorników wodnych, które nie są przeznaczone do kąpieli. Są wśród nich sezonowe oczka wodne, których poziom wody zależy od skali opadów. Są też wyrobiska (gmina Wieliszew), które są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na osuwające się dno, dużą głębokość oraz możliwość zaplątania się w rośliny wodne lub sieci kłusowników. Zwykle są one wykorzystywane przez wędkarzy. Warto pamiętać, że jeziora Góra, Klucz, Wieliszewskie, Parów Karski to miejsca niebezpieczne do kąpieli. /red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

władekwładek

0 0

w takim syfie jak bugonarew lepiej się nie kompać wcale 23:22, 24.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PawełPaweł

0 0

Jest bardzo, bardzo niebezpiecznie dla pieszych i rowerzystów w Gminie Nieporęt !!!

Niby wszystko pięknie,ale na odcinku od dzikiej plaży w Nieporęcie nie ma jak bezpiecznie przejść pieszo ani przejechać rowerem do Zegrza. Dramat po prostu. Wójt Gminy jest pod tym względem bardzo nie w porządku, przede wszystkim w stosunku do mieszkańców Zegrza (też Gmina Nieporęt- ciągle o tym zapomina) oraz do turystów zmuszonych przez Wójta Nieporętu do przemieszczania się pieszo i na rowerach skrawkiem bardzo ruchliwej SZOSY, którą non-stop jeżdżą auta po plecach. Jest to najbardziej niebezpieczny 1,5 km odcinek drogi, a wystarczyłoby po prostu zrobić 1,5 kilometra chodnika dla pieszych i rowerów.
Chodnik pomiędzy Nieporętem, a Zegrzem powinien być już od dawna, dziwię się że Pan Wójt tak zaniedbał tą sprawę. Pan Wójt robi wszystko, aby Zegrze było odcięte od Gminy Nieporęt. Skutecznie nie stara o przedłużenie SKM z Wieliszewa do Zegrze, co rozwiązałoby raz na zawsze sprawę korków w weekendy na i z Dzikiej Plaży - Warszawiacy kursowaliby głównie SKM-ką, a nie stojącym w korku zapchanym czerwoniakiem lub samochodami.
Z Zegrza mogliby bezpiecznie dojść albo dojechać rowerem po chodniku(którego nie ma) na Dziką Plażę lub zostać na plaży w Zegrzu.

Ps. Michałów-Reginów miał tego zaniedbania dosyć i przeniósł się do Wieliszewa. Reasumując, należy rozważyć odłączenie się Zegrza od Gminy Nieporęt i przeniesienie się np. do Gminy Serock gdzie Pan Sokolnicki bardzo szybko na prośbę mieszkańców dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów zrobił chodnik łączący Jadwisin z Zegrzem (wzdłuż drogi 61) i czyni starania w sprawie SKM.
To jest prawdziwy Burmistrz, a nie tak jak ten Wójt Mazur z Nieporętu. Wiadomo czego się można spodziewać po PO ... ? Szkoda, że wybory dopiero za 2 lata, ale wtedy czeka nas dobra zmiana. 12:36, 26.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KamilKamil

0 0

brak skm do zegrza to duży problem popieram
nasza władza powiatowa to dno w tej kwestii 15:43, 01.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

0 0

22.06.2017. Chyba ktoś komuś nieźle płaci żeby wydawać pozwolenie na kąpiel w takim syfie. Wygląda na to, że tak jest co roku. Widać pseudo badaczom nie przeszkadza masa śniętych ryb, smród panujący i syf pływający. Jeśli jeszcze ktoś tego nie dostrzegł to przykre. 23:12, 22.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%