Zamknij

Tym razem "rządziła" Wierzbica - na warsztatach z mozaiki

10:30, 08.11.2010 Aktualizacja: 19:18, 13.01.2013
Skomentuj

Zajęcia plastyczne w ramach projektu ,,Sztuka Serock jednoczy" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tym razem zjednoczyły społeczność Wierzbicy. Odbyły się - jak zawsze w sobotę -  6 listopada 2010 r. na świetlicy terapeutycznej i zgromadziły wiele osób w wieku od 7 do 38 lat. Uczestnicy pod kierunkiem instruktorki, pani Pauliny Nowaczyk - Pisarskiej, bawili się w układanie mozaiki z płytek ceramicznych  i fugowanie prawdziwą fugą. Nie układano jednak płytek w łazience, lecz tworzono obrazy.

foto: UG Serock

Mozaika jest techniką wywodzącą się ze starożytności, najpełniej rozwinęła się w basenie Morza Śródziemnego: Grecji, Rzymie i na Bliskim Wschodzie. Tę bardzo efektowną technikę dekoracyjną wykorzystywano do zdobienia bogatych domów i kościołów. Najsłynniejszą  mozaiką starożytną jest "Bitwa pod Issos", która zdobi posadzkę Domu Fauna w Pompejach. Inne słynne mozaiki - najstarsze w Europie, bo pochodzące z VI wieku - znajdują się w kościele San Vitale w Rawennie. W Polsce również można podziwiać ściany pokryte obrazami mozaikowymi, najczęściej w kościołach np. w kościele w Medyni Głogowskiej, ale nie tylko. Możemy się poszczycić nawet współczesnymi dziełami artystycznymi wykonanymi z mozaiki, piękną ścianę mozaikową ma budynek Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Z drobnymi płytkami zmagają się najsłynniejsi projektanci światowi. Tworzą oni rozmaite obiekty - wazony, czajniki czy jak Jaime Hayón szachy.

REKLAMA

Nasi uczestnicy warsztatów też popisali się artystycznym zmysłem. Powstały mozaikowe rybki, motylki, ślimaki, listki i inne ciekawe obrazki. Bardziej cierpliwe osoby tworzyły z bardzo drobnych kawałeczków. Płeć męska wybierała raczej całościowe elementy mozaiki  i nie rozdrabniała się za  bardzo. Cały proces tworzenia obrazków mozaikowych wymaga niezwykłej cierpliwości i odpowiedniego miejsca - fugowanie to jednak brudna robota. W salonie nie zalecamy tworzenia obrazów mozaikowych, ale pomieszczenia mniej reprezentacyjne, które posiadają dostęp do bieżącej wody, świetnie się do tego nadają. Warto doskonalić tę ciekawą formę pracy artystycznej. Jest przy niej dużo zabawy,  a efekty cieszą oczy - nie tylko obserwatorów.   Więcej zdjęć z warsztatów można zobaczyć na stronie internetowej serockiego ratusza.

(źródło: UG Serock)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%